نور معرفت
در كتاب شریف المراقبات عنوان شده است؛

آثار رحمت خداوند در ماه ربیع الاول واضح و روشن است

آثار رحمت خداوند در ماه ربیع الاول واضح و روشن است

نور معرفت: این ماه همانگونه که از اسم آن پیداست بهار ماه ها می باشد؛ به جهت این که آثار رحمت خداوند در آن هویداست، در این ماه ذخایر برکات خداوند و نورهای زیبای او بر زمین فرود آمده است.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، ماه ربیع الاول به بازار آمد. ماهی که در آن حوادث تاریخی مهمی اتفاق افتاده است که از آن جمله، حادثه مهم و تاریخی لیله المبیت، هجرت حضرت محمد (صلی الله مقابل و آله) از مکه به مدینه، ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق مقابل السلام، ازدواج حضرت محمد (صلی الله مقابل و آله و سلم) با حضرت خدیجه (علیها السلام)، شروع امامت امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه) و هلاکت یزید بن معاویه همچون حوادث فرخنده این ماه است.
مرحوم آیت الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی در کتاب شریف المراقبات درباب فضیلت این ماه و اعمال ماه ربیع الاول می گوید:
این ماه همانگونه که از اسم آن پیداست بهار ماه ها می باشد؛ به جهت این که آثار رحمت خداوند در آن هویداست. در این ماه ذخایر برکات خداوند و نورهای زیبایی او بر زمین فرود آمده است. برای اینکه میلاد رسول خدا (صلی الله مقابل و آله و سلم) در این ماه است و می توان ادعا کرد از اول آفرینش زمین رحمتی مانند آن بر زمین فرود نیامده است برای اینکه برتری این رحمت بر سایر رحمت های الهی مانند برتری رسول خدا بر سایر مخلوقات است. و همانطور که او داناترین مخلوقات خداوند و بالاترین آنها و سرورشان و نزدیک ترین آنها به خداوند و فرمانبردارترین آنها از او و محبوب ترینشان نزد او می باشد، این روز نیز برتر از سایر روزهاست. و گویا روزی است که کامل ترین هدیه ها، بزرگترین بخشش ها، شامل ترین رحمت ها، بالاترین بر کت ها، زیباترین نورها و مخفی ترین اسرار در آن پی ریزی شده است.
پس بر انسان مسلمان که برتری رسول خدا (صلی الله مقابل و آله و سلم) را قبول داشته و مراقب رفتار با مولایش می باشد واجب است این روز را بگونه ای وصف ناپذیر برتر از هر وقت و روز دیگری بداند. چون در مثل چنین روزی سرچشمه فضائل و برتری ها بر این امت فرود آمد؛ تمام برکت های نبوت و امامت و کتاب و شریعت فقط با وجود رسول خدا (صلی الله مقابل و آله و سلم) آشکار شد که ابتدای آن در این روز مبارک بود. و زمانی که با عقل و شرع برتری این روز ثابت شد، بر مسلمان مراقب واجب است با تمام تلاش خود در شکرگزاری این نعمت بزرگ کوشش و اهتمام کند که این رحمت وسیع را توسعه داده و این روز را بزرگترین عید خود بداند؛ با طاعات تام و تمام به خداوند نزدیک شده و با توسلات کامل به رسول خدا توسل پیدا کند.
از با اهمیت ترین اعمال این ماه، دعا کردن در اول این ماه با دعاهایی که روایت شده است، می باشد؛ و نیز دعاهایی که برای ورود به این منزل از منازل سفر به سمت پروردگار مناسب بوده و دعاهایی که حال او اقتضا می کند از مراقبات این روز، این است که تمام ماه را در این روز با کوشش های نیکو و اطاعت های گرانقدر و بزرگ، بزرگ داشته و با پروردگار خود در مورد این نعمت بزرگ مناجات نماید.
و بدان اگر تو عبادت انس و جن را انجام داده و اخلاص پیامبران را داشته باشی باز هم نمی توانی واقعاً شکر این نعمت را بجا آوری. البته نه به این جهت که این اعمال نیز از نعمت های اوست و شکر دیگری را واجب می کند. بلکه بخاطر بزرگی نعمت، کسی توان شکر آنرا ندارد.
پس به حکم عقل واجب است پس از درک ناتوانی، به اندازه توان شکر آنرا بجا آوری و خداوند نیز شکر خالصانه تو را با فضل خود می پذیرد که خداوند با تشکر زیاد عمل کم را قبول می کند. ولی مهم، داشتن حالت قلبی مناسب در این عید بزرگ و شرمسار بودن از عجز و کوتاهی است؛ و نیز انجام اعمالی که انسان را از غفلت و تلف کردن وقت خارج نماید؛ نیز تلاش زیاد برای به دست آوردن صدق اخلاص همراه با شرمساری؛ و مهم دانستن این روز به مقدار اهمیت واقعی آن؛ گرچه در بجا آوردن حق شکر آن ناتوان بوده یا اهمال نموده باشی.
خلاصه، بنده باید تمام توان خودرا در انجام عبادات قلبی از قبیل شناخت، یادآوری، شکر و… به کار گیرد. برای اینکه شرع گرچه در عبادات بدنی خواهان میانه روی بوده نه زحمت زیاد، ولی در عبادت های قلبی مثل شناخت، ذکر و شکر و لطیف نمودن قلب با شناخت و صفات پسندیده ای که در پی آن می آید، به کار بردن تمام توان را می طلبد. تا به جایی برسد که امام صادق درباره عارف می فرمایند:
((اگر دل او به مقدار یک چشم بهم زدن خدا را فراموش نماید از شوق او می میرد و هنگامی که پرده های اوهام و حجاب های تاریکی از جلو او برداشته شده و نورهای زیبایی صفات و نشانه های عظمت و بزرگی خداوند در قلب او جلوه گر شود و نور بسیار درخشانی را ببیند، ممکن نیست اشتباه یا غفلت نماید؛ و حالات قلب او با جلوه گریه ای مخصوص صفات جمال و جلال خداوند دگرگون می شود. و خداوند بزرگ عهده دار ریاضت دل او با ترس و امیدواری از این راه می شود تا آن زمان که او را در جایگاه راستی و در پناه خود وارد کند و او را در بهشت بهتر، بهشت نور همراه با پیامبران و شهدا و نیکوکاران سکونت دهد.))
از با اهمیت ترین اعمال این ماه، دعا کردن در اول این ماه با دعاهایی که روایت شده است، می باشد؛ و نیز دعاهایی که برای ورود به این منزل از منازل سفر به سمت پروردگار مناسب بوده و دعاهایی که حال او اقتضا می کند. در پی آن، برای پیدا کردن حال مناسب در تمام ماه و روزهای مخصوص آن به نگهبان آن روز که از ائمه می باشد، توسل جسته و شفاعت، دعا و درخواست توفیق آنان از خدا برای خودرا بخواهد.


منبع:

1400/07/15
20:22:06
5.0 / 5
75
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد