نور معرفت

گفتگوهایی با دکتر سیدحسین نصر منتشر گردید

گفتگوهایی با دکتر سیدحسین نصر منتشر گردید

کتاب «عارفی در غربت غربیه؛ گفتگوهایی با دکتر سیدحسین نصر» توسط منوچهر دین پرست منتشر گردید.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، این کتاب که شامل ۹ گفت و گو با دکتر نصر، استاد مطالعات اسلامی دانشگاه جرج واشنگتن، است در انتشارات موسسه اطلاعات انتشار یافته است. همین طور این کتاب مقدمه نسبتا مفصلی برای آشنایی خوانندگان با آراء و تفکرات حسین نصر با عنوان «سنجش سخن نصر در معرفت قدسی» دارد.


در معرفی این کتاب آمده است: کشاکش «عقلانیت و معنویت» در طول تاریخ معرفت بشری فراز و نشیب طولانی داشته است. با پیدایش ادیان، معنویت از پشتوانه ای برخوردار شد که زمینه های معرفتی آن وحی و متون مقدس بود و شک و تردید در آنها راهی نداشت. این پشتوانه در طول تاریخ تبدیل به تفکری شد که در منابع اسلامی، اغلب این معرفت را «حکمت مبتنی بر ایمان» نامیده اند. حکمتی که از قبل تمام تدابیر معرفتی آن تنظیم شده و احتیاجی به منابع معرفتی بشری نیست، چونکه منابع معرفتی بر پایه ادراک حسی، یاد، درون نگری، عقل و گواهی استوار است. اما معرفت مبتنی بر ایمان در بین سنت گرایان به «معرفت قدسی» تعبیر می شود، پیوسته رابطه ای با آن حق اصیل و اولی دارد که از سرچشمه های عالم قدسی سیراب می شود.
عقل شهودی ـ اشراقی چنان با معنویت گره خورده است که آموزه های عقل استدلالی در آن هیچ راهی ندارد. گرایش های معنوی به طور معمول با آموزه های دینی توأم است. آموزه هایی که به صورتی طریقت را در بردارد و در بطن آن انکشاف معرفت باطنی است. معنویت اسلامی اساساً رهیافتی باطنی ـ رمزی است که هدف از آن کنار زدن پرده حجاب و غفلت و تحقق «علم قدسی» و «معرفت قدسی» است. یکی از کسانی که شدیداً علاقمند به این نوع معرفت و معنویت بوده، دکتر سیدحسین نصر است.
آموزه های معرفتی ـ معنوی او حاصل تحقیقات و تجربیاتی است که در دامان دو وجه دنیای معاصر ما، یعنی سنت و مدرنیته به دست آمده است. نصر از کسانی است که عنصر معنوی در فرهنگ اسلامی را برای مواجهه با غرب کافی می داند و رمز مشکلات گذشته و الان مسلمانان را در فراموشی این عنصر می داند. وی همینطور شیفته عرفان اسلامی است که همه مسائل بشری را تحت پناه آن می بیند. دغدغه فکری او دفاع از سنت ایرانی ـ اسلامی است. او شدیداً از آموزه های اشراقی در جهت تکمیل باورهای خود تأثیر پذیرفته است. مجموعه تأملات نصر، بطور کلی، در یک افق به سرانجام می رسد و آن «معرفت قدسی مبتنی بر معنویت» است.1400/06/28
20:18:04
5.0 / 5
545
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد