نور معرفت

شبکه های استانی برای هفته وحدت چه برنامه هایی دارند؟

شبکه های استانی برای هفته وحدت چه برنامه هایی دارند؟

نور معرفت: شبکه های استانی صداوسیما، به مناسبت هفته وحدت و میلاد پیامبر اسلام(ص) چندین برنامه مختلف را آماده پخش کرده اند.


به گزارش نور معرفت به نقل از روابط عمومی معاونت امور استانهای سازمان صدا و سیما، ۳۳ مرکز استانی در بخش های سیما و صدا، برنامه های گوناگونی را به مناسبت فرا رسیدن هفته وحدت و خجسته میلاد پیامبر اعظم(ص) و امام جعفر صادق(ع) روی آنتن می برند.

بر این اساس ۱۰۳ برنامه تلویزیونی در ایام مختلف و با موضوعات مختلف پیرامون هفته وحدت و میلاد پیامبر اسلام(ص) از شبکه های استانی روی آنتن می روند.
در این بین تعدادی از برنامه ها بصورت ویژه و مناسبتی تولید می شوند که تعداد آنها در مناسبت های مربوط به ماه ربیع الاول به ۶۱ برنامه می رسد.
تعدادی از این برنامه ها در استانهای مرزی کشور، بصورت ویژه و مربوط به روایت اهل سنت از مسئله وحدت هستند.
تولید ویژه برنامه ‏های رادیویی و تلویزیونی و جُنگ شبانه در هفته وحدت و شب میلاد رسول اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) شامل بخش‏های شاد و متنوع همچون نمایش طنز، موسیقی زنده و همین طور گزارش و تبریک مردمی همچون برنامه‏ های «بهار مهربانی» در سیمای مرکز سیستان و بلوچستان، «رسول مهربانی» ویژه‏ برنامه رادیویی و تلویزیونی مرکز خراسان شمالی، «نور علی نور» در مرکز قم و «چراغانی دل‏ها» ویژه برنامه رادیویی مرکز اصفهان، در دستور کار شبکه های استانی قرار دارد.
از دیگر بخش های ویژه این هفته در کنداکتور پخش شبکه های استانی می توان به آیتم ‏هایی همچون حضور خوانندگان اهل سنت، قوالی (مدح پیامبر) و حضور میهمانان اهل سنت اقوام مختلف با لباس محلی در برنامه‏ های روتین صدا و سیمای مراکز اشاره نمود. همین طور انعکاس حضور مسلمانان اهل سنت در کنار شیعیان در بعضی مناسک دینی نظیر پیاده روی اربعین در تلویزیون هم در اولویت قرار دارد.
برجسته کردن حمایت ایران از گروه ‏های مقاومت به خصوص جبهه مقاومت اهل سنت و تبیین مبارزه با «وهابیت و صهیونیسم» بعنوان محور وحدت امت اسلامی، تبیین راهکارهای ارتباطات میان فرهنگی بین پیروان مذاهب مختلف اسلامی در قالب مستندهایی با مطالبی همچون گردشگری اسلامی و ارتباط با نخبگان مذاهب مختلف، تولید و پخش برنامه‏ های گفتگو محور با موضوعات مختلف مثل علل و اهداف تعیین یک هفته به نام هفته وحدت، باورهای مشترک فقهی و اخلاقی شیعیان و اهل سنت، تببین جایگاه رفیع اهل بیت(ع) در کتب معتبر اهل سنت، تبیین علل تلاش غرب برای ایجاد تفرقه میان مسلمانان، نقش وحدت و یکپارچگی مسلمانان در تقویت قدرت مقاومت، بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهارچوب مفاد بیانیه گام دوم انقلاب درباره ایجاد وحدت میان گروههای مختلف اسلامی و بررسی نقش امام صادق (ع) در احیای مکتب تشیع و معنای وحدت در آیات و روایات از دیگر مطالبی است که در برنامه های شبکه های استانی به آنها پرداخته می شود.
در این بین دعوت از میهمانان اهل سنت کشورهای همسایه همچون پاکستان در برنامه ‏ها و حضور شعرای اهل تسنن در برنامه‏ های شعرخوانی، اجرای مشترک برنامه ‏های رادیویی با مراکز سنی نشین برای ایجاد تحکیم بیشتر بین اقوام شیعه و سنی و ارتباط مشترک سیمای مراکز با شبکه شما در هفته وحدت هم جزو ابتکارات شبکه های استانی در هفته وحدت امسال خواهد بود.
همین طور مقرر است در طول هفته وحدت، شاهد راه اندازی جشنواره فیلم‏های سینمایی و موسیقی در شبکه های سیمای استانی باشیم.
پوشش رسانه ‏ای همایش‏ ها و نشست ‏های ویژه هفته وحدت همچون نخستین همایش بین المللی با موضوع «نقش عقلانیت و همگرایی مسلمانان در تمدن نوین اسلامی» در سالن همایش‏های بین المللی مرکز جامعه المصطفی استان گلستان و نشست هم‏اندیشی علمای اهل سنت و شیعه در مدرسه امام خمینی (ره) گرگان، پوشش رسانه‏ ای مسابقات برگزار شده استانی در هفته وحدت همچون مسابقه کتابخوانی نوجوانان و جوانان با مشارکت مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور و مسابقه ارسال عکس و فیلم با موضوع مهواره وحدت و تهیه گزارش و پوشش جشن‏ها و مراسم مردمی در هفته وحدت و ایام مبارک ربیع در شهرها و روستاهای مختلف کشور همچون در دو برنامه «دوربین قم» و «درشهر» از دیگر برنامه های ویژه هفته وحدت در شبکه های استانی خواهد بود.

رادیوهای استانی نوای همدلی را منتشر می کنند
در زمینه صدا هم تولیدات کوتاه رادیویی در توجه به وحدت ملی و اسلامی و بزرگداشت شخصیت رسول گرامی اسلام (ص) در برنامه‏ های صبحگاهی، خانواده، جوان، عصرگاهی، معارفی و شبانگاهی رادیو و تلویزیون، برجسته نمودن نقاط مشترک فرهنگی بین مسلمانان و برقراری ارتباط زنده با مراکز کردستان، سیستان و بلوچستان و انعکاس فضای این استان‏ها در روزهای هفته وحدت، طراحی مسابقه‏ های مختلف همچون مسابقه عکاسی با موضوع هفته وحدت به همراه تقدیر از نفرات و آثار برتر در رادیونمای استانها، تولید و پخش برنامه‏ های مشترک و زنده رادیویی بین مراکز دارای قرابت و اشتراکات فرهنگی و مذهبی، تولید ویژه برنامه رادیویی مشترک مرکز خوزستان با مراکز سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، آبادان، بوشهر، بندرعباس و خراسان جنوبی در هفته وحدت، برگزاری مسابقه‏ های رادیویی همچون مسابقه پیامکی «خورشید رحمت»، مسابقه میدانی «نام خوش محمد» با حضور در جمع دانش آموزان (با رعایت شیوه نامه های بهداشتی) و تولید ویژه برنامه‏ های طنز به زبان محلی همچون برنامه نمایشی "عاگول" (خارشتر) ویژه مخاطبان عرب زبان خوزستان در دستور کار بو. ده است.
استفاده از تولیدات کوتاه رسانه ‏ای شامل آنونس، PSA و وکس پاپ با محوریت وحدت اقوام، حکایت ها و داستان هایی از سیره اخلاقی و بزرگواری پیامبر اکرم (ص)، محمد (ص) یعنی...؟» و «محمد (ص) را دوست دارم چون... و همین طور استفاده از ظرفیت رادیو نما با بارگذاری آیات، روایات، سخنان بزرگان، تصاویر مردمی و آداب و رسوم محلی مناطق مختلف کشور در هفته وحدت و ماه پربرکت ربیع‏الاول از دیگر بخش های تدارک صدای استانها در هفته وحدت است.

موسیقی محلی در خدمت وحدت ملی و دینی

در زمینه شعر و موسیقی هم تولید و پخش آثار موسیقیایی به زبان‏های فارسی و محلی و در قالب‏های سنتی - محلی و همخوانی با حضور خوانندگان و گروه‏های سرود در شبکه ‏های استانی و سراسری در اعیاد و ایام مبارک ربیع‏الاول و همین طور اجرای هنرمندان شیعه و سنی بعنوان محورهای اصلی مد نظر قرار دارد.

تولید محتوای وحدت آفرین در فضای مجازی مراکز
فضای مجازی مراکز هم به مناسبت فرا رسیدن هفته وحدت، تولید پادکست، عکس نوشت، استوری موشن، پوستر، گزارش و ویدئوکلیپ را در دستور کار قرار داده اند.
تقطیع و بارگذاری برنامه ‏های مناسبتی صدا و سیما در فضای مجازی و راه‏اندازی پویش های مردمی همچون «عهد قرآنی» تلاوت یک صفحه از قرآن کریم، «حب النبی یجمعنا»، « ما امت محمدیم » و «سهم من از صلوات» در فضای مجازی مراکز با هدف نمایش وحدت و همبستگی مسلمانان در کنار بارگذاری احادیث پیامبر(ص) و روایات امام جعفر صادق (ص) در صفحه ویژه وب سایت و فضای مجازی مراکز و ایجاد صفحه ویژه به مناسبت هفته وحدت در فضای مجازی مراکز به مانند سایر مناسبت ها، از دیگر کارهای مربوط به این حوزه خواهد بود.
منبع:

1400/07/29
22:34:05
5.0 / 5
696
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد