نور معرفت
در نمایندگی جامعة المصطفی در سوریه؛

نشست خدمات علمی علامه مصباح یزدی در حوزه علوم اسلامی

نشست خدمات علمی علامه مصباح یزدی در حوزه علوم اسلامی

به گزارش نور معرفت پژوهشی خدمات علمی آیت الله مصباح یزدی در حوزه علوم اسلامی، با حضور تعدادی از اندیشمندان در حوزه امام خمینی (ره) نمایندگی جامعة المصطفی در سوریه برگزار گردید.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، به مناسبت اولین سالگرد ارتحال علامه آیت الله محمد تقی مصباح یزدی، نشست علمی- پژوهشی «خدمات علمی علامه مصباح یزدی در حوزه علوم اسلامی»، با حضور تعدادی از اندیشمندان و صاحبان قلم، در حوزه امام خمینی (ره) نمایندگی جامعة المصطفی در سوریه برگزار گردید.
در ابتدای این نشست و بعد از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین مهدوی مهر، نماینده جامعة المصطفی در منطقه شامات، ضمن خوشامدگویی به میهمانان و حاضران، به بعضی از خصوصیت های اخلاقی علامه مانند تواضع، فروتنی و بصیرت ایشان اشاره نمود.
در ادامه، حجت الاسلام مجتبی مصباح یزدی، مقاله خویش را تحت عنوان «بازخوانی روش شناسی تعمیق مبانی معرفتی عقائدی در طرح های علامه مصباح» عرضه نمود.
وی اظهار داشت: دین از سه بخش اصول عقاید، فقه و اخلاق تشکیل شده است و عقاید، ستون فقرات این خیمه به حساب می آید و از سویی، مسائل و موضوعات اعتقادی هم به هم پیوند خورده اند و برخی نقش زیربنا را برای دیگر عقاید ایفا می کنند، همان گونه که توحید اساس همه عقاید اسلامی است. برای شناخت نظام اعتقادی اسلام همان گونه که نیازمند شناخت مسائل و شاخ و برگ های کلامی هستیم، باید چگونگی پیوند و ارتباط بین اجزایی این مجموعه هم درک شود تا به فهم درستی از این نظام اعتقادی و منظومه اعتقادی دست یابیم.
حجت الاسلام والمسلمین مصباح یزدی اضافه کرد: مرحوم علامه مصباح کوشید این منظومه به هم پیوسته را به صورت فشرده و در چارچوب طرح ولایت برای جامعه دانشجویی ارائه نماید. در این طرح، شش عنوان و مبحث شامل شناخت شناسی، خداشناسی، انسان شناسی، فلسفه اخلاق، فلسفه حقوق و فلسفه سیاست به ترتیب منطقی عرضه می شود.
سخنران نشست، ضمن اشاره به نظرات مرحوم علامه مصباح یزدی در زمینه های علوم انسانی و اجتماعی، بیان نمود: از نظر مرحوم علامه مصباح، علوم انسانی و اجتماعی از قبیل اقتصاد، جامعه شناسی، تربیت، حقوق و علوم سیاسی موجود - همگی- مبتنی بر زیربناهای معرفتی خاصی شکل گرفته که اسلامی سازی آنها، در گرو بازگشت به اصول و مبانی اسلامی است.
در ادامه این نشست، حجت الاسلام نبیل الحلباوی، مدیر گروه کلام اسلامی نمایندگی جامعة المصطفی در سوریه، مقاله خویش را تحت عنوان «بر ساحل اندیشه و شخصیت علامه مصباح» ارائه نمود.
وی علاوه بر ذکر بعضی از نوآوری های علمی و معرفتی مرحوم علامه مصباح، بخصوص اهتمام ایشان درباره تدوین متون درسی متناسب با نیاز روز جامعه، به بعضی از ابعاد شخصیتی ایشان اشاره و بر خصوصیت تواضع، فروتنی و دغدغه مندی آن مرحوم در پاسخ گویی به شبهات روز جامعه تاکید کرد.
سپس حجت الاسلام دکتر احمد حسین شریفی مقاله خویش را تحت عنوان «عوامل شکل دهنده تمدن اسلامی از منظر علامه مصباح یزدی» عرضه نمود.
وی اظهار داشت: الان، تمدن غربی یا به عبارتی، لیبرال دموکراسی، یکی از مهم ترین تمدن های معاصر به شمار رفته، بر جهان حاکم است و در کنار خدمات چشم گیر به بشریت، بزرگ ترین خیانت ها را هم در حق انسان در پرونده خود دارد؛ البته این تمدن از منظر تمدن پژوهان، با دور شدن از دوران اوج خود، در سراشیبی افول قرار گرفته است و در آینده ای نه چندان دور جای خویش را به تمدن اسلامی خواهد داد، چونکه تمدن اسلامی همه خصوصیت های مثبت تمدن لیبرال دموکراسی غربی را داراست و در عین حال، فاقد ضعف های آن در حوزه های معرفتی و عملی و اخلاقی است.
حجت الاسلام شریفی افزود: باید توجه داشت که تمدن، کنش انسانی و فرهنگی در دو بُعد «شکلی» و «محتوایی و پیامی» است. جنبه شکلی یا ظاهری آن در پیشرفت های تکنولوژیک به منصه ظهور می رسد و بُعد محتوایی آن در چارچوب فرهنگ به معنای عام آن شامل جهان بینی و انسان شناسی و معرفت جلوه گر می شود؛ ازاین رو، فرهنگی مادی گرایی، اومانیسم و لیبرالیسم، خروجی جز علوم انسانی گسسته از مبدأ و معاد نخواهد داشت.
سخنران نشست افزود: امروزه، تمدن غربی بر پایه های شک گرایی، نسبی گرایی، تجربه گرایی و اصالت لذت و قدرت بنا نهاده شده است و تردیدی نیست که این مبانی - همگی- در نقطه مقابل معارف و داده های اسلامی قرار دارد؛ ازاین رو، دین مبین اسلامی در تعارضی آشکار و آخر نایافتنی به این تمدن به سر می برد.
وی، در ادامه، نظرات آیت الله مصباح یزدی را در زمینه شاخصه های تمدن اسلامی مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: از منظر آیت الله مصباح یزدی، شاخصه های تمدن اسلامی عبارت است از: محوریت توحید و عبودیت انسان برای پروردگار، عقلانیت و دوری جستن از تحجرگرایی و اخلاق گرایی، فرهنگ جهاد در همه عرصه ها و پرهیز ستیزه جویی است که با عنایت به فطرت انسان، به نیازهای حقیقی و بنیادین بشر پاسخ می دهد و ازاین رو، در آینده ای نه چندان دور، جانشین تمدن تک بُعدی لیبرال دموکراسی کنونی خواهد شد.
در ادامه این نشست، حجت الاسلام حسین مظفری مقاله خویش را با عنوان «سیره علمی و عملی علامه مصباح یزدی» قرائت کرد.
وی بیان نمود: آیت الله مصباح یزدی تحصیلات حوزوی خویش را از سیزده سالگی شروع کرد و مدتی هم در نجف اشرف و تهران مشغول تحصیل بود و سپس به قم مهاجرت کرد و از محضر استادان برجسته ای مانند امام خمینی، آیت الله بروجردی، آیت الله اراکی، آیت الله بهجت و علامه طباطبایی کسب فیض کرد و در ۲۳ سالگی به درجه اجتهاد رسید.
حجت الاسلام مظفری، ضمن اشاره به خصوصیت های ایشان، ابراز نمود: از خصوصیت های مهم سیره علمی آیت الله مصباح یزدی، میتوان به برخورد مجتهدانه با مسائل علمی، شاگردپروری، مبارزه با انحرافات فکری، اهمیت دادن به کار جمعی، تواضع و جامعیت علمی اشاره نمود.
سخنران نشست خاطرنشان ساخت: همینطور در باب سیره عملی ایشان میتوان سحرخیزی، راز و نیاز با پروردگار متعال، اخلاص در عمل، توسل و توجه دائمی به حضرت ولی الله اعظم (عج)، ولایتمداری، فروتنی و نظم فکری و رفتاری را برشمرد. شایان ذکر است پخش کلیپ های تصویری از بیانات اخلاقی علامه مصباح، مورد استقبال حاضران در این جلسه علمی-پژوهشی قرار گرفت.
در آخر این مراسم، با حضور میهمانان این نشست، نمایشگاهی از آثار آیت الله مصباح یزدی، که به زبان عربی ترجمه شده است، راه اندازی شد.


منبع:

1400/11/10
21:51:42
5.0 / 5
491
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد