نور معرفت

پخش تصاویر قدیمی از عزاداری های اردبیل

پخش تصاویر قدیمی از عزاداری های اردبیل

نور معرفت: سنت آئینی عزاداری در اردبیل مقرر است در چارچوب مستندی با عنوان «صادق الوعد» از تلویزیون پخش و بررسی شود. در این مستند عزاداری های قدیمی این استان به تصویر کشیده شده است.


به گزارش نور معرفت به نقل از روابط عمومی، مستند «صادق الوعد» با نگاهی تاریخی- روایی به میراث معنوی عزاداری در منطقه اردبیل و اتصال این آئین کهن محرمی به اشعار بیضاء اردبیلی (صادق الوعد) از شبکه دو سیما روانه آنتن می شود.
این مجموعه مستند، در ۱۲ قسمت ۳۰ دقیقه ای عناصر کلیدی میراث معنوی عزاداری در اردبیل را مورد بررسی دقیق قرار داده و نقطه به نقطه، اتصال این آئین به اشعار عرفانی بیضاء اردبیلی را به تصویر می کشد. در «صادق الوعد» از منابع دست اول کتب، نوارهای برجا مانده و ذاکرین قدیمی که گاها طی این سال ها به رحمت خدا رفته اند استفاده شده است.
استناد مستند «صادق الوعد» به دست خط های شاعری از ۱۵۰ سال قبل، دستیابی و استفاده از قدیمی ترین تصاویر عزاداری های آذری زبان ها و پخش کردن صدای مجالسی برای حدود ۶۰ سال قبل، همه و همه گواهی است بر قوت فرم و محتوای این سبک عزاداری.
این مستند که از سال ۱۳۸۷ تصویربرداری آن شروع شده، از آرشیوهای شخصیِ متعلق به سالهای ۱۳۷۱ تا ۱۴۰۰ بهره می برد و محوریت آن درباره شخصیتی به نام میرزامحمد صادق اردبیلی است که اشعار این شاعر آئینی که سال ۱۳۰۳ دارفانی را وداع گفته در مراسم های عزاداری آذربایجان از دیرباز مورد استفاده بوده است. او با تخلص «بیضاء اردبیلی» نامه های خویش را به نام «صادق الوعد» مهر می کرده است.
محمدرضا سراج تهیه کننده مستند «صادق الوعد» درباره این مستند توضیح داد: آئین کهن عزاداری اردبیل، بخشی جدی از هویت مردم این سرزمین است که فراگیر شدن آن طی اعصار، نه تنها اثری بنیادین بر هویت ملی مردم ایران گذاشته، بلکه عزاداری اردبیلی ها، زبانزد ساکنان عتبات عالیات و شاخصی برای ابراز ارادت به خاندان آل الله، در میان دیگر شیعیان جهان شده است.
این تهیه کننده افزود: این مستند نحوه عزاداری اصیل را برای آیندگان بازگو می کند وضمن آن به این مسئله اشاره می شود که مخاطب من کودکی است که سال ها بعد زاده می شود و تعریف می کند که زمانی نام اباعبدالله الحسین (ع) را این گونه با احترام می بردند و به یاد ایشان عزاداری می کردند.
وی در توضیحی بیشتر اضافه کرد: در دو قسمت اول این مستند به سنت عزاداری در اردبیل پرداخته می شود که فلسفه و طراحی خاص خویش را دارد. در قسمت سوم به دسته داری و نقش اسب در تعزیه های آذربایجانی پرداخته می شود. قسمت چهارم به یکی از اشعار میرزامحمد صادق اردبیلی اختصاص دارد و در خلال این قسمت بندهایی از اشعار وی تفسیر خواهد شد. قسمت پنجم و ششم به استاد بیضاء، استاد شمس عطار اردبیلی و شاگردش عباس قلی یحیوی پرداخته می شود. در قسمت های ۷، ۸ و ۹ صدور این نحوه از عزاداری به تهران در اواخر دوره قاجار بررسی می شود. قسمت ۱۰، ۱۱ و ۱۲ هم به عرفان واقعی امام حسین (ع) پرداخته می شود چون عرفان منهای امام حسین (ع) عرفان نبوده و هر عرفانی باید از راه خاندان (ع) بیان شود که با مسائلی مثل صوفی گری و... بسیار متفاوت می باشد.
مستند «صادق الوعد» کاری از گروه معارف به تهیه کنندگی و کارگردانی محمد رضا سراج زاده با آهنگسازی آریا عظیمی نژاد است که هر روز حوالی ساعت ۱۷ و ۳۰ به مناسبت ایام محرم روانه آنتن می شود.
منبع:

1400/05/23
21:41:50
5.0 / 5
543
تگها: امام , دین , مراسم
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد