نور معرفت
حجت الاسلام ارزانی عنوان كرد؛

انتخاب پایتخت فهما از میان ۵ استان راه یافته به مرحله نهایی

انتخاب پایتخت فهما از میان ۵ استان راه یافته به مرحله نهایی

ارزانی ضمن اشاره به انتخاب پایتخت فرهنگ و هنر مساجد ایران اسلامی (فهما) اظهار داشت: بیشتر از ۳۰ هزار اثر در فهمای ۱۴۰۰ تولید شد و جریان تولید محتوای عظیمی شکل گرفت. ​به گزارش نور معرفت به نقل از ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، نشست هیأت انتخاب پایتخت فهما، بامداد امروز چهارشنبه ۶ بهمن ماه با حضور هیأت انتخاب متشکل از حجج اسلام «محمدحسین ملانوری»، «مهدی اصلانی»، «غلامرضا عادل»، «رضا عزت زمانی»، «علی اصغر ثنائی»، «حبیب رضا ارزانی» و سردار «عبدالرضا آزادی» و «اصغر امیرنیا» برگزار گردید.
حجت الاسلام «حبیب رضا ارزانی»، در ابتدای این نشست ضمن قدردانی از حضور هیأت انتخاب در مرحله نهایی فهما ۱۴۰۰ و انتخاب پایتخت فرهنگ و هنر مساجد ایران اسلامی (فهما) اظهار نمود: زیست بوم بچه های مسجد و رویداد ملی فهما در سال ۱۳۹۸ شکل گرفت تا اعضای کانون ها بتوانند زیست مجازی داشته باشند و از طرفی اعضا بتوانند فعالیتهای سایر اعضا در استان ها و شهرستان ها را رصد کنند.
رئیس ستاد هماهنگی کانون های مساجد کشور اضافه کرد: در ابتدای شکل گیری فهما این پرسش مطرح بود که ما به ازای فعالیت در این زیست بوم چیست، اما با انتشار کرونا و با وجود تمام مضراتی که این ویروس منحوس با خود به همراه آورد یک جنبه مثبت داشت که فعالیت در عرصه فضای مجازی بود چونکه در اثنای آن ایام به مدت یکسال مردم عملاً مسجد حضور نداشتند بنابراین ثبت فعالیتهای بچه های مسجد در این زیست بوم بیشتر از پیش با استقبال مواجه گردید.
حجت الاسلام ارزانی با اشاره به اینکه زیست بوم مجازی بچه های مسجد صرفا برای رقابت میان کانون ها طراحی نشده است، خاطرنشان کرد: این زیست بوم در واقع فضایی برای انجام فعالیت ها و تولید آثار فاخر است و به نظر ما افرادی که در فضای مسجد حضور دارند خصوصیت تعهد و انقلابی بودن را دارند اما اینجا بحث تخصص و مهارت افزایی مطرح بود در نتیجه با عنایت به ذوق مخاطب کلاس ها و دوره های مهارت افزایی برای بچه های مسجد ایجاد کردیم و فضای خوبی بوجود آمده و در نهایت همان گونه که پیشتر اشاره شد سال ۱۳۹۸ نخستین رویداد ملی فهما رقم خورد. فهما امروز به مثابه یک بچه سه ساله است.
رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور اضافه کرد: هدف ما این بود که در رویداد فهما دست بچه های مسجد را بگیریم، در سامانه که زیست بوم بچه های مسجد است کلیه فعالیت ها و اعضای واقعی شرکت کننده و مراحل مختلف نمایش داده شده است و الان در سال ۱۴۰۰ در چندین بخش همچون کانون های برتر، شهرستان های برتر، نفرات برتر و همینطور با عنایت به میانگین فعالیت کانون و برآیند امتیازاتی که در استان و شهرستان کسب کرده است از میان ۳۵ منطقه به پنج استان برای داوری پایتخت فهما رسیده ایم.

وی در بخش دیگری از مباحث خود با اشاره به اینکه نگاه ما جهان اسلامی بود و به دنبال این هستیم که زیست بوم بچه های مسجد و این شبکه بتواند ارتباط و تعامل خویش را با جهان اسلام برقرار کند، اضافه کرد: از میان ۲۶ هزار کانون فرهنگی هنری در سرتاسر کشور ۲۰ هزار کانون در رویداد فهما شرکت کردند، بیشتر از ۵۰۰ هزار نفر در سامانه حضور یافته و در دوره های مختلف شرکت کردند، بیشتر از ۳۰ هزار اثر تولید شد و جریان تولید محتوای عظیمی شکل گرفت.
این گزارش می افزاید: در بخش دیگری از این نشست «جواد عبادی» به معرفی سامانه های بچه های مسجد برای هیأت انتخاب پایتخت فهما پرداخته و ضمن اشاره به ظرفیت های این سامانه اظهار نمود: سامانه با دو بخش مخاطب بیرونی و ادمین اصلی زیست بوم مجازی بچه های مسجد رو به رو است؛ این سامانه با نام اصلی (بچه های مسجد) در مرورگرها و فضاهای مجازی قابل جست وجو بوده و به مخاطبان اطلاعات مختلفی را عرضه می کند که همچون این اطلاعات میتوان به بخش آماری سامانه، دوره های آموزشی اشاره داشت که آمار این اطلاعات به تعداد نفر-دوره قابل مشاهده می باشد.
سرپرست اداره کل آموزش، پژوهش و فناوری اطلاعات کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: تابحال ۹۰۴ هزار نفر دوره برگزار شده است، دو میلیون فعالیت و ۱۰ هزار کتابخانه باز و مخزن دار در سامانه به ثبت رسیده است و کانون های برتر به لحظه در معرض دید عموم قرار دارد. همینطور پوسترهای تبلیغاتی دوره ها هم بارگذاری شده است.
وی اضافه کرد: بخش بانک اطلاعات کانون ها در سامانه بچه های مسجد قابل جست وجو است و قابلیت فیلتر دارد، در این بخش اطلاعات مختصری از کانون ها نمایش داده می شود، همینطور امتیاز فعلی کانون، تصویری از مسجد و کانون و خدمات دیگر در این بخش عرضه شده است؛ در واقع هر کانون در سامانه بچه های مسجد صفحه اختصاصی خویش را دارد. هم اکنون بیشتر از ۲۶ هزار کانون فرهنگی در مساجد کشور در سامانه صفحه دارند.
عبادی اظهار داشت: در این سامانه اخبار کانون ها، توانمندی ها، تجربیات عرضه و با تاکید کارشناسان ثبت می شود، از طرفی بخش مدیریت کانون ها در می تواند به لحظه رتبه کانون و تعداد دنبال کنندگان صفحه را مشاهده کند.

سرپرست اداره کل آموزش، پژوهش و فناوری اطلاعات کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به اینکه ما هر سال تحت عنوان رویداد ملی فهما یک سری شاخص هایی را به کانون ها معرفی می نماییم که در سامانه ثبت شده است، اظهار داشت: فعالیت ها در این شاخص ها و رواق ها ثبت شده و منجر به کسب سقف ۲۰ هزار امتیاز برای کانون ها می شود.
وی در بخش دیگری از مباحث خود با اشاره به اینکه برنامه های مختلف کانون ها و تجمیع اطلاعات اش در سامانه موجود و قابل دسترسی است، اظهار داشت: برای مثال سال جاری بیشتر از ۶۳ هزار فرم از جانب کانون های مساجد سراسر کشور ثبت شده است.
عبادی خاطرنشان کرد: بخش دیگر در سامانه بچه های مسجد (اطلس کانون ها) است که در آن نمایی کلی از محل قرارگیری کانون ها عرضه شده است. برای مثال اگر مخاطب بخواهد بر مبنای فیلتر کانون های روستایی این اطلس را مشاهده کند هم اکنون ۱۳ هزار کانون روستایی داریم که روی اطلس عرضه شده است.
همچنین در ادامه بخش دیگری از نشست هیأت انتخاب پایتخت فهما ۱۴۰۰، «مرتضی طاهریان» طی سخنانی اظهار نمود: سه هزار و ۲۸۰ کانون به مرحله استانی سومین رویداد ملی فهما رسیدند که از این میان کانون های فعال در رواق های مختلف از جانب هیأت انتخاب مشخص شده و نهایتا ۶۲۶ کانون به ما عرضه شد، در این مرحله داوری بر مبنای پنج شاخص «مسجد محوری، جاذبه آفرینی هنری، پیوست رسانه ای، نگاه تشکیلاتی و خودکفایی» صورت پذیرفت که با عنایت به این شاخص ها از میان ۶۲۶ کانون یاد شده تعداد ۴۸۲ کانون مستنندات خویش را عرضه کردند که از جانب داوران در تاریخ ۱۵ تا ۲۰ دیماه بررسی گردید.
دبیر سومین رویداد ملی فهما اضافه کرد: در مرحله بعد که مرحله نیمه نهایی داوری بود از میان ۱۲۱ کانون تعداد ۶۹ کانون انتخاب شدند. نکته جالب توجه در رویداد فهما ۱۴۰۰ توجه به کانون های روستایی بود. سال جاری استان ها بر مبنای رواق ها به صورت تخصصی ارزیابی شدند؛ اما نکته مهم آن است که در سامانه بعد از بررسی استان، شهرستان برتر نهایتا به پنج استان رسدیم که در اغلب رواق ها قابلیت انتخاب داشتند و کاندید پایتخت فهما شدند.

1400/11/06
20:49:32
5.0 / 5
859
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد