نور معرفت
در برنامه چراغ شبكه پنج سیما مطرح شد؛

بازگشت به عفاف، رویکرد جدید زنان جوامع غربی

بازگشت به عفاف، رویکرد جدید زنان جوامع غربی

نور معرفت: امروز جهان غرب به شکل گسترده تلاش می کند تا با کاهش شکل پوشش های عفیفانه به سبک زندگی جامعه بشری ضربه زده و بنیان خانواده را متزلزل کند.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، برنامه «چراغ» شبکه ۵، در این هفته میزبان خانم جعفری فر بانوی نخبه ای که در رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجوی ممتاز و از استعدادهای درخشان کشوری با اشاره به پژوهش هایی که در زمینه سبک زندگی عفیفانه داشته اذعان کرد: امروزه در سطح جهان به شکل گسترده ای شاهد تلاش هایی برای کاهش شکل پوشش های عفیفانه و همین طور کاهش سطح عفاف در سبک زندگی هستیم. اگر در طول تاریخ پادشاهان حرمسرایی برای خود داشتند الان شبکه های مستهجن در فضای حقیقی و مجازی به شکل گسترده درحال گسترش است. بطور خاص در صد سال اخیر این امر سرعت بیشتری گرفته تا از این طریق منافع لیبرال ها تامین شود. از آن طرف تبعات این نوع سبک زندگی به شدت بر جامعه بشری درحال تحمیل است و شاهد افزایش خیانت، آمار طلاق، سرگردانی فرزندان و بیماریهای جسمی و روحی بسیار به تبع آن، که این بسیار تأسف بار است.
وی اضافه کرد: ا ز سوی دیگر در کشورمان ایران شاهد پیشرفت زنان در عرصه های مختلف علمی، مدیریتی و ورزشی و … در سطح اجتماعی هستیم بدین جهت تمرکز بیشتر و هجمه بیشتری هم روی زنان و دختران ایرانی است که از این بستری که برای زنان فراهم شده، غافل شوند و خودباوری و هویت ایرانی و اسلامی را از آنها بگیرند و حتی نقد غرب و به ع بارتی بازگشت خود غربی ها به عفاف را هم نمی گذارند به گوش زنان ایرانیان برسد. جنبش های عفاف گرایی، موج اسلام گرایی، موج حجاب گرایی زنان غربی را رسانه ای نمی کنند و واقعیات جوامع غربی را پنهان می کنند. بنده با برگزاری کارگاه هایی دستاوردهای انقلاب اسلامی را برای زنان در جمهوری اسلامی تبیین می کنم تا در ساحت آگاهی بخشی قدمی بردارم و در این راستا فعالیت می کنم هر چند ساحات وجودی انسان بسیار هست و عوامل دیگری نیز دخالت دارد. آگاهی از این حیث که برخی به غلط ورود به ورزشگاه و یا دوچرخه سواری را اولویت اول زنان القا می کنند.
این کارشناس فرهنگی تصریح کرد: اینطور نیست که صرف آگاهی بخشی به زنان راهگشای معضل بی حجابی و پوشش های غیر عفیفانه باشد چونکه در بستر جامعه و در فضای حقیقی خانه و جامعه شاهد عرضه فرهنگ دیگری در همه ابعادش هستیم شامل پوشاک غیر عفیفانه موجود در بازار، رسانه و یا شبکه های خانگی که نمی توان نسبت به تأثیر سو آنها بی تفاوت بود. پس متولیان امر و مسئولین، مجریان قانون هم باید خودرا ملتزم و مسئول بدانند در این حوزه!
جعفری فر اشاره کرد: امر به معروف و نهی از منکر یا به عبارتی تذکر دادن به اشخاص دیگر در حقیقت برای متوجه کردن فرد نسبت به آن رفتار نادرست وی و دعوت به تفکر و اندیشیدن است. تذکر دادن، نشانه بی تفاوت نبودن و دلسوزی و فراهم کردن فرصتی برای فکر کردن است. منتها یک زمانی شرایط به صورتی است که به فرد تذکر بدهد و رد شود و تمام اما در بسیاری موارد هم بستر برای انجام کار تربیتی فراهم هست بطورمثال در مساجد وقتی نوجوانی که در مسجد حضور می یابد دغدغه او را بشناسیم، در کارهای فرهنگی آنها را دعوت به مشارکت نماییم و جلسات پرسش و پاسخ بگذاریم تا غیر از خودش نوجوان های دیگر را هم همراهی کند و به مسجد بیاورد. در این صورت گوهر وجود نوجوان مسجدی را قدر دانسته ایم.
این کارشناس فرهنگی در قسمتی از سخنانش اشاره کرد: برای اقناع مخاطب و روشنگری در زمینه سبک زندگی عفیفانه باید به سیره پیامبران تأسی کرد و حقیقت خدا و فلسفه وجودی و آفرینش خلقت را برایش تبیین کرد. انسان خالقی دارد که بیشتر و بهتر از هر کسی نسبت به او شناخت دارد و فرامین الهی نیز راهنمای مسیر زندگی او خواهد بود. همانطور که وقتی فردی یک وسیله برقی می خرد برای نحوه بکارگیری اش به دفترچه راهنمای آن مراجعه می کند، باید در مورد دستورالعمل سبک و سیاق زندگی اش نیز به سازنده و خالقش مراجعه کند. همین طور با تبیین شواهد و آماری از سبک زندگی غربی و آثار و نتایج این مدل و این شیوه از سبک زندگی اهتمام در شناخت آثار سو و منفی و معضلاتی که عملاً غرب درگیر آن هست و موج بازگشت زنان غربی به عفاف و … شود. واقعیت جامعه ما نیز این هست که ما زمانی به ایران مطلوب خواهیم رسید که برمبنای اعتقادات و مبانی دینی خودمان عمل نماییم اما هر چقدر بر پایه سبک زندگی غربی پیش برویم ما نیز گرفتار همان مشکلات و معضلات خواهیم شد. پس با پرسشگری و به چالش کشیدن واقعیات موجود جامعه جهانی می توان مخاطب را دعوت به اندیشیدن کرد تا همراهی باشیم برای بهتر دیدن حقایق و به تبع آن روی آوردن به سبک زندگی عفیفانه.
لازم بذکر است برنامه تلویزیونی چراغ در فصل سوم، در ایام یکشنبه و سه شنبه حوالی ساعت ۲۱ از شبکه ۵ سیما به روی آنتن می رود و هر هفته یک چالش را مورد بحث و گفتگو قرار می دهد.منبع:

1400/05/14
11:02:58
5.0 / 5
732
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد