نور معرفت
در نشست ستایشگران جوان اهل بیت (ع) مطرح شد؛

الی الحبیب به جای بیان مشکل به دنبال راهکار است

الی الحبیب به جای بیان مشکل به دنبال راهکار است

به گزارش نور معرفت تعدادی از ستایشگران جوان خاندان (ع) طی نشستی با عنوان الی الحبیب به میزبانی جامعه ایمانی مشعر گرد هم آمدند و در مورد راهکارهای تحقق مطالبات رهبری از مداحان به گفتگو و تبادل نظر پرداختند.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، هشتمین نشست صمیمانه تعدادی از ستایشگران جوان خاندان (ع) که با شعار «الی الحبیب» روز گذشته، هشتم بهمن ماه با محوریت بررسی بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با مداحان و با تکیه بر مبحث «جهاد تبیین» در مجتمع شهدای هفتم تیر، سرچشمه تهران برگزار گردید.
در این نشست کارگروه های مختلف با محوریت نقش آفرینی مداحان در جهاد تبیین، کوشش برای تحقق فرمایشات و فرامین رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه ستایشگری و همینطور ضرورت توجه هیأت های مذهبی به مبحث فرزندآوری و تهدید جمعیت دنبال شد.
«الی الحبیب» به جای بیان مشکل به دنبال راهکار است
حاج مهدی سلحشور از ستایشگران خاندان علیهم السلام ضمن اشاره به این که روند بعضی از جلسات این است که دغدغه ها و دردها بیان شود، اظهار نمود: اگر جلسات به بیان دردها متوقف شود حتما باختیم و نیاز است که به سمت راهکار ها برویم؛ اگر به دنبال عملیاتی کردن منویات رهبری هستیم باید هر کسی گوشه ای از کار را عهده دار شود و ماهیانه عملکرد خویش را در جلسات حضوری و غیرحضوری در چارچوب کارگروه های تخصصی و مأموریت های مشخص در حوزه ستایشگری گزارش دهد.
سلحشور با اشاره به اینکه ما نیازمند یک سند بالادستی به نام فرمایشات امامین انقلاب نیازمند هستیم، اظهار نمود: این دو بزرگوار مهم ترین مسائل را بیان نمودند و هیچ تردیدی نیست که این سند بالادستی نقشه راه ما است اما گروهی باید این مباحث را تفسیر و تبیین کنند تا با تبعیت از این گروه تفسیر و تبیین های متفاوت از فرمایشات رهبری عرضه نشود.
این مداح پیشکسوت خاندان (ع) تصریح کرد: جمله هیأت، هیأت بماند و تعریف افراد در مورد موسیقی پاپ همچون مصادیقی است که در مورد آن میتوان تفسیرهای متفاوتی ارائه نمود.
وی با اشاره به اینکه تعیین جبهه خودی و دشمن هم نیازمند یک کارشناسی دقیق است، خاطرنشان کرد: زمانی که به یک تعریف مشترک برسیم باید اقتضائات یک کار جمعی و مشترک را هم تعیین نماییم و وارد عرصه های عملیاتی شویم و پس از آن تصمیم ها را به گفتمان فراگیر تبدیل نماییم.

نباید به هر قیمتی به دنبال مستمع جمع کردن باشیم
حاج مهدی خادم آذریان هم بعنوان دیگر پیشکسوت حاضر در این همایش با اشاره به اینکه ما باید به دنبال عملیاتی کردن سخنان خود باشیم، اظهار نمود: این که فکر نماییم ما صدمه ناپذیریم یک پندار کاملاً اشتباه است و صدمه پذیر بودن ربطی به علم، سواد و جایگاه ندارد و در هر شرایطی امکان دارد ما هم گرفتار صدمه شویم.
وی با اشاره به اینکه مداح باید به خود بعنوان بلندگوی خاندان (ع) نگاه کند، اظهار داشت: سیره خاندان (ع) معیاری برای سنجش اعمال و رفتار ما است و اگر می خواهیم نسبت به عملکرد و وضعیت امروز خود قضاوت نماییم باید به سیره خاندان (ع) نگاهی داشته باشیم.
خادم آذریان تصریح کرد: افراد مداح که دارای مخاطب هستند باید نسبت به رفتار و اعمال خود حساسیت خاصی نشان دهند، در دنیای آخرت باید برای همه واژه های خود جواب داشته باشیم.
وی با تکیه بر این که ما نباید به هر قیمتی به دنبال مستمع جمع کردن باشیم، اظهار داشت: پیش از این که بخواهیم سرباز ولایت باشیم باید تحلیل درستی نسبت به خود داشته باشیم و بدانیم کجا هستیم و چه کاری انجام می دهیم، متأسفانه بعضی از ما فکر می نماییم که در مرکز اخلاص و ایمان هستیم.
مداح نباید فقط به دنبال ملی شدن باشد
همچنین حاج سعید حدادیان طی سخنانی با اشاره به اینکه ما همه به دردها واقفیم، اظهار نمود: برای رفع مشکل باید به دنبال عرضه راهکار باشیم نه این که فقط دردها و مشکلات را بیان نماییم.
وی افزود: در یک کلاس درس، همه شاگرد اول نیستند، یکی یا دو نفر شاگرد برتر هستند و تعدادی هم مردود اما نباید به خاطر مردودی ها، مدرسه را تعطیل کرد؛ بزرگترین مشکل مداحی امروز نزدیک شدن مرزهای هنر و تکنولوژی است که مرز استخدام تکنولوژی در مداحی روشن نشده است و نیازمند یک تیم فقهی در این حوزه هستیم.
حدادیان با اشاره به اینکه متأسفانه ما در تبیین مسئله گرفتار اشکال هستیم، اظهار داشت: همه قرار نیست شاگرد اول باشیم، همه مداحان نمی توانند مداح ملی و فراملی شوند. در این میدان بنا نیست همه محمد طاهری شوند.

وی با تکیه بر این که آموزش یعنی اندیشیدن، اظهار داشت: ما باید به فکر تمامی اقشار جامعه باشیم، بر اصول خود پایبند باشیم و همانند رهبری همچنان مراسم خویش را در حسینیه برگزار نماییم اما برای جذب اقشار مختلف هم تلاش نماییم.
حدادیان تصریح کرد: بی توجهی نسبت به فعالیتهای رسانه ای یک ضعف است اما نباید همه دستاوردهای هیأت را فدای رسانه کرد، هیأت شرایط و خصوصیت های خاصی دارد که رسانه نمی تواند در این شرایط تداخلی ایجاد نماید.
وی با تکیه بر این که هیأتی ها و مداحان باید در نقاط مختلف کشور با مردم ارتباط داشته باشند، اظهار داشت: کمک هیأت به مردم نباید فقط در شب و به صورت نهان باشد بلکه گاهی باید آشکار باشد و مردم از عملکردهای مثبت هیأت آگاه شوند.
حدادیان با اشاره به اینکه محور برای مداحان، باید حضرت زهرا سلام الله علیها باشد، اظهار نمود: بانی وحدت امروز در حوزه هیأت های مذهبی شخص رهبر معظم انقلاب اسلامی است و ایشان مبانی را برای ما روشن و از وحدت مراقبت می کنند.
وی از رهبر بعنوان عامل وحدت نام برد و اظهار داشت: ایشان مخالف تفرقه هستند و فرماندهی محور مقاومت را بر عهده دارند.
حدادیان ضمن اشاره به تلاش برخی برای تضعیف فاطمیه اظهار داشت: اسرائیل از فاطمیه بیشتر از محرم می ترسد چونکه مبانی اصلی انقلاب یا زهرا (س) است و رهبری فرمودند بنده حاجاتم را از فاطمیه می گیرم و بر ضرورت گرامیداشت فاطمیه تاکید نمودند.
وی با اشاره به اینکه برای رسیدن به هدف باید سه مدل برنامه بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت را در دستور کار خود قرار دهیم، اظهار داشت: باید کارگروه ها را تقویت کرده و کارگروه های جدید را در صورت نیاز تشکیل دهید و کلید واژه های مورد نظر رهبری را استخراج و برای فرهنگ سازی آنها تلاش نماییم.


منبع:

1400/11/09
22:53:25
5.0 / 5
537
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد