نور معرفت

چگونه کتاب های خویش را به کتابخانه فاطمی اهدا کنیم؟

چگونه کتاب های خویش را به کتابخانه فاطمی اهدا کنیم؟

قم رئیس اداره کتابخانه حرم مطهر حضرت معصومه (س) اظهار داشت: برای مشارکت در وقف فرهنگی به کتابخانه فاطمی راه های مختلفی وجود دارد و علاقه مندان می توانند علاوه بر اهدای کتب خطی، چاپ سربی و سنگی، مقاله و رساله به کتابخانه فاطمی موقوفاتی را درزمینهٔ های مختلف برای کتابخانه حرم مطهر داشته باشند.


محمد عباسی یزدی، رییس اداره کتابخانه حرم مطهر حضرت معصومه (س) در گفت و گو با ایسنا در ارتباط با چگونگی روند وقف و اهدای کتاب به این کتابخانه، عنوان کرد: با توجه به این که عشق و ارادت به کریمه دوده (س) در دل عاشقان و محبان آن حضرت جریان دارد و بنا بر این در هرزمانی که بتوانند، در وقف و اهدا نسبت به این بارگاه ملکوتی اهتمام داشته و دارند.
وی ادامه داد: تعدادی از واقفان، اهداکنندگان و فرهنگ دوستان با مشارکت در خرید کتاب، اهداء کتب تألیفی خویش، اهداء کتابخانه یا قسمتی از کتابخانه شخصی، اهداء کتب خطی و چاپ سنگی، اهدای درآمد قسمتی از اموال یا املاک برای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی، تهیه تعدادی از لوازم و دستگاه های موردنیاز کتابخانه حرم مطهر؛ تلاش می کنند تا سهمی در اشاعه و گسترش علوم اسلامی و فرهنگ ناب شیعی داشته باشند و عواید این موقوفه ها برمبنای وقف نامه، به تشخیص واقف و اهداکننده در همان راستای تعیین شده توسط خودشان هزینه و اعمال می شود.
وی افزود: بخش اعظم کتاب های کتابخانه، توسط واقفان و اهداکنندگان حقیقی و حقوقی تامین شده است؛ مراجع عظام حضرات آیات سید حسین بروجردی، ناصر مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، شیخ جواد تبریزی، جعفر سبحانی، موسوی اردبیلی و آیات عظام همچون ابراهیم امینی، سید محمد محقق داماد، احمد آذری قمی، محمدعلی گرامی، احمد صابری همدانی، ابراهیم جلیلی، محمدتقی مصباح یزدی، احمد جنتی، شهید محمدباقر حبیبی، محمدعلی کوکرم خوش دل تهرانی و سرکار خانم کاظمی که ۵۰۰۰ جلد کتاب کتابخانه شخصی خودشان را اهدا کرده اند، مرحوم پیشوایی، حاج ابوالفضل عربستانی مدیر چاپخانه یاران و دکتر شجاعی رییس دانشگاه علم و صنعت که بیش از ۱۰۰۰ جلد کتاب اهدا کرده اند، مجمع جهانی دوده (ع) و اخیراً بیوت آیات عظام اشتهاردی، میرمحمدی از اهداکنندگان کتاب به کتابخانه آستان مقدس هستند.
وی بیان کرد: مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی علاوه بر کتب چاپ صنعتی، تعداد زیادی نسخه خطی و چاپ سنگی سربی به این کتابخانه اهدا نموده و لازم به ذکر است که بیش از یک صد نسخه خطی از کتب خطی کتابخانه، از موقوفه میرزا ابوطالب قمی به این کتابخانه است.
وی اظهار نمود: همه این وقف ها و اهداها نشان از ارادت و دلدادگی عاشقان به حضرت فاطمه معصومه (ع) دارد که در گوشه و کنار ایران عزیز قسمتی از دارایی خودرا برای ترویج و اشاعه فرهنگ شیعی وقف و اهدا می کنند؛ همان کاری که شاید مشوقی برای دیگران نیز باشد و سنت حسنه وقف، اهداء را بیش از این گسترش دهد.
وی ادامه داد: قسمتی از کتاب ها توسط مؤسسات فرهنگی و ناشرین و حتی تعدادی از کتابخانه های مهم و شاخص، ورثه ای که عزیزان خودرا ازدست داده اند، بانوان محترمه و مؤلفین کتب اهداشده است.
وی بیان کرد: برای مشارکت در وقف فرهنگی به کتابخانه فاطمی راه های مختلفی وجود دارد و علاقه مندان می توانند علاوه بر اهدای کتب خطی، چاپ سربی و سنگی، مقاله و پایان نامه به کتابخانه فاطمی موقوفاتی را درزمینهٔ های مختلف برای کتابخانه حرم مطهر داشته باشند که ازجمله آنها می توان به اهدای منابع الکترونیکی و دیجیتال، مطبوعات قدیمی، مشارکت در خرید کتاب و نذر فرهنگی و مشارکت در خرید لوازم الکترونیکی کتابخانه ای و نذر فرهنگی اشاره نمود.
وی افزود: در امتداد وقف و اهدای منابع خطی، در مرحله اول واقف یا اهداکننده محترم می تواند با کتابخانه‌ی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها به شماره ثابت ۵۳- ۰۲۵۳۷۸۴۰۷۵۰ تماس بگیرد و در گفت و گو با واحد مخطوطات، داخلی ۹۰۶ و ۹۰۴ اطلاعات مختصری درباره نسخه مدنظر عرضه نماید.
وی ادامه داد: سپس با هماهنگی، نسخه مزبور را بصورت حضوری به کتابخانه آستان مقدس واقع در قم، خیابان ارم، صحن پیامبر اعظم (ص)، تحویل دهد که پس از کارشناسی و تائید نهایی کتاب خطی، فرم وقف یا اهداء تکمیل می شود و نسخه خطی مذکور به نام اهداکننده ثبت و برگ اعلام وصول صادر و به ایشان تحویل داده می شود و نام اهداکننده علاوه بر ثبت در فهرست اهداکنندگان به کتابخانه‌ی در نرم افزار کتابخانه نیز ثبت می شود.
وی تصریح کرد: مراحل فوق با مسئولیت فرد واقف بوسیله پست نیز امکان پذیر است و وقف کننده می تواند بعد از تماس کتب خودرا به آدرس پستی قم، خیابان ارم، صحن پیامبر اعظم (ص)، کتابخانه‌ی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س)، صندوق پستی ۴۶۱ ارسال نماید.
وی در ارتباط با روش اهدای کتاب های چاپی اظهار داشت: اهداءکننده محترم، برای اهدای کتاب های چاپی و لوح های فشرده به کتابخانه آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) باید به چند نکته توجه کند که اولاً کتاب های چاپی باید ازنظر فیزیکی سالم و قابل استفاده باشند و دوما لوح های فشرده باید ازنظر فیزیکی سالم و قابل استفاده بوده و حتی الامکان ویرایش های جدید نرم افزار بوده و به همراه نحوه آموزش استفاده از نرم افزار باشند.
وی بیان کرد: برای اهدای کتاب های چاپی و منابع دیجیتال اهدا کننده باید با مراجعه حضوری به کتابخانه‌ی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها منابع خودرا تحویل کتابخانه کند و چنانچه تعداد عناوین اهدایی زیاد باشد می تواند با شماره تلفن های ۵۳- ۰۲۵۳۷۸۴۰۷۵۰ داخلی ۹۰۰ و ۹۰۲ و ۹۰۴ جهت هماهنگی برای انتقال منابع تماس بگیرد.
وی عنوان کرد: بزرگوارانی که تمایل به مشارکت در نذر فرهنگی و خرید کتاب داشته باشند، شماره حساب ۰۱۰۵۰۵۸۳۱۲۰۰۳ به نام آستان مقدس حضرت معصومه (س) با ذکر نذر فرهنگی جهت خرید کتاب در فیش واریزی آماده دریافت نذورات است و جهت هرگونه هماهنگی می توانند با شماره تلفن ۰۲۵۳۷۸۴۰۷۵۴ تماس گرفته و بعد از واریز وجوه تصویر رسید واریزی را ارسال نمایند.
وی تصریح کرد: علاقه مندان می توانند در صورت داشتن هرگونه سوال در ارتباط با اهدای منابع و مشارکت در نذر فرهنگی با شماره تلفن های ۵۳- ۰۲۵۳۷۸۴۰۷۵۰ داخلی ۹۰۰ و ۹۰۶ تماس داشته باشند.1400/07/11
10:01:43
5.0 / 5
883
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد