نور معرفت
آیت الله جوادی آملی در همایش معنویت و علوم اسلامی مطرح كرد؛

علوم انسانی اگر با معنویت همراه نباشد، نتیجه نمی دهد

علوم انسانی اگر با معنویت همراه نباشد، نتیجه نمی دهد

آیت الله جوادی آملی در پیام همایش معنویت و علوم اسلامی با اشاره به اینکه معنویت میزان عالم شدن است، اظهار داشت: علوم انسانی اگر با این میزان همراه نباشد نتیجه نمی دهد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، آیت الله جوادی آملی در پیام تصویری به افتتاحیه همایش ملی معنویت و علوم اسلامی که به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و قطب های فکری و فرهنگی دفتر تبلیغات اسلامی انجام شد ضمن قدردانی از دست اندرکاران این همایش اظهار داشت: پیوند معنویت و علوم انسانی محور این همایش و نشست است، علوم تجربی یک مبحث و مبادی و یک مسائلی دارد که میزان آنرا منطق تشکیل می دهد، هر علم استدلالی یک موضوعی دارد که درباره عوارض و اعراض ذاتی او بحث می شود و یک سلسله مبادی تصوری و تصدیقیه دارد که زیربنای حل مسائل آن علم است و یک سلسله مسائلی دارد که در پرتو این مبادی حل می شود.
استاد درس خارج حوزه علمیه اظهار داشت: چاره برای استدلالی ها منطق است، منطق صوری، صغری و کبری و قیاس و استقرایی دارد که به آن میزان می گویند و اگر دانشوری بخواهد محصول علمش را با بیان عرضه کند، این منطق می خواهد و یا گذشته از آن منطق صرف و نحو می طلبد.
وی افزود: برای فکر کردن، منطق لازم است و برای گفتن و نوشتن نحو و صرف لازم است. ادبیات میزان گفتن و نوشتن و منطق میزان فکر کردن است، مبحث و مبادی و مسائل هم جز عناصر محوری هر علم می باشد. علوم انسانی گذشته از مبحث و مبادی و مسائل، یک میزان علم حصولی به نام منطق و یک میزان گفتاری و نوشتاری به نام صرف و نحو و دستور زبان فارسی دارد.
این مرجع تقلید جهان تشیع با طرح این پرسش که سهم معنویت درباره علوم چیست، اظهار نمود: علم یک وقت علم حصولی برای ذهن نتیجه به بار می آورد و در اینجا منطق کافی است، اما آیا رهاورد علم در جان انسان اثر می گذارد یا خیر، میزانی دارد که آن میزان نه منطق است و نه دستور زبان، بلکه علوم انسانی یک یافتن لازم است و این یافتن میزانی دارد، میزان یافتن، منطق و دستور زبان فارسی نیست.
مفسر قرآن کریم اضافه کرد: کسانی که در علوم ربانی تلاش و کوشش می کنند برای این یافتن میزانی را معرفی کرده اند و آن طهارت و تقوای روح است، درجات فرشته شدن است.
آیت الله جوادی آملی عنوان کرد: معنویت میزان عالم شدن است. علوم انسانی اگر با این میزان همراه نباشد نتیجه نمی دهد. نگاه به ملکوت ترازو می خواهد و منطق و صرف ونحو میزان این ملکوت نیست، نشاط درونی و فرشته شدن و مناجات و سحرخوانی را معنویت تأمین می کند و این معنویت میزان علوم ربانی است.
استاد حوزه علمیه با اعلان اینکه از میدان انقلاب جدا نشویم، اشاره کرد: بیان نورانی امیرالمومنین (ع) می فرماید که میدان انقلاب را فراموش نکنید، این میدان انقلاب کجاست، حضرت در نهج البلاغه فرمودند که دوده میدان انقلاب می باشند و نباید از آنها جدا شد.

اهتمام حوزه به معنویت پژوهی یک لزوم است
آیت الله علیرضا اعرافی با اشاره به لزوم معنویت در دنیای معاصر گفت: شاید روزگاری مقوله معنویت و دانش و علوم در رابطه با آن در ضمن مباحث دیگر مورد توجه قرار می گرفت و پرداخت مستقیم به آن لزوم نداشت، اما در دنیای معاصر این مقوله جایگاهی بزرگی پیدا کرده و اهتمام حوزه به آن یک لزوم است.
وی اظهار داشت: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی و نهادهای دیگری که به این مساله پرداختند، حقیقتاً وارد یک قلمرو لازم، ضروری و راهبردی شده اند و باید تقدیر و تشکر کرد.
مدیر حوزه های علمیه اشاره کرد: یک الگویی از بحث و تحقیق در خیلی از موضوعات وجود دارد که راهنمای بسیار خوبی برای واکاوی دقیق یک مبحث می باشد و آن الگو، این است که یک مبحث را از چهار پنج منظر از عام به خاص بررسی و مورد بحث قرار دهیم تا زوایای بسیار دقیق و نظریه اسلامی در آن مبحث آشکار شود.
وی اضافه کرد: بنده این الگو را در مهدویت در سخنرانی های مختلف پیاده کرده ام. در موضوعات اصیل و پایدار انسانی با یک نگاه کلان و عام بررسی نموده سپس در نگاه دینی بصورت علم در مرحله سوم در مرحله خاص تر و ادیان توحیدی و ابراهیمی و سپس در مرحله اسلام به مفهوم فرامذهبی و در مرحله پنجم در سطح اندیشه شیعی و مکتب دوده می سنجیم.
آیت الله اعرافی گفت: اگر خیلی از موضوعات را در این ساختار بریزیم، از عام به خاص نقاط اشتراک این لایه ها مشخص می شود و در نهایت به نقطه پایانی که دیدگاه ما است و در صدد تبیین و تقریر آن هستیم، خواهد رسید و این الگو ساختاری است که به بحث جهت دهی می دهد.
وی با بیان سطح اول معنویت اظهار داشت: در معنویت یک عام کلی وجود دارد، حتی آن مشرک هم نمی تواند به کلی معنویت را رها کند، چه بسا یه شمه ای از آنرا در هنر بروز دهد و در لایه هایی از زندگی و فعالیت هایش معنویت را جاری کند، و سطح اول معنویت و با نگاه عام ملحدان و منکران را هم در بر می گیرد.
مدیر حوزه های علمیه با اشاره به معنویت در مکتب و ادیان اشاره کرد: حتی نحله هایی که اخروی نبوده و خدای ابراهیمی را هم قبول ندارند، معنویت در این سطح را در زمینه دینی خود دارند.
وی اضافه کرد: معنویت یک حس دارای استقلال ذاتی در درون آدمی است اما با وجود استقلالش شعاعی دارد که بر اضلاع دیگر هم پرتو می افکند، در صورتیکه هویت مستقل دارد اما نقش مقسمی و روحی هم دارد که در کالبد اضلاع دیگر شخصیت هم پرتو افکنی می کند.
آیت الله اعرافی با اشاره به اینکه برای اجرای درختواره رشته و گرایش ها از دفتر تبلیغات اسلامی استمداد می طلبیم، گفت: بایستی گفتمانی بسازیم که تمام مؤسسات در تولید محتوا و متن نقش ایفا کنند؛ این جلسه ها می تواند پشتوانه ای برای توسعه مرزهای علوم اسلامی و تنوع بخشی به گرایش ها و رویکرد های علوم اسلامی همچون حوزه معنویت باشد.

انسان در مکاتب غربی به بن بست های علمی و نظری برخورد کرده است
حجت الاسلام و المسلمین مهدی علیزاده رئیس همایش ملی معنویت و علوم اسلامی با اشاره به اهمیت معنویت در دنیای معاصر اظهار داشت: انسان در مکاتب غربی به بن بست های علمی و نظری برخورد کرده است.
وی اضافه کرد: بنابراین مدتی است که شاهد بازگشت به عرصه معنویت در دنیا می باشیم، همزمان با رونق گرفتن این تقاضا عرضه های متنوع و مختلفی را در چهارگوشه دنیا شاهدیم و این شده است که امروز بازار مکاره ای از گفتمان های معنوی را همه جا ببینیم و حتی سرریز آن به جهان اسلام و کشور اسلامی ما سر درآورده است.
وی افزود: در چنین زمانه ای طبیعتاً بحث اندیشمندانه و محققانه و ژرف اندیشی در باب چیستی، چرایی و چگونگی معنویت اهمیت دوچندانی پیدا می کند و لازم است که به این مقوله اهتمام خاص صورت بگیرد.
رئیس همایش ملی معنویت و علوم اسلامی بیان کرد: در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی دفتر تبلیغات اسلامی تلاش شده گام مؤثری دراین زمینه برداریم و سلسله همایش هایی را طراحی نموده ایم که نخستین حلقه آن بحث معنویت و علوم اسلامی است.
حجت الاسلام و المسلمین علیزاده با اشاره به اهداف و راهبردهای مستقیم و غیرمستقیم همایش اذعان کرد: نخستین راهبرد اهمیت دادن به رشد ایجابی تفکر و مواجهه با جریان های معنویت خواه و دومین راهبرد این است که نقطه عزیمت را اندیشه بلند و اصیل اسلامی قرار بدهیم.
وی با تاکید بر این که کمک به جهت دهی پرسش، ایجاد ادبیات مشترک، هدایت صحیح جریان اطلاعات، زمینه سازی برای دستیابی به معنویت کاربردی، توجه به قلمرومعنویت پژوهی و دانش های همجوار، از اهداف همایش است، گفت: توجه به مطالعات چند رشته ای و بین رشته ای، ظرفیت سنجی علوم اسلامی، شناسایی گفتمان ها و رویکرد های معنوی و غیرمعنوی در علوم اسلامی، کشف ابعاد عملی و نظری معنویت پژهی، امکان سنجی طراحی و پیگیری معنویت به مثابه یک دانش مستقل هم از دیگر اهدافی است که باید پیگیری و دنبال شود.

از آثار همایش ملی «معنویت و علوم اسلامی» رونمایی شد
در آئین افتتاحیه همایش ملی «معنویت و علوم اسلامی» که با حضور آیت الله اعرافی «مدیر حوزه های علمیه» برگزار شد، از کتب و لوح فشرده مربوط به این همایش با عناوین مجموعه مقالات، مجموعه نشست ها و چکیده مقالات همایش مذکور رونمایی گردید.
این همایش از ۲۵ تا ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۰ به همت پژوهشکده اخلاق و معنویت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی انجام می شود.

1400/08/25
22:59:53
5.0 / 5
630
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد