نور معرفت
اسماعیلی:

در دولت مردمی نقش مردم تصدی گری و نقش دولت تسهیل گری است

در دولت مردمی نقش مردم تصدی گری و نقش دولت تسهیل گری است

نور معرفت: اولین جلسه شورای سیاست گذاری ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور در دولت سیزدهم روز یکشنبه 23 آبان با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای شورای سیاست گذاری در سالن جلسات این وزارتخانه اجرا شد.


به گزارش نور معرفت به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این نشست محمدمهدی اسماعیلی ضمن اشاره به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خودرا موظف به اجرای مصوبات این شورا می داند، اظهار داشت: در دولت مردمی نقش مردم تصدی گری و نقش دولت تسهیل گری است. بدین سبب اگر می خواهیم دولت مردمی داشته باشیم باید حوزه فرهنگی از طرف مردم اداره شود و دولت در این حوزه نقش تسهیل گری داشته باشد.
رییس شورای فرهنگ عمومی کشور در ادامه اضافه کرد: هم اکنون در ستاد مناطق محروم که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی راه اندازی شده، همکاری خوب و نزدیکی میان کانون های فرهنگی و هنری مساجد و بخش های مختلف فرهنگی و هنری وزارتخانه برقرار شده است.
اسماعیلی ضمن اشاره به حضور افراد حقیقی و حقوقی در شورای سیاست گذاری ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور، اظهار داشت: این شورا از شخصیت های معتبر حقوقی و حقیقی و اثرگذار تشکیل شده و لازم است هم افزایی میان این شورا با ستادهای تصمیم گیر در این حوزه صورت بگیرد.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: وزارتخانه هایی مانند وزارت آموزش و پرورش و ورزش و جوانان همچون دستگاه هایی هستند که در این حرکت هم افزا می توانند اثرگذار باشند و برای پیشبرد سیاست های فرهنگی دولت بعنوان یکی از بازوهای اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شمار آیند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به تاکید رییس جمهور بر عزم و اراده جدی در انجام فعالیت ها خصوصاً حوزه های فرهنگی و هنری، افزود: امیدواریم شاهد دوره ای درخشان در این فضا باشیم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خودرا موظف می داند مصوبات شورای سیاست گذاری ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد را اجرائی کند.
دکتر اسماعیلی ضمن اشاره به گزارش ارائه شده حسابرس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور در این نشست، اظهار داشت: حرکت برمبنای اساسنامه این ستاد برای ما اصل است و برمبنای آن حرکت می نماییم.
در ادامه این جلسه، سیدحمید سجادی وزیر ورزش و جوانان نیز اظهار داشت: محور اصلی فعالیت در مساجد امام جماعت است. بدین سبب باید انگیزه های لازم برای حضور نسل امروز در مساجد ایجاد شود. باید بگونه ای عمل کرد که ارزش های دینی در دنیای امروز کمرنگ نشود.
سجادی تصریح کرد: محور تصمیم گیری های محلی باید باردیگر به مساجد برگردد و حتی مبدا و مقصد مسابقات ورزشی محلی نیز می تواند در مساجد شکل بگیرد.
در بخش دیگری از این جلسه حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی اکبری رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه اظهار داشت: لازم است ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور و شورای سیاست گذاری آن در جهت ریل گذاری صحیح با هدف نقش آفرینی موثر کانون ها در مساجد اهتمام ویژه داشته باشد.
وی ضمن اشاره به تاکید مقام معظم رهبری به توجه و اهتمام به فعالیت کانون های فرهنگی و هنری مساجد اظهار داشت: برمبنای نکته کلیدی مقام معظم رهبری، کانون های فرهنگی و هنری مساجد باید بتواند جاذبه برای حضور جوانان در مساجد بوجود آورد.
حاج علی اکبری تصریح کرد: کانون های فرهنگی و هنری مساجد از ابتدا با فلسفه فرهنگی و هنری تشکیل شد و نباید مبتلا به لطمه های اجتماعی کشور شود، برای اینکه کار این کانون ها ایجابی است نه سلبی. بدین سبب با ابتکارات فرهنگی و هنری و جاذبه های لازم باید نوجوانان و جوانان را به سمت مسجد هدایت کرد.
در بخش دیگری از این جلسه، علیرضا کاظمی سرپرست وزارت آموزش و پرورش و معاون پرورشی و فرهنگی این وزارتخانه نیز اظهار داشت: یکی از دغدغه های حوزه فرهنگی و هنری کشور توجه به مساجد است.
وی ادامه داد: طرح های موفقی در این عرصه با همکاری وزارت آموزش و پرورش و ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور صورت گرفته که از آن جمله می توان به طرح پیوند مسجد و مدرسه اشاره نمود که این طر ها با هدف تقویت پایگاه مسجد شکل گرفته است.
کاظمی خاطرنشان کرد: رویکرد هم افزا در زمینه های در رابطه با مساجد باید تقویت شود. لطمه شناسی ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری کشور هم مهم می باشد. این که این ستاد چقدر توانسته سیاست های درستی در امتداد ارتقای فعالیتهای کانون های فرهنگی هنری مساجد داشته باشد نیز از دیگر مواردی است که باید به آن توجه گردد.
در ابتدای این جلسه حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی دبیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور ضمن اشاره به پیشینه برگزاری جلسات شورای سیاست گذاری ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور اظهار داشت: این جلسه اولین نشست شورای سیاست گذاری ستاد در سال ۱۴۰۰ و دهمین جلسه آن از سال ۹۷ تا حالا است.
وی با تکیه بر مردمی سازی فرهنگ و هنر، افزود: مردمی سازی فرهنگ و هنر همچون مطالبی است که جایگاه اصلی آن مسجد است و باید به این نکته اهتمام داشته باشیم.
حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی رییس سازمان اوقاف و امور خیریه نیز در بخش دیگری از این جلسه در سخنانی ضمن اشاره به اینکه تشکیل چنین جلساتی نقطه عزیمت خوبی برای فضاهای کالبدی دینی است، اظهار داشت: باید در این حوزه پیمایشی صورت بگیرد که برمبنای آن میزان مراجعه به مسجد مشخص شده و نقش اثرگذار مسجد را در تمامی امور تقویت نماییم.
ایشان در ادامه بر بهره گیری حداکثری از ظرفیت های ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور برای مسجدی شدن مردم محله و تقویت جایگاه امام جماعت مساجد تصریح کرد.
حجت الاسلام والمسلمین حسین ملانوری معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه های علمیه نیز اظهار داشت: این ستاد باید ارتباط استوار با متولیان تبلیغ حوزه ها داشته باشد که این امر منجر به هم افزایی بیشتر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور با روحانیون می شود.
وی ادامه داد: ایجاد جاذبه از طرف ستاد در مساجد برای جذب نوجوانان و جوانان و نظارت بر کتابخانه های مساجد لازم است.
در ادامه این جلسه کبری خزعلی رییس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده شورایعالی انقلاب فرهنگی نیز اظهار داشت: توجه خانواده و نسل امروز به مسجد مهمست و باید نسبت به آن اهتمام داشته باشیم.
وی بر احیای نقش واقعی مسجد، کیفی سازی کانون های فرهنگی و هنری مساجد و بهره گیری از جوانان و نوجوانان انقلابی در مساجد تصریح کرد.
حجت الاسلام حسین محمد ابراهیم رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد نیز در بخش دیگری از این جلسه اظهار داشت: امام جماعت در مساجد محور است و توجه به آن اهمیت دارد و بدین سبب در کشف و جذب امامان جماعت تراز و استقرار آنها در مساجد باید تلاش نماییم.
در آخر این جلسه، حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی گزارشی از مجموعه فعالیت ها و عملکرد ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد ارائه و حسابرس این ستاد گزارش حسابرسی در سال ۹۹ را به سمع اعضای شورای سیاست گذاری ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور رساند.
منبع:

1400/08/24
15:17:33
5.0 / 5
651
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد