نور معرفت
وزیر ارشاد:

از تمام آثار هنری و سینمایی با مبحث اربعین حمایت خواهیم کرد

از تمام آثار هنری و سینمایی با مبحث اربعین حمایت خواهیم کرد

به گزارش نور معرفت اسماعیلی از حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آثار اربعینی اطلاع داد و اظهار داشت: این حمایت ها در همه بخش های بخصوص در مورد فیلمهای بلند و مستند از جانب این وزارت خانه وجود خواهد داشت و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی باید یک حلقه اتصال با مجموعه های داخلی را داشته باشد تا علاقمندان به اهل بیت(ع) بتوانند آثار بیشتر و بهتری را در این حوزه ارائه نمایند.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، محمدمهدی اسماعیلی – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی – در آئین اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان هفتمین جایزه‌ی جهانی اربعین که در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد ضمن اشاره به این که اربعین به نام حضرت زینب(س) گره خورده است، اظهار نمود: اربعین و حضرت زینب کبری(س) دو واژه و مفهوم وثیق با هم هستند و آن اتفاق دردناک و حادثه بزرگ و آن داغ فراموش نشدنی سال ۶۱ با پیام آوری آن بانوی بزرگ در راه بازگشت از کوفه تا شام سبب شد تا امروز زیارت اربعین به همه برسد و خداوند متعال این توفیق را به ما داده که پیرو مکتبی باشیم که تمام تار و پور آن با نام انسان های کامل گره خورده است.
وی افزود: انقلاب اسلامی ما یکی از محصولات عاشورا و اربعین است، قیامی که در قرن ۱۴ شمسی صورت گرفت تماما منطبق بر مکتب عاشورا و اربعین است و بنابراین می بینیم که این مکتب انسان سازی که بنیان گذار انقلاب اسلامی بنا نهاد با عاشورا شروع و با اربعین های مختلف به پیش رفت و در نهایت انقلاب اسلامی را به پیروزی رساند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: این حیات باردیگر ای که در مفهوم اربعین از دهه ۸۰ به بعد و در ادبیات انقلاب اسلامی و مقاومت منطقه شکل گرفت جای صحبت های بسیاری دارد و این احیاگری که در زمینه پیاده روی اربعین پس از سقوط رژیم بعث عراق صورت گرفت و امروز به این شکل رسیده است سبب شد که در سال ۹۸ شاهد حضور بیشتر از ۴ میلیون ایرانی در راه پیمایی اربعین باشیم.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: به هر حال امروز اربعین به نقطه روشنی برای اعتلای انقلاب اسلامی و راه مقاومت در منطقه تبدیل گشته است. بدین منظور دشمن با یک سکوت رسانه ای و هجمه بزرگ مواجه می باشد و می دانند که چه اتفاقی پشت این راه پیمایی وجود دارد، ازاین رو کاری که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به راه انداخته اتفاق ارزشمندی است چونکه رسانه های مردمی و نگاه میلیونها عاشق در این راه پیمایی حضور دارد که می تواند مبلغ این حرکت انسان ساز شود.
به قول وی کارهای فرهنگی و هنری در مورد راه پیمایی اربعین باید گسترش پیدا کند که البته کارهای علمی خوبی در این حوزه انجام شده است.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی از حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آثار اربعینی اطلاع داد و تصریح کرد: این حمایت ها در همه بخش های بخصوص در مورد فیلمهای بلند و مستند از جانب این وزارت خانه وجود خواهد داشت. البته سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی باید با سازمان سینمایی، بنیاد فارابی و معاونت هنری تعامل و نگاه تحولی و حمایتی را به این مورد داشته باشند و سازمان فرهنگ باید یک حلقه اتصال با مجموعه های داخلی را داشته باشد تا علاقمندان به اهل بیت(ع) بتوانند آثار بیشتر و بهتری را ارائه نمایند.
اسماعیلی با اشاره به اینکه ما به اتفاقاتی همچون راه پیمایی اربعین برای درس زندگی نیاز داریم، اظهار داشت: درس های زیادی در این جلوه گاه بزرگ وجود دارد، تمام اتفاقات این مسیر راه پیمایی درس های مهمی از سبک زندگی شخصی و اجتماعی را در خود جای داده است.
وی بسیارزی از مشکلات امروز جامعه را دور بودن از سبک زندگی اصیل دینی دانست و ابراز کرد: یکی از مأموریت های دستگاههای فرهنگی آشنا و ترقیب کردن مردم به سمت سبک زندگی اصیل دینی است، ازاین رو اربعین یک موهبت الهی برای جامعه ما است که باید درس ها و لذت های معنوی این مسیر را به همه مشتاقین نشان دهیم.
اسماعیلی با ابراز امیدواری از کاهش کرونا و رفع محدودیت ها تا سال آینده اظهار داشت: امیدواریم شرایط تا سال آتی به شکل عادی بازگشته تا همه مشتاقین بتوانند از این راه پیمایی بهره ببرند.
در انتها این آئین با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از پوستر هشتمین جایزه‌ی جهانی اربعین رونمایی گردید.
منبع:

1400/11/27
22:31:45
5.0 / 5
734
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد