نور معرفت

قدیمی ترین نسخه خطی قرآن و اثباث یک حقیقت

قدیمی ترین نسخه خطی قرآن و اثباث یک حقیقت

قدیمی ترین نسخه خطی کشف شده از قرآن کریم، گواهی بر تحریف نشدن قرآن در طول بیشتر از هزار سال قبل است.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، الجزیره در توضیح این خبر آورده است: «قرآن کریم در طول بیست سال بر پیامبر اکرم (ص) نازل شد. در آن زمان قرآن در سینه حافظان محفوظ بوده و گاهی نیز مکتوب می شد؛ تا این که در زمان خلیفه اول (ابوبکر) جمع آوری آن بصورت کامل در یک کتاب شروع شده و تا زمان خلیفه سوم (عثمان) ادامه داشت.
صحابه پیامبر سلام الله مقابل در بین شهر های مختلف عربی، به تلاوت قرآن به لهجه های مختلف عربی می پرداختند و این سبب شده بود تا درباره نوع تلاوت قرآن میان شام و عراق اختلاف افتد. در نهایت قرار شد تا قرآن با لهجه قبیله قریش که به همان زبان هم نازل شده بود، کتابت شود.
در حال حاضر بیش از چهار هزار نسخه خطی از قرآن کریم در سرتاسر دنیا وجود دارد که تعدادی از آنها به سالهای اول هجرت پیامبر(ص) باز می گردند و برمبنای نوع نگارش و خط و ابزار مورد استفاده در نگارش متفاوت اند. هر کدام از این نسخه ها خاصیت های دینی و زیبایی شناختی دوره تاریخی را که در آن خلق شده اند، نشان می دهند.


قدیمی ترین نسخه خطی قرآن کریم در سال ۲۰۱۵ در دانشگاه بیرمنگام کشف شد. این نسخه را هرمز مینگانا معروف به الفونس مینگانا، پژوهشگر و خاور شناس کلدانی، به دانشگاه تحویل داد. این نسخه شامل دو صفحه است که سوره های کهف و طه را دربر می گیرد و به خط حجازی است. پژوهشگران عمر این نسخه خطی از قرآن را نزدیک به ۱۳۷۰ سال تخمین زده اند و سال کتابت آنرا ۵۶۸ تا ۶۴۵ برآورد کرده اند.


با توجه به این که مبعث پیامبر بین سالهای ۶۱۰ تا ۶۳۲ میلادی بوده است، اینطور تخمین زده اند که کاتب این نسخه خطی معاصر با حضرت محمد (ص) می زیسته و هزمان با ایشان زندگی می کرده است.
پروفوسور دیوید توماس، استاد ادیان دانشگاه بیرمنگام، تصریح کرده است که نسخه های خطی قرآن خصوصاً نسخه ی مذکور که در اختیار دانشگاه قرار گرفته و قدیمی ترین نسخه موجود هم تلقی می شود، نشان میدهد که قرآنی که هزار سال قبل در بین صحابه پیامبر (ص) متداول بوده و حفظ و نگهداری می شده، همین قرآن امروزی بوده و از تحریف به دور بوده است.
با وجود این که نسخه خطی دانشگاه بیرمنگام قدیمی ترین نسخه خطی موجود از قرآن است اما قرآن کوفی سمرقند، قدیمی ترین نسخه خطی کامل قرآن شمرده می شود. این نسخه یک قرآن کامل است و در ازبکستان نگهداری می شود.
قرآن کوفی سمرقند


منبع:

1400/11/14
23:58:39
5.0 / 5
701
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد