نور معرفت

شروع پیش ثبت نام اربعین از فردا

شروع پیش ثبت نام اربعین از فردا

نور معرفت: سازمان حج و زیارت با آن که اعلام نموده دولت عراق تا این لحظه، مجوز رسمی برای حضور زوار ایرانی در مراسم اربعین را صادر نکرده و دستورالعمل صدور ویزا ابلاغ نشده است، اما می خواهد از فردا پیش ثبت نام سفر اربعین را شروع کند.


به گزارش نور معرفت به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، کمیته اعزام ستاد مرکزی اربعین که مسؤولیت آن با سازمان حج و زیارت است در تازه ترین اطلاعیه ای که منتشر نموده، اعلام نموده است:
«به اطلاع عموم هموطنان عزیز می رساند با وجود زمان بسیار کوتاه باقی مانده تا ایام اربعین، تا این لحظه هیچ مجوز رسمی از طرف دولت عراق برای شرکت مشتاقان ایرانی در مراسم اربعین حسینی صادر نشده و دستورالعملی نیز برای صدور روادید ابلاغ نشده است؛ پس با لحاظ فرصت اندک باقی مانده، کمیته اعزام ستاد مرکزی اربعین در نظر دارد از ساعت ۹ بامداد روز دوشنبه ۲۲ شهریورماه بمنظور آمادگی های لازم، بوسیله سامانه سماح به آدرس samah.haj.ir و بصورت غیرحضوری "موقتا" اقدام به پیش ثبت نام از آن دسته از متقاضیانی کند که فاقد بیماری زمینه ای بوده و بر طبق شرایط منتشرشده در رسانه ها به نقل از دولت عراق و همین طور مصوبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، هر دو دُز واکسن کرونا را تزریق کرده باشند و باتوجه به بسته بودن مرزهای زمینی فقط مجاز به تشرف بوسیله هوایی خواهند بود. داشتن گواهی نتیجه منفی آزمایش پی سی آر (PCR) برای مسافرت مورد نیاز است.
ثبت نام قطعی بر طبق ظرفیت و شروطی که کشور عراق اعلام نماید، صورت خواهد گرفت و در صورتیکه تعداد افرادی که پیش ثبت نام کرده باشند بیش از ظرفیت تعیین شده توسط کشور عراق باشد، در این صورت متناسب با ظرفیت اختصاص یافته تصمیم گیری و اطلاع رسانی خواهد شد.
استعلام های لازم برای دریافت تایید تزریق دو دُز واکسن کرونا بوسیله وزارت بهداشت انجام می شود.
تاکید می شود انجام پیش ثبت نام به هیچ وجه به مفهوم قطعیت در تشرف متقاضیان نیست و تصمیم گیری در این خصوص به مجوز رسمی دولت عراق و ستاد مرکزی اربعین منوط خواهد بود.
از تمام مشتاقان درخواست می شود باتوجه به بسته بودن مرزها، به هیچ وجه به مرزهای کشور مراجعه نکنند.»
سازمان حج و زیارت یا همان کمیته اعزام در ستاد اربعین، هفته گذشته برای پیش ثبت نام در اربعین نیز فراخوان داده بود، اما بعد از آن که دولت عراق با اختصاص سهمیه محدود اربعین برای ایران موافقت نمود، پیش ثبت نام این سفر نیز متوقف گردید.
دولت عراق درحالی که سال قبل اربعین را بدون حضور زوار خارجی برگزار کرد، امسال با سفر ۳۰ هزار زائر ایرانی و ۱۰ هزار زائر از دیگر کشورها به مناسبت اربعین موافقت نمود. ستاد اربعین در ایران نیز تصمیم گرفت این سهمیه را به موکب داران و کمیته هایی که وظیفه ای داخل عراق دارند، اختصاص دهد و از بین این گروه، فقط افرادی اعزام شوند که دو دز واکسن کرونا را دریافت کرده، بیماری زمینه ای نداشته و هنگام سفر نتیجه منفی تست کرونا را همراه داشته باشند.
ستاد اربعین و وزارت امور خارجه همین طور از کوشش برای افزایش این سهمیه آگاهی داده اند که این مساله یکی از محورهای مورد مذاکره با نخست وزیر عراق در جریان سفر به ایران خواهد بود.
منبع:

1400/06/22
10:42:33
5.0 / 5
621
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد