نور معرفت
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

جشنواره کتاب فهما منجر به رونق کتابخوانی در مساجد شد

جشنواره کتاب فهما منجر به رونق کتابخوانی در مساجد شد

به گزارش نور معرفت معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تقدیر از برگزاری جشنواره کتاب بچه های مسجد(فهما)، اظهار نمود: این جشنواره منجر به رونق کتابخوانی در مساجد شد؛ معاونت فرهنگی از این طرح ها و اساسا طرح های کتابخوانی در مساجد حمایت می کند.


به گزارش نور معرفت به نقل از ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، آیین اختتامیه جشنواره کتاب بچه های مسجد(فهما) امروز یکشنبه ۳۰ آبان ماه با حضور «یاسر احمدوند» معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمدحسن ابوترابی» امام جمعه موقت تهران، حجت الاسلام و المسلمین «حبیب رضا ارزانی» رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، «قادر آشنا» مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «علی رمضانی» مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، «سعید سعادتی» معاون فرهنگی هنری ستاد فهما، «اسماعیل آذر» رییس هیات داوران جشنواره، در محل مسجد امام حسین(ع) تهران انجام شد.
«یاسر احمدوند» در این آیین طی سخنانی با اشاره به مضمون حدیثی از امام صادق(ع) که فرمود: «زمانی آشفتگی و پریشانی بر مردم عارض خواهد شد که در آن فقط با کتاب انس می گیرند» اظهار نمود: این سخن حکایت از آن دارد که می شود با کتاب انس گرفت حتی وقتی در جامعه آشفتگی باشد. در متون ما به جز کتاب، نماز، قرآن و ذکر را بعنوان آرامش خیال ذکر کردند.
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: این پیوند میان کتاب و مسجد است. مسجد محل آرامش روح و اطمینان خاطر است و کتاب نیز چنین خاصیت را دارد؛ جشنواره کتاب بچه های مسجد منجر به رونق کتابخوانی شده و از طرف دیگر در مساجد شکوفا شده است و امیدواریم اثرش را در جامعه متدینین و مذهبی بگذارد، ما احتیاج داریم که بیشتر کتاب بخوانیم، بطور متوسط در خانه هر ایرانی ۲۴ جلد کتاب وجود دارد، در صورتیکه این رقم در آماری ۱۰ برابر را دارد.
وی در بخش دیگری از مباحث خود با اعلان اینکه حدود ۲۰ میلیون نفر جمعیت باسواد در کشور ما اصلا مطالعه نمی کنند، اشاره کرد: این آمار ترسناکی است، وظیفه ما ترویج مطالعه در کشور است. یکی از پایگاه های ترویج مساجد و کتابخانه های مساجد هستند که لازمه تحقق این هدف آنست که بیش از هرچیزی کتاب خواندن و پیشگام بودن در ترویج کتابخوانی از طرف امام جماعت و هیات امنای مسجد است.
احمدوند اظهار داشت: ما مفتخریم که پیرو دینی هستیم که در نخستین رویارویی با کفر در جریان جنگ «بدر» که مسلمین با کمبود امکانات مواجه بودند، پیامبر(ص) بعد از پیروزی مسلمانان، شرط آزادی اسرای کفر را آموزش سواد به ۱۰ نفر از مسلمانان قرار داد؛ پس شایسته است که پیروان آن حضرت داناترین وکوشاترین افراد در ترویج کتاب و کتابخوانی باشند.
وی اظهار نمود: ما در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حاضر هستیم هرکاری که از دستمان بربیاید انجام داده و حمایت نماییم، در تدارک برنامه هستیم و اگر هر هفته هم برنامه ای در زمینه مسجد باشد می آییم و منتی هم نیست، امیدوار هستم که بزرگترها همت کنند و ما نیز همراه خواهیم بود.
منبع:

1400/09/02
16:12:45
5.0 / 5
604
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد