نور معرفت

تشریح تفاهم نامه امضا شده میان ستاد فهما و صندوق اعتباری هنر

تشریح تفاهم نامه امضا شده میان ستاد فهما و صندوق اعتباری هنر

به گزارش نور معرفت مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به امضای تفاهم نامه میان ستاد فهما و صندوق اعتباری هنر، از صدور فهماکارت در دو فاز برای کانون های مساجد آگاهی داد و اظهار داشت: این کارت به مثابه یک کارت شناسایی با خدماتی چندگانه برای کانون های مساجد است.


به گزارش نور معرفت به نقل از ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، مدتی پیش نشست امضای تفاهم نامه میان ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد و صندوق اعتباری هنر با حضور «محمدمهدی اسماعیلی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، «سید مجید پوراحمدی» مدیر عامل صندوق اعتباری هنر و حجت الاسلام و المسلمین «حبیب رضا ارزانی» رییس ستاد هماهنگی کانون های مساجد کشور برگزار شده و با امضای تفاهم نامه مذکور، فصل جدیدی از همکاریهای دو جانبه میان این دو مجموعه شروع شد.
به این بهانه ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما) به انجام گفت وگوی تفصیلی با «سید مجید پوراحمدی» مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با محور اهداف این تفاهم نامه، خدمات و تعامل دو جانبه ستاد فهما و صندوق هنر پرداخته است که در ادامه حاصل آنرا می خوانید:
بعنوان اولین سوال، ابعاد تفاهم نامه امضا شده میان ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور و صندوق اعتباری هنر را برای مخاطبان ما که متشکل از کانون های مساجد از سراسر کشور هستند، تشریح کنید
در پاسخ به این پرسش باید بگویم از اهداف اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گسترش شبکه فرهنگ و هنر با محوریت شعار مردمی سازی است؛ در این راستا وزارتخانه بصورت ویژه مامور شده است که دایره کارهای حوزه فرهنگ و هنر در همه بخش ها را گسترش دهد.
در این میان مسجد بعنوان یکی از کانون های اصلی مراجعات مردم و بعنوان محور کارهای یک محله یا یک منطقه است که از دیرباز در فرهنگ، مناسک و مباحث دینی و مذهبی ما جایگاه بسیار مهمی داشته و دارد و می توان گفت در فرهنگ رفتاری ما موضوعی با عنوان مسجدمحوری وجود دارد. ذیل همین نگاه است که در طول قرون گذشته و سالیان متمادی خیلی از کارهای اجتماعی و فرهنگی ما در مسجد قوام یافته است.
از طرف دیگر خیلی از کارهای مسجدی با عرصه هنر پیونده خورده است و خیلی از افراد صاحب فن و اهل مسجد بصورت جدی در این عرصه کار می کنند، در نتیجه شکل گیری کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور بستری برای فعالیت این افراد شد؛ به بیان دیگر فرهنگ و هنر در مسجد با محوریت کانون ها پر رنگ تر از همیشه شد.
ما نیز در امتداد ادامه خدمت رسانی با امضای این تفاهم نامه بستری را با عنوان (فهما کارت) فراهم آوردیم. در حقیقت (هنرکارت) شرکتی با عنوان (هنرکارت بنیان ایرانیان) است که یکی از کارهای آن ارائه خدمات به اعضای صندوق اعتباری هنر است؛ اما فی نفسه یک شرکت خدماتی تجارتی است و می تواند خدماتی که در زیرمجموعه وظایف اش است ارائه کند. ارائه این خدمات به ستاد هماهنگی کانون های مساجد نیز صدق می کند. پس با امضای این تفاهم، برخی خدماتی که ستاد فهما در صدد ارائه به کانون ها است بوسیله فراهم آوردن این بستر در قالب فهما کارت محقق شده است؛ امضای این تفاهم نامه یک نوع همکاری به لحاظ عملکرد و ارتباط میان هنرکارت با فهماکارت کانون های مساجد نیست بلکه هر دو خدمتی هستند که زیرساخت آن در صندوق اعتباری هنر فراهم آمده است. ارائه خدمات از طرف ستاد فهما به کانون ها در قالب فهما کارت با پیشتوانه زیرساختی که ما ایجاد کردیم انجام می شود. پس در حقیقت هنرکارت مختص اعضاء صندوق پشتیبانی از هنرمندان، نویسندگان، روزنامه نگاران و فعالان قرآن و عترت است و کلیه خدمات مالی، حمایتی هنرمندان بوسیله آن انجام می شود و فهما کارت مختص اعضاء کانون های فرهنگی و هنری مساجد است و کلیه خدمات ستاد کانونهای فرهنگی هنری مساجد به اعضا خود بوسیله فهما کارت انجام می شود و شرکت هنرکارت بنیان ایرانیان زیر ساخت ارائه این خدمات را برای ستاد فراهم نموده است.

اجرای این تفاهم نامه در چه بازه زمانی محقق می شود؟
زیرساخت های این کار آماده شده است و از لحظه ای که قرارداد بسته شود این تفاهم نامه به مرحله اجرا می رسد، ضمن این که اجرای تفاهم نامه در دو فاز خواهد بود. در مرحله اول ارائه فهما کارت به مدیران کانون ها در سراسر کشور انجام می شود و در فاز دوم به همه اعضای کانون های مساجد سراسر کشور که جمعیتی بیش از دو میلیون را تحت پوشش قرار می دهند، پیش بینی ما این است که فاز اول پیش از اختتام سال 1400 به سرانجام برسد؛ در این راستا قرارداد و کارهای مقدماتی اجرای فاز اول تفاهم نامه در هفته پایانی دی ماه تکمیل و ارسال فهماکارت برای مدیران کانون ها در اسفندماه انجام می شود. فاز دوم نیز در سال 1401 عملیاتی خواهد شد.
باتوجه به امضای این تفاهم نامه، نظرتان در ارتباط با تقویت اقتصاد فرهنگ و هنر در امتداد توسعه کارهای کانون های مساجد چیست؟
از پایه های اصلی حرکت دولت در برنامه تحول، موضوع اقتصادِ فرهنگ و هنر است که بعنوان یکی از برنامه های محوری شناخته شده است؛ در امتداد تحقق این مهم، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بصورت ویژه برای عملیاتی کردن این هدف وارد میدان شده و آنرا عملیاتی می کند.
از طرف دیگر موضوع اقتصاد فرهنگ و هنر از با اهمیت ترین برنامه های ما در صندوق هنر شمرده می شود. از زمان شروع کرونا بیشترین لطمه ها را در عرصه اقتصاد فرهنگ و هنر داشتیم؛ بدین سبب یکی از برنامه های ویژه ما تقویت این حوزه است.
البته عرصه فرهنگ و هنر بسیار جامع بوده و به طبع در سطح کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور نیز کارهای مختلفی در این راستا به ثمر رسیده است؛ از برگزاری نمایشگاه ها، همایش ها، نشست ها و کارهای جمعی گرفته تا اقدامات جنبی که در کانون ها و در زمینه فرهنگ و هنر انجام می شود.
به زعم من کانون های فرهنگی هنری مساجد کشورهسته هایی هستند که در سطح محلات و در مجاورت مساجد فعالیت می نمایند. از برنامه های اصلی ما نیز توجه به همین هسته ها است؛ پس در این راستا درحال برنامه ریزی برای (هسته های کارآفرینی فرهنگ و هنر) هستیم و با هدف تحقق و اجرای این هدف تفاهم نامه ای را با یکی از بانکهای عامل بستیم تا بتوانیم تسهیلات ارزان برای تشکیل این هسته ها اعطا کرده و هر مجموعه ای که می تواند در یک کانون فرهنگی هنری نیز شکل بگیرد با هنرمندانی که در آن مجموعه هستند در کسب و کارشان مورد حمایت قرار بگیرند. ضمن این که موضوع بحث اقتصاد فرهنگ و هنر در ابعاد کلان تر نیز درحال برنامه ریزی است و امیدواریم در بخش های مختلف کشور همچون کانون ها اثرگذار باشد.
نظرتان در مورد نقش کانون های مساجد در ترویج آرمان ها و ارزش های انقلاب اسلامی چیست؟
مسجد در فرهنگ دینی و ملی ما از جایگاه ویژه ای برخوردارست. در حقیقت یک عنصر و یک مجموعه ای است که خیلی از کارهای مردمی را در خود جای داده است. از طرف دیگر پیگیری مسایل اجتماعی مردم در محلات بوسیله مسجد را شاهد می باشیم که خصوصاً در دوران دفاع مقدس تبلور داشت و امروز از منظر دیگری این مهم ادامه دارد، در نتیجه مسجد بعنوان عنصر مهم در نظام جمهوری اسلامی ایران شناخته شده ونقش محوری دارد.
با این اوصاف کارهایی که حول مسجد شکل می گیرد می تواند به تحقق خیلی از اهداف کمک کند؛ طبیعتا در این میان شکل گیری کانون های فرهنگی هنری مساجد می تواند نقش به سزایی در تقویت کارهای فرهنگی هنری بوسیله شناسایی و معرفی هنرمندان مسجدی در عرصه های مختلف داشته باشد. این حرکت منجر به معرفی خیلی از ظرفیت ها و از طرف دیگر ترویج آرمان های انقلاب اسلامی با محوریت مساجد خواهد شد.
دولت مردمی در تحقق کارهای فرهنگی هنری در مساجد چه نقشی را ایفا می کند؟
باتوجه به نگرش دولت به مسجد و از طرف دیگر تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به گسترش فعالیت ها با محور مسجد و همین طور مردمی سازی فرهنگ و هنر، برنامه ریزی های مختلفی صورت گرفته است.
باید توجه داشته باشیم که در تقسیم بندی اجتماعی جامعه ما مسجد در صف ترین بخش کانون جمعیتی است که در دل آحاد مردم فعالیت داشته و زمینه ساز خیلی از اقدامات اجتماعی است. باتوجه به این مساله دولت نیز برنامه ویژه ای در این حوزه داشته و در بودجه 1401 و تدوین لایحه آنرا مورد توجه قرار داده است.
فکر میکنم با برنامه ریزی های صورت گرفته شاهد احیای جایگاه محوری مساجد در کارهای اجتماعی باشیم.
حمایت صندوق اعتباری هنر از هنرمندان مسجدی با چه کیفیتی خواهد بود؟
صندوق برمبنای وظیفه ای که دارد از تمامی فعالان عرصه فرهنگ و هنر حمایت می کند، از فعالان رسانه و روزنامه نگاران نویسندگان، هنرمندان گرفته تا فعالان قرآن و عترت که خیلی از این افراد در کانون های مساجد نیز فعالیت دارند و باتوجه به این مساله هم اکنون نیز برخی از اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور از قبل عضو صندوق اعتباری هنر هستند؛ چونکه بواسطه کارهای قرآنی، فعالیت در عرصه هنر و بسیاری موارد دیگر به عضویت صندوق در آمده بودند.
این هنرمندان برای تحت پوشش قرار گرفتن از طرف صندوق هنر از چه طریقی می توانند اقدام کنند؟
هر هنرمند، نویسنده، روزنامه نگار یا فعال قرآنی در نقاط مختلف کشور می تواند در صندوق هنر فعالیت داشته باشد. اگر در خارج از تهران حضور دارند با مراجعه به اداره ارشاد شهرستان ها و همچین مکاتبه، می توانند معرفی نامه را دریافت کرده و ما بعد از بررسی و دریافت اسناد، کارهای مربوط را در سامانه انجام می دهیم.
همین طور کسانی که در تهران فعالیت دارند بوسیله معاونت های مرتبط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نظیر معاونت هنری، معاونت مطبوعاتی و سایر معاونت ها معرفی نامه می آورند. البته برخی افرد نیز در صنوف عضو هستند که این دسته در زیرمجموعه خانه های تخصصی قرار گرفته و مورد تایید و قبول معاونت های در رابطه با وزارتخانه هستند که آنها نیز معرفی نامه ارائه کردند. مهمتر این که صندوق اعتباری هنر، مدارک تمامی افرادی که تقاضای عضویت دارند را بررسی می کند.
آیا میزان اعتبار و حمایت شما در صندوق اعتباری هنر مشخص است؟
ببینید ما در صندوق اعتباری هنر برمبنای هزینه کرد اعتباری که در دست داریم و از طرف دیگر عضویت بیش از 86 هزار نفر، بصورت میانگین برای هر نفر بیش از چهار میلیون تومان هزینه می نماییم اما این مبلغ در بعضی موارد تفاوت هایی هم دارد. برای مثال افرادی که تحت پوشش بیمه درمان یا بیمه تامیین اجتماعی صندوق هستند به اضافه مجموعه حمایت های معیشتی که به همه هنرمندان عضو تعلق می گیرد، گاهی تا رقم 15 میلیون بصورت بلاعوض استفاده می نماید ضمن این که تسهیلاتی که ارائه می شود ارزان و بدون بهره هستند؛ همین طور سایر خدماتی که در هنرکارت برای همه اعضای صندوق وجود دارد. از دیگر خدمات هنرکارت، برگشت لحظه ای سود خرید است، یعنی هر فروشگاهی که دستگاه پز داشته باشد خریدار همان لحظه عددی که حدود یک درصد از خریدش می شود را در حساب خود دریافت می کند.
هم اکنون بصورت میانگین تا 150 میلیون تومان بوسیله تراکنش های کل شبکه هنرکارت سود خرید به دارندگان هنرکارت واریز شده است. البته این آمار متفاوت می باشد از این جهت که ممکنست تعدادی از هنرکارت برای امور جاری خود استفاده نکنند؛ در مقابل تعدادی از هنرکارت بعنوان با اهمیت ترین کارت اعتباری و بانکی خود استفاده می نمایند.
باتوجه به این مساله خدمات آتی و جاری که در ایام آینده عملیاتی می شود شامل خدمات مختلفی همچون تخفیفات فروشگاهی، اقامتی و گردشگری و خیلی از خدمات نوین است که روی هنرکارت ایجاد می شود و تلاش ما این است که تعدادی از این خدمات نظیر تخفیف ها، فروشگاه ها و حوزه گردشگری برای فهماکارت نیز ارائه شود به جز برخی پرداخت های مستقیم در رابطه با اعضای صندوق نظیر پرداخت های معیشتی و برخی مراوادات مالی با هنرمندان، اما بقیه موارد نظیر تخفیفات فروشگاهی، گردشگری و اقامتی که اشاره شد به دارندگان فهما کارت نیز ارائه می شود.

آیا صندوق اعتباری هنر در ارتباط با بیمه فعالان مسجدی نظیر کتابداران مساجد برنامه ای دارد؟
بیمه ای تحت عنوان فعالان مسجدی نداریم. در صندوق اعتباری هنر، بیمه فعالان فرهنگ و هنر را داریم که مشمول دایره خدمت رسانی ما می شوند و هر هنرمند، نویسنده، روزنامه نگار و فعالان قرآنی که عضو مجموعه صندوق اعتباری هنر می شوند می توانند از این خدمت (بیمه هنرمندان) استفاده کنند. حالا بیش از 43 هزار نفر از اعضای صندوق از بیمه تامیین اجتماعی استفاده می نمایند، همین طور بیش از 35 هزار نفر از بیمه درمان استفاده می نمایند.
خیلی از هنرمندان عضو در صندوق هستند که در کانون های مساجد هم عضویت دارند و از خدمات صندوق نیز استفاده می کنند؛ یعنی خدمت دادن به افراد برمبنای موضوعیت هنرمند بودن، روزنامه نگار بودن، نویسنده بودن و از فعالان قرآن و عترت بودن است که انجام می گیرد.
بدین سبب امکان استفاده از خدمات صندوق از جنبه های مذکور وجود دارد؛ اما بواسطه این که شخصی در مسجد فعال است تا آن زمان که دارای احراز شرایط صندوق اعتباری هنر نشود، نمی تواند از خدمات استفاده نماید و ما بیمه ای تحت عنوان بیمه فعالان مسجد نداریم.
در مورد فواید و ثمرات فهما کارت توضیح دهید
فهما کارت یک مجموعه ارتباطی میان ستاد هماهنگی کانون های مساجد و اعضای کانون ها شمرده می شود. در حقیقت خدماتی که ستاد فهما می خواهد به اعضا ارائه دهد باید برمبنای زیرساخت هایی باشد.
حالا خیلی از هنرمندان با زیرساخت های مالی، هویتی و الکترونیکی که در هنرکارت به وجود آمده است از این کارت شناسایی در داخل و خارج از کشور استفاده می نمایند. در این میان چون فهماکارت نیز از این زیرساخت ها استفاده می نماید، برای اعضای کانون ها نیز به مثابه کارت شناسایی می شود، همین طور خدمات ستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد نیز بوسیله سیستم فهما کارت ارائه می شود.
فقط در این مجال تاکید می کنم که هنرکارت تحت عنوان شرکت «هنرکارت بنیان ایران» بعنوان یکی از بخش های کار خود فهماکارت را پشتیبانی کرده است و تمامی کارهای مالی و حمایتی که ستاد کانون های فرهنگی و هنری مساجد انجام می دهد بوسیله فهماکارت می شود که ما زیرساخت آنرا فراهم نموده ایم.
چشم انداز صندوق اعتباری هنر برای کانون های مساجد کشور چیست؟

از اولویت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحقق محوریت مسجد در بین مردم است در سالهای قبل به سبب مشکلات گوناگون و از طرف دیگر گسترش فرهنگ شهرنشینی آن محوریت مسجدی که در دهه های قبل شاهد بودیم را کمتر شاهدیم.
تلاش دولت این است که محوریت مساجد احیا شود. حالا نیز در بازارهای سنتی که در سراسر کشور وجود دارد کارهای اقتصادی حول محور مساجد می چرخد.
دولت معتقد می باشد هرچه زمینه فعال شدن مسجد در یک محله فراهم باشد مشکلات و مسایل اجتماعی فرهنگی کشور بهتر حل می شود. در این راستا کانون های مساجد نیز ماموریت های خاص خودرا در امتداد تحقق این هدف مهم دارند. تلاش ما در صندوق اعتباری هنر و ذیل امضای این تفاهم نامه آنست که بتوانیم کارهای مسجدی را از مسیر کانون های فرهنگی هنری در سطح جامعه ارتقا دهیم.
منبع:

1400/11/04
21:50:18
5.0 / 5
897
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد