نور معرفت

چرا محمدرضا حکیمی تا آخر عمر ازدواج نکرد؟

چرا محمدرضا حکیمی تا آخر عمر ازدواج نکرد؟

به گزارش نور معرفت برادرزاده محمدرضا حکیمی درباره ازدواج نکردن این اندیشمند دینی و نویسنده که اخیرا دار فانی را وداع گفت توضیح داده است.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، صفحه محمدرضا حکیمی در نوشتاری که اخیرا منتشر نموده، آورده است: «چرا علامه حکیمی تا آخر عمر ازدواج نکرد؟

امیرمهدی حکیمی برادرزاده علامه محمدرضا حکیمی: من تعبیر خود ایشان را در این حوزه عرض می کنم که می گفتند «تجرّد من اختیاری نبود»، و حق هم همین است. ایشان در دوره های مختلفی از حیات شان قصد ازدواج داشته اند اما در هر دوره ای به مشکلاتی برمی خورند که منتج به نتیجه نمی گردد. فکر می کنم حدوداً ۵۰ سال شان بود که نزدیک یک سال موارد زیادی خواستگاری رفتند، سخت گیری هم نمی کردند، اما هربار به دلیلی نشد. یکی از آقایان اهل معرفت و سلوک به ایشان پیغام داده بود که «قسمت شما نیست که در این دنیا ازدواج کنید!»، ایشان می گفتند «این گونه نیست که این همه من، همه را به روایات پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) دعوت کنم اما خودم به آنها توجهی نداشته باشم و بخواهم سنّت ازدواج را نادیده بگیرم؛ این تجرد بر من تحمیل شده و جبر شرایط این طور اقتضا کرده است.»، در واقع ایشان اهل سخت گیری هم نبودند اما بعضی مواقع قرار نیست امری اتفاق بیفتد و از دست کسی هم کاری ساخته نیست.»
محمدرضا حکیمی، اندیشمند دینی و نویسنده در ۱۴ فروردین ۱۳۱۴ در مشهد متولد شد. وی در سال ۱۳۲۶ وارد حوزه علمیه خراسان شد و تا ۲۰ سال در این عرصه به تحصیل پرداخت. محمدتقی ادیب نیشابوری، شیخ مجتبی قزوینی خراسانی، سیدمحمدهادی میلانی، احمد مدرس یزدی، اسماعیل نجومیان، حاج سیدابوالحسن حافظیان و حاجی خان مخیری از مهم ترین استادان حکیمی بوده اند. از آثار محمدرضا حکیمی میتوان به «الحیاة»، «خورشید مغرب»، «عقل سرخ»، «عاشورا: مظلومیتی مضاعف»، «شیخ آقا بزرگ تهرانی»، «تفسیر آفتاب»، «فریاد روزها»، «سپیده باوران»، «گزارش (برگرفته از الحیاة)» و... اشاره نمود.
محمدرضا حکیمی که مدتی قبل به کرونا مبتلا شده بود در شامگاه ۳۱ مردادماه به علت ایست قلبی دار فانی را وداع گفت.1400/06/16
10:57:31
5.0 / 5
597
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد