نور معرفت
نگاهی به عملكرد تلویزیون در حوزه سریال های مذهبی

امیرحسین صدیق: آثار مذهبی را شعارزده نسازیم

امیرحسین صدیق: آثار مذهبی را شعارزده نسازیم

نور معرفت: امیرحسین صدیق معتقد می باشد باید دقت کرد تا آثار مناسبتی و مذهبی شعاری نشود.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، این بازیگر سینما و تلویزیون درباره اینکه چطور ممکنست یک اثر مناسبتی ماندگار شود، با اشاره به سریال «زائر» ساخته مرضیه برومند بعنوان یکی از آثار شاخص این عرصه، اشاره کرد: در تمام دنیای اسلام ماه رمضان را ماه جشن خداوند می دانند و به جز شهادت امام علی (ع) باقی روزهای این ماه باید شادتر باشد. محرم هم که غم نهفته ای در خود دارد و برای ما شیعیان خیلی مهم می باشد. من نمی توانم اظهارنظر کارشناسی کنم، ولی ما بطور کلی در دنیا ۳۶ موقعیت نمایشی داریم که همه داستان ها در همین موقعیت ها شکل می گیرند.
او اضافه کرد: درباره داستان کربلا، باید در یکی از این قالب ها اثر را گنجاند اما باید دقت نماییم شعاری نشود. من همیشه می گویم حتی اگر بخواهیم داروی تلخی به کسی بدهیم، در یک لفافه شیرین به او می دهیم تا از گلویش پایین برود. شهادت امام حسین (ع) در کربلا خیلی تلخ است اما وقتی می خواهیم پیام این اتفاق را به بیننده برسانیم باید طوری جلو برویم که مخاطب کار را پس نزند و اول با آن ارتباط برقرار کند و لذت ببرد و در نهایت وقتی تیتراژ پایانی رفت، تماشاچی به یک کشف برسد و او خودش را دراین زمینه سهیم بداند. بدین سبب در متن و ساختار اثر باید فراتر از شعارزدگی ها عمل کرد.
صدیق درباره سریال «مرضیه» که در محرم ۹۸ از شبکه دو پخش شده و خودش نیز در آن نقش آفریی داشت، اظهار داشت: اول از همه یادی از زنده یاد مجید اوجی تهیه کننده این کار کنم که سریال تمام نشده به سبب سرطان از دست شان دادیم و خانم ماه چهره خلیلی هم که این سریال بعنوان آخرین کارشان رقم خورد و ایشان را هم از دست دادیم. هر دو این عزیزان به شدت زندگی را دوست داشتند و به شدت درست زندگی کردند و مشتاق ادامه بودند. هر دو عزیز را به سبب سرطان از دست دادیم که چاره ای برای آن پیدا نشده. گرچه اندوهگین هستیم اما می توانیم از آنها یاد بگیریم و درست زندگی نماییم.
این بازیگر اضافه کرد: من سال ها بودم با تیم خانم فلورا سام و آقای اوجی کار می کردم و با آثارشان آشنا بودم. نگاهی که این سریال به موضوع محرم و واقعه کربلا و افرادی که بصورت سنتی به عزاداری ها علاقمند هستند داشت، موجب شد حضور در این سریال را بپذیرم چون نگاهی نو و تازه بود. در این سریال درباره نگاه های متفاوت به عاشورا هم صحبت شد و فکر می کنم بینندگان به آن علاقمند شدند.
صدیق که در برنامه «سریالیست» حاضر شده بود، درباره چالش محک زدن ایمان در این سریال و تاثیر دعا اظهار نمود: ساخت این سریال در دورانی رقم خورد که بیماری آقای اوجی شدت پیدا کرده بود. دکترها او را جواب کرده بودند و دنبال چاره دیگری بودند. حال دل کارگردان و تهیه کننده سریال وقتی کار ضبط می شد اینگونه بود. آقای اوجی می گفت من مثل کسی می مانم که شنا بلد نیستم و وسط اقیانوس به هر تخته پاره ای که باشد چنگ می زنم. کوشیدیم جلساتی برای ایشان هماهنگ نماییم که انرژی شان بالا برود و مقاومت شان بیشتر شود.

صدیق در ادامه بیان کرد: جمع شدن عده ای در کنار هم و فرستادن انرژی؛ چه با ادعیه و اوراد مذهبی چه با هر چیز دیگری، و در کل هم سو شدن انرژی ها موجب اتفاق خوبی می شود. درست است که گاهی چیزی که ما می خواهیم رقم نمی خورد، اما این نکته از قول خواجه عبدالله انصاری همیشه ته ذهن من هست که "خدایا مرا آن ده که مرا آن به". خیلی وقت ها ما چیزی می خواهیم که به صلاح مان نیست. خود من هم در زندگی شخصی جوان تر که بودم ناراحت می شدم و حرص می خوردم که چرا چیزی که می خواستم نشد ولی حالا که از دور نگاه می کنم می بینم چقدر به صلاحم بوده که فلان اتفاق نیفتاده و چقدر بیهوده انرژی خرج کرده بودم.
این بازیگر سپس درباره سکانسی از «مرضیه» اظهار داشت: شخصیتی که در این سریال بازی می کنم کسی است که سال ها بر طبق رسوم خانوادگی مراسم محرم را به بهترین شکل زنده نگه داشته، او یک روزنامه نگار است و در فضای خبری اتفاقی می افتد که وی در اعتقادش متزلزل می شود و به این فکر می کند که آیا این راه و روش برای زنده نگه داشتن بزرگی که ۱۴۰۰ سال پیش شهید شده درست است، یا عمل کردن به شعار آن بزرگ و ایستادن مقابل ظلم است که اهمیت دارد؟ بزرگداشت امام حسین (ع) مهمست اما اینکه همچون او مقابل ظلم بایستیم نیز اهمیت دارد.
وی در واکنش به نظرسنجی «سریالیست»، سریال «سفر سبز» با بازی پارسا پیروزفر را که اتفاقا زنده یاد اوجی آنرا تهیه کرده، بعنوان بهترین سریال محرمی انتخاب نمود و همین طور درباب بخش فرهنگی مراسم عاشورا بیان کرد: تعزیه، دسته ها و هیئت ها، المان هایی که حرکت می کنند، اشعاری که خوانده می شود و دستگاه هایی که این آثار در آنها نوشته شده از سالهای دور تا حالا سبب شده فرهنگ کشورمان حفظ شود و باارزش است.

صدیق در آخر درباره دوری از فضای آثار کودک نیز اظهار داشت: کار کودک خونم پایین آمده بود و سال قبل یک اپیزود از «بچه محل» عمو پورنگ بازی کردم.
«سریالیست» به تهیه کنندگی محمد باریکانی و مجتبی فرجی و با اجرای پدرام کریمی کاری است از گروه تاریخ، فرهنگ و هنر شبکه یک که در دهه نخست محرم هر شب ساعت ۱۹: ۳۰ روی آنتن شبکه یک سیما می رود.
منبع:

1400/05/22
11:50:20
5.0 / 5
815
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد