نور معرفت
استاد حوزه تشریح كرد

ظلم بزرگی که به غدیر شده است غدیر محصور در یک حادثه تاریخی نیست

ظلم بزرگی که به غدیر شده است غدیر محصور در یک حادثه تاریخی نیست

قم استاد سطح عالی حوزه اظهار داشت: مظلومیت غدیر این است که آنرا محصور به یک واقعه تاریخی برای نصب جانشین مانند بقیه حکومت ها کردند که این امر نوعی ظلم قصه غدیر است؛ چونکه قصه غدیر فراتر از نصب است.


حجت الاسلام والمسلمین سید محمد فاطمی ابهری، استاد سطح عالی و خارج حوزه علمیه قم، در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: به غدیر باید بعنوان نقطه عطفی برای اندیشه اداره جامعه نگاه کرد.
وی ادامه داد: همیشه به مساله غدیر بعنوان یک حادثه تاریخی نگاه شده است و در طول تاریخ اسلام هم همیشه این روز بعنوان جشن و عید بوده است؛ اما نگاهی دیگر به غدیر این است که ببنیم که غدیر چگونه و می تواند أَکمَلْتُ لَکمْ دینَکمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیکمْ نِعْمَتی باشد و اینکه آیا غدیر صرفا یک واقعه تاریخی قابل گزارش برای تعین جانشین است (مانند آنچه در سایر حکومت ها اتفاق افتاده است) یا این که سخنی فراتر از این به همراه دارد.
این استاد سطح عالی حوزه با تاکید بر این که غدیر صرفا بحث جانشینی نیست، خاطرنشان کرد: آن چیزی که حادثه غدیر را از سایر حوادث ممتاز می کند عرضه الگوی صحیح اداره جامعه در اندیشه دینی است.
وی بابیان این که تاثیر غدیر به زمان و دوره خاصی محدود نیست؛ چونکه برای بشریت نوع حکومت را تبیین می کند، افزود: غدیر الگوی جدیدی می دهد، چیزی که به این نحو غیر از زمان انبیا و اولیا سابقه نداشته است و آن هم نحوه اداره جامعه توسط والیان دینی است.
وی بابیان این که در این رویداد از واژه حاکمان استفاده نمی گردد بلکه از واژه ولی و والی استفاده می شود، اضافه کرد: همان گونه که از آیه (یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ) مشخص است اگر غدیر اتفاق نمی افتد همانند این بود که رسالت انجام نمی شد و این پیام بلندی دارد.
وی اظهار نمود: خطبه غدیر به تواتر در دست در دست مسلمانان بوده است و در نقل تاریخی آن کسی تردید نمی کند هرچند برخی معنای آنرا به تحریف کشیدند و با آن سقیفه را شکل دادند و سبب شدند اسلام به شدت تحت تاثیر قرار بگیرد؛ چونکه اگر به پیام اصلی خطبه غدیر توجه می شد شاید سرنوشت مسلمان تفاوت بسیار پیدا می کرد.
حجت الاسلام والمسلمین فاطمی ابهری افزود: البته این امر به معنای این نیست که سقیفه توانست غدیر را به فراموشی بسپارد؛ چون غدیر طلاییه دار بحث ولایت صالحان بر جامعه است و هیچ موقع تحت تاثیر سقیفه ها قرار نگرفته است.
وی ضمن اشاره به این که بزرگ ترین پیام غدیر که باید آنرا جشن بگیریم نوع مدل اداره جامعه بر مبنای ولایت است، بیان نمود: ولایت به مفهوم دوستی است و مدیران جامعه باید نه تنها مورد محبت مردم باشند بلکه باید در قلب مردم هم باشند و در واقع ولایت حکومت بر قلب ها است.
وی تاکید کرد: مظلومیت غدیر این است که آنرا محصور به یک واقعه تاریخی برای نصب جانشین مانند بقیه حکومت ها کردند که این امر نوعی ظلم قصه غدیر است؛ چونکه قصه غدیر فراتر از نصب است.
وی بابیان این که غدیر هدایت گری بشر برای بهتر زیستن و اداره بهتر جامعه است و ارزشمندی غدیر هم به همین علت است، خاطرنشان کرد: مَن کُنتُ مَولاهُ فَهذا علیٌ مَولاه به خاطر بحث ولایت است یعنی حکومت بر قلب باید قبل از حکومت بر افراد و جسم ها باشد و باید بین متولیان امور و مردم رابطه محبت برقرار باشد.
وی تصریح کرد: در ارتباط با غدیر این امر که حاکمان باید والی باشند و باید رابطه قلبی بین مدیران جامعه و مردم باشد مورد غفلت تاریخ قرار گرفته است و باید این پیام بیشتر مورد تبیین قرار بگیرد.
حجت الاسلام والمسلمین فاطمی ابهری ضمن اشاره به این که غدیر بحث حکومت را مطرح نمی کند؛ چونکه در حکومت حاکم و محکوم وجود دارد، بیان نمود: غدیر بحث ولایت را مطرح می کند به همین خاطر ما حاکم فقیه نداریم بلکه ولی فقیه داریم که برگرفته از مَن کُنتُ مَولاهُ فَهذا علیٌ مَولاه است.
پیام غدیر را فراموش نکنید
وی ادامه داد: معصومین(ع) به روزه گرفتن، خیرات دادن، جشن گرفتن و هدیه دادن در روز غدیر سفارش کردند تا این روز ماندگار شود و پیام غدیر فراموش نشود تا سقیفه ها نتوانند مدلی از اداره جامعه که اسلام داعیه دار آن است در تاریخ به انحراف کشیده شود.
وی با تاکید بر این که غدیر مبین ارتباط مدیران جامعه با جامعه و اداره جامعه به نحو برتر، انسانی و الهی است، خاطرنشان کرد: در یک جامعه الهی نباید رابطه فرو دست و فرا دست وجود داشته باشد؛ چونکه در اسلام والی و ولایت مدار وجود دارد و جامعه باید بر مبنای محبت و دوستی اداره شود.1400/05/08
23:55:35
5.0 / 5
573
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد