نور معرفت

انتشار فلسفه علم تاریخ

انتشار فلسفه علم تاریخ

نور معرفت: کتاب «فلسفه علم تاریخ؛ از روشنگری تا پساتجدد» نوشته رابرت ام. برنز و هیو ریمنت - پیکارد با ترجمه عباس منوچهری و تعدادی از مترجمان انتشار یافته است.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، این کتاب در ۵۲۰ صفحه و با قیمت ۸۲ هزار تومان توسط سازمان سمت انتشار یافته است.
در معرفی کتاب «فلسفه علم تاریخ؛ از روشنگری تا پساتجدد» توسط ناشر آمده است: مجموعه «نظریه و روش در مطالعات تاریخی» که کتاب حاضر در زمره آن قرار می گیرد، مجموعه کتاب هایی است که به قصد رفع خلأهای نظری و روش شناختی در پژوهش و آموزش تمامی شاخه های مطالعات تاریخی در ایران، و باتوجه به رویکرد های میان رشته ای، فراهم آمده است. این مجموعه حاصل اجرای یکی از طرح های «نیازسنجی منابع کمک درسی و مبنایی برای دانشگاه ها» است که از دهه ۸۰ شمسی در «سمت» شروع شده و همچنان ادامه دارد. لیست جامع و روزآمدی از عناوین این مجموعه، در انتهای هر مجلد، جهت اطلاع خوانندگان علاقمند، ضمیمه شده است.
این کتاب بعنوان اثری مبنایی برای دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته تاریخ برای دروس «فلسفه تاریخ» و «فلسفه علم تاریخ» قابل استفاده می باشد. همین طور دانشجویان مقطع کارشناسی رشته فلسفه نیز می توانند برای درس «فلسفه تاریخ» از آن استفاده کنند.
در قسمتی از مقدمه کتاب آمده است: «اهمیت کتاب حاضر در معرفی و تحلیل مشهورترین فلسفه های تاریخ همراه با گزیده هایی کلیدی از آثار متون کلاسیک مطرح دراین زمینه، موجب شد بعد از دریافت پیشنهاد «سمت» از مترجمان آشنا با مبانی فلسفه اجتماعی درخواست نماییم در قالب یک همکاری جمعی، به ترجمه این اثر گران قدر دست یازند تا پژوهشگران، دانشجویان و علاقه مندان به رشته های مختلف علوم انسانی و نیز دست اندرکاران حوزه توسعه، و خصوصاً توسعه اجتماعی، از منبعی باارزش بهره مند شوند.»
در نوشته پشت جلد «فلسفه علم تاریخ» نیز می خوانیم: «در این کتاب، سیر تحول اندیشه فلسفی درباره تاریخ طی ۲۵۰ سال قبل ترسیم شده است. ساختار کتاب به اینگونه است که گزیده ای از متون کلیدی ارائه و سپس بحث های تبیینی و انتقادی جدید مطرح می شود. هدف این بوده است که با این روش، آثار اندیشمندانی چون هیوم، هردر، هگل، دیلتای، نیچه، هایدگر و فوکو برای دانشجویانی که شناخت قبلی نسبت به فلسفه غرب ندارند قابل فهم شود.
در مقدمه و فصل های نه گانه کتاب مکاتب فکری متقابل بررسی می شوند. طی این بررسی ها، سرچشمه های جریان های معاصر در این رشته معلوم می شود و ارتباط تأملات کلی تر فلسفی با مطالعات خود تاریخ روشن می شود. در این میان، به بحث پیوند میان فلسفه تاریخ و نظریه فرهنگی و ادبی که در دهه های اخیر توسعه یافته نیز اشاره می شود.»
منبع:

1400/06/09
10:32:21
5.0 / 5
758
تگها: آموزش , فرهنگ , گل
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد