نور معرفت
درهم اندیشی قاریان و دعاخوانان ممتاز كشور مطرح شد:

قاریان خوش خوان جوان در اولویت اعزام های تبلیغی و حج تمتع قرار دارند

قاریان خوش خوان جوان در اولویت اعزام های تبلیغی و حج تمتع قرار دارند

دومین جلسه هم اندیشی قاریان و دعاخوانان عضو دوره های ارتقاء قاریان و دعاخوانان ممتاز کشور، باحضور مسؤلان شورایعالی قرآن، چهارشنبه ۱۲ آبان ماه از ساعت ۱۸ تا ۲۱ در مجتمع امام خمینی(ره)، حسینیه الزهرا(س) برگزار گردید.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، این جلسه که سیدعلی سرابی قائم مقام شورایعالی قرآن و محمدتقی میرزاجانی معاون اجرایی شورا در آن حضور داشتند با تلاوت سیدمحمد حسینی پور قاری جوان عضو جلسات ارتقاء شروع شد و با دبیری محمودرضا بیژنی اول قاری پیشکسوت قرآن ادامه یافت.
در این جلسه که در ادامه و تکمیل جلسه هفته قبل برای دریافت پیشنهادات و انتقادات قاریان و دعاخوانان ممتاز، در رابطه با حوزه های مأموریتی شورایعالی قرآن برگزار شد، برخی از حاضران و اعضایی که به صورت مجازی و برخط برنامه را دنبال می کردند به طرح نظرات خود پرداختند.
عناوین برخی مطالب عرضه شده در جلسه:
- برگزاری کرسی های تلاوت برای قاریان ضروری می باشد. اگر شورا امکان راه اندازی کرسی های مختلف را ندارد، حداقل یک کرسی پرشور هفتگی برگزار کند.
- رویکرد انگیزشی در جلسات ارتقاء، غالب باشد.
- دیده شدن را صرفا در رسانه دنبال نکنیم، ما قاریان قرآن توفیق داریم که خدا ما را دیده است.
- نقش آفرینی برخی قاریان و اساتید درمورد سفارش ها و مطالبات مقام معظم رهبری کافی نبوده است.
- شورایعالی قرآن نعمتی است که باید قدردان آن باشیم.
- درصورت امکان، شعبات شورایعالی قرآن در استان ها تأسیس شود.
- در تربیت نسل بعدی قاریان، باید برنامه ریزی جدی تری صورت گیرد.
- دعاخوانی، در جلسات ارتقاء به سبک و سیاق خاصی محدود نشود.
- شورایعالی قرآن در تحقق بیانیه گام دوم، نقش مؤثرتری ایفا کند.
- جهت راه اندازی زبان انگلیسی برای شبکه قرآن، رایزنی شود.
- ما قاریان، گاهی ظرفیت محدود خودمان را به پای نهادهایی مثل شورا می نویسیم. شورا وظیفه دارد بسترها و فرصت هایی برای ما ایجاد نماید، اما ما هستیم که به قدر ظرفیت و تلاش مان می بایست آن فرصت ها را تقویت نماییم.
- ارتباط جلسات ارتقاء و طرح ارزیابی قاریان، به نحو مؤثرتری برقرار شود.
- من حیث المجموع، هنوز از ظرفیت کل قاریان در برنامه های تبلیغی، رسانه ای، آموزشی و پژوهشی قرآنی استفاده نمی گردد.
- برای ساخت فیلم کوتاه قرآنی فکری بشود.
- ظرفیت امام زادگان و بقاع متبرکه، فرصت خوبی جهت راه اندازی کرسی های تلاوت و تدریس است.
- بعضی از دوستان در جلسه قبل، اظهار نا امیدی می کردند، درصورتی که اعتقاد دارم شورا خدمات بسیار خوبی به جامعه قاریان و دعاخوانان عرضه می کند و این ما هستیم که باید حرکت و تلاش مان را بیشتر نماییم.
- تلاوت ها و دعاهایی که از شبکه ها بخصوص شبکه ملی و استانی پخش می شود نیازمند بروزرسانی است.
- نحوه حمایت شورا از فعالیتهای پژوهشی قرآنی مانند ترجمه به زبان انگلیسی تبیین شود.
- ما آماده هرگونه همکاری با شورا هستیم. شورا از ظرفیت ما در بخش های مختلف استفاده نماید.
- شرایط آموزش قرآن در کشور بخصوص در مدارس خوب نیست. ما قاریان نباید بی تفاوت باشیم.
- برای تأثیرگذاری جامعه قاریان و حافظان در حوزه قانون گذاری مجلس شورای اسلامی فکری بشود.
- سخت گیری ها در طرح ارزیابی تعدیل شود.
- برای اختلاف سلایق در مقوله داوری فکری بشود.
- در جلسات ارتقاء، به جای اشکال گیری، برای قاری امکان چالش ایجاد کنید تا خود او بتواند علت نقاط قوت و ضعف اجرای خویش را توضیح دهد.
- ورود شورا به عرصه فضای مجازی بیشتر شود و رصدش روی فعالیتهای مجازی قاریان بخصوص در ابعاد بین المللی افزایش یابد.
- با تشکیل یک گروه صنفی از بین قاریان می توانیم هم افزایی خوبی ایجاد نماییم و کمک کار هم باشیم.
- با رادیو قرآن جهت راه اندازی یک برنامه مستقل که در آن به معرفی قاریان خوش خوان که لزوماً بین المللی نیستند مذاکره شود.
در ادامه جلسه، مسؤلان شورا در مورد نکاتی که عنوان شد توضیحاتی عرضه کردند.
سیدعلی سرابی قائم مقام شورا با اشاره به اینکه شورایعالی قرآن اساساً بدون مشارکت و همراهی شما قاریان و دعاخوانان عزیز معنا پیدا نمی کند، دغدغه ها و مطالب بیان شده را مغتنم دانست و توضیحاتی ناظر به مسائل مطرح شده در دو جلسه اخیر عنوان نمود که خلاصه آن بدین شرح است:
- سیاست غالب کمیته اعزام در اعزام های تبلیغی، توانمندی در تبلیغ است نه صرف تشویق. بنابراین این اصل باید مورد توجه قرار گیرد. در اعزام حج، به دلیل محدودیت های اعزام نفرات، این مورد بیشتر مورد تاکید است.
- ترتیل خوانی متفاوت از تلاوت تحقیق است و لزوماً هر قاری خوب، ترتیل خوان خوبی نیست. برای انتخاب مرتلین جهت اجرا در محافل جزء خوانی، سازوکار ارزیابی داریم. امور اجرایی هم از راه نمایندگان و رابطین ما و با محوریت شبکه های صداوسیما دنبال می شود.
- مبحث خادم افتخاری و تلاوت در حرم مطهر رضوی را با دوستان مان در آستان قدس مطرح خواهیم کرد.
- توسعه کرسی های تلاوت از نظر ما بسیار راهبردی است ولی به تنهایی از شورا بر نمی آید. همان گونه که قبلا مقدماتی خوبی با محوریت مرکز رسیدگی به امور مساجد فراهم شده بود که متأسفانه به دلیل تغییرات مدیریتی متوقف گردید، ان شاء الله بازهم کار را دنبال می نماییم.
- پیشنهاد می کنم کمیته ای متشکل از برخی از قاریان و دعاخوانان عزیز تشکیل گردد تا فکر کنند و طرح های عملیاتی به شورا عرضه نمایند.
- در مورد نوآوری در سبک برگزاری جلسات ارتقاء، طرح مشخص بدهید.
- درمورد نحوه ارتباط جلسات ارتقاء با طرح ارزیابی، باید بررسی بیشتری صورت گیرد. حتما امکان پذیر است.
- درمورد تأسیس شعب استانی شورا، محدودیت ساختاری داریم.
- محدویت های مسابقات با طرح ارزیابی مرتفع می شود. طرح ارزیابی خالی از اشکال نیست اما تا حدود زیادی، دغدغهها و مطالبات قاریان و مدرسان را تأمین می کند.
- شأن شورایعالی قرآن، شأن سیاست گزاری است و ورود به حوزه اجرا، محدود و به اقتضا می باشد.
- این حرف درست است که ما باید سیر و چشم انداز دقیقی تربیت یک قاری کامل را طراحی نماییم و حرکت مان را بر آن اساس تنظیم نماییم. دوستان در این حوزه به ما کمک بدهند.
- تعداد قاریان و دعاخوانانی که قابلیت اجرا در برنامه های صداوسیما را دارند کم نیست، متاسفانه تولید در رسانه چه در شبکه های سراسری و چه استانی محدود است، بنابراین همه ظرفیت قاریان و دعاخوانان کشور در رسانه دیده نمی گردد. اخیراً هماهنگی هایی را با مدیران محترم شبکه قرآن سیما و رادیوقرآن در اینباره انجام داده ایم که امیدواریم به نتایج خوبی منجر شود.
- ایجاد امکان حضور اعضای جلسات ارتقاء در آزمون حج، می بایست در جلسات کمیته اعزام بررسی شود.
- تلاش می نماییم برای شرکت کنندگان در طرح ارزیابی قاریان و مدرسان، کارنامه تفصیلی عرضه نماییم.
- اگر در آزمون های طرح ارزیابی مسامحه نماییم، مسیر رشد و به قله رسیدن جامعه قاریان، مخدوش خواهد شد.
- برای معرفی قاریان ذی صلاح به نهادها و دستگاه هایی که امکان استفاده از ایشان را در محافل و مراسم خود دارند اقدام خواهیم کرد.
- تلاش می نماییم سامانه اطلاعات قاریان را راه اندازی نماییم.
- اولویت های پژوهشی، آموزشی و ترویجی شورا، در نشست های سالانه ظهور و بروز می کند.
- پشتیبانی از پژوهش های قرآنی در رابطه با حوزه مأموریتی شورا را به قدر بضاعتی که داریم صورت خواهد گرفت.
- مشکلات آموزش قرآن در آموزش و پرورش، واقعیتی است که از گذشته تا حال وجود داشته است.
به سهم خودمان پیگیری های زیادی در این مورد انجام داده ایم که همچنان ادامه دارد.
- همان طورکه در جلسه قبل هم گفتم ما تا وقتی که نتوانیم در مقوله تلاوت قرآن جریان سازی نماییم و این نیاز و مطالبه را در جامعه به وجود بیاوریم، سایر اقدامات مان نتیجه بخش نخواهد بود.
در بخش پایانی جلسه، محمدتقی میرزاجانی معاون اجرایی شورایعالی قرآن با بیان این مطلب که در شورا و کمیته اعزام طی سالهای گذشته سعی شده تا از ظرفیت قاریان جوان و خوش خوان بیشتر استفاده گردد اظهار داشت: در ۱۰ نوبت حج تمتعی که پیش از این انجام شده، ۷۵ درصد از اعضای کاروان قرآنی اعزامی، حج اولی بودند. همینطور در اعزام های تبلیغی به خارج از کشور طی ۱۰ سال گذشته، ۶۵ درصد از قاریان اعزامی کسانی بودند که اصطلاحاً استاد و قاری بین المللی نبودند و از بین قاریان جوان و ممتاز استان ها انتخاب شدند.
میرزاجانی افزود: خوب است که بدانید با عنایت به اینکه به خروجی طرح ارزیابی اعتقاد داریم، در ۵ سال گذشته، نیمی از قاریان و مدرسان اعزامی به خارج را از بین دارندگان گواهی نامه طرح ارزیابی برگزیده ایم. این آمار، معنایش این است که شورا و کمیته اعزام، به تناسب رشد کمی و کیفی جریان قرائت قرآن در کشور، کوشیده از این ظرفیت استفاده نماید. البته هنوز جای کار بسیار دارد و در جایی مثل شبکه های صدا وسیما، استفاده از این ظرفیت عظیم در سطح بسیار پایینی قرار دارد.
معاون اجرایی شورایعالی قرآن ضمن دعوت از قاریان و دعاخوانان برای شرکت در فراخوان نشست تخصصی سال جاری که به مبحث "تلاوت قرآن و نغمه های دینی؛ رسانه ملی و فضای" می پردازد، از ایشان خواست طرح ها و ایده های خلاقانه خود در این حوزه را با شورا و صداوسیما به اشتراک گذارند.
عناوین سایر مطالبی که وی به آن اشاره نمود به این شرح است:
- بعد از اتمام دوره ارتقاء قاریان و دعاخوانان در انتها سال جاری، به اعضای فعال، گواهی حضور تقدیم خواهد شد.
- برای اعزام قاریان و مدرسان به مناطق محروم، آمادگی و اشتیاق داریم. ان شاء الله با برخی نهادهای مرتبط رایزنی می نماییم تا مقدمات اجرایی شدن این کار فراهم گردد.
- در مقوله دعاخوانی در رسانه ملی، اصول و ضوابط خوبی را تدوین کرده ایم که بعد از گردش کار با کارشناسان این حوزه، بزودی مبنای کار ما در شورا قرار خواهد گرفت. لطفا دعاخوانان عزیز عضو جلسات ارتقاء هم نظرات شان را به ما منعکس کنند.
- مواردی مثل تقویت رویکرد انگیزشی در جلسات ارتقاء، استفاده از کارشناسان جوان حتی از جمع خود دوستان و... را از اولین نشست ارتقاء که در پیش داریم اعمال خواهیم کرد.
- جهت تشکیل گروه تواشیح از بین قاریان و دعاخوانان عضو جلسات ارتقاء، آمادگی پشتیبانی داریم. دوستانی که تجربه این کار را دارند کمک کنند.
منبع:

1400/08/15
11:36:00
5.0 / 5
725
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد