نور معرفت
نماینده كانون مداحان جنوب شرق تهران در گزارش نور معرفت مطرح كرد؛

مجالس خاندان (ع) باید به نحو سنتی برگزار گردد

مجالس خاندان (ع) باید به نحو سنتی برگزار گردد

به گزارش نور معرفت نماینده کانون مداحان جنوب شرق تهران اظهار داشت: برای مقابله با صدمه های مداحی عرضه ایده و طرح لازم است و با طرد مداح مشکلی حل نمی گردد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، چند سالی است سبک جدیدی از شورخوانی در مداحی درحال شکل گیری است که از آن به راک خوانی یا در اصطلاح رایج میان مداحان «اگزوزی خوانی» گفته می شود. سبکی که مورد انتقاد بعضی از مداحان و ستایشگران خاندان (ع) قرار گرفته است. در همین خصوص با نماینده کانون مداحان جنوب شرق استان تهران به گفتگو نشستیم.
علی اکبری در گفتگو با خبرنگار مهر، با استناد به بیانات رهبر انقلاب درباره اثر مداحی، عنوان کرد: به طورکلی نظر رهبر انقلاب این است که اگر محتوای شعر و نوع خواندن مداح هنرمندانه باشد بعضاً تأثیرش از دو یا سه منبر هم بیشتر است.
وی اضافه کرد: بارها ایشان در صحبت های خود فرموده اند که مداح سبب «معرفت افزایی» به افراد می شود. ایشان مداحی را «جوشاندن چشمه های عواطف در دل ها» می دانند: «مداحی، معرفت افزایی است. مداحی، پراکندن معرفت و حکمت و امید و عقیده ی راسخ است. مداحی، جوشاندن چشمه های عواطف در دل ها است؛ با استفاده از هنر شعر، هنر آواز، هنر اجرا.» ازاین رو لازم است مداحان به سبک مداحی خود توجه بیشتری داشته باشند و سبک هایی را انتخاب کنند که مورد رضایت خاندان عصمت و طهارت (ع) و سبب معرفت افزایی مخاطبان شود.
نماینده کانون مداحان جنوب شرق استان تهران با انتقاد از سبک مداحی برخی مداحان، عنوان کرد: این روزها با عنایت به تعدد جلسات و زیاد شدن تعداد مداحان در سطح کشور خواه ناخواه شاهد سبک، مدل و شیوه های جدید چه موزون و مبارک و چه ناموزون و نامبارک در مراسم های مذهبی هستیم.
این مداح خاندان (ع) افزود: در نوعی از این سبک و سیاق جدید خواندن ها که غالباً از اشعار ضعیف و بی محتوا استفاده می شود خواننده با تغییر صدای خود به نحوی خاص که الگو گرفته از سبک های موسیقایی راک غربی است آغاز به خواندن می کند که در میان مداحان و هیأت های مذهبی از آن سبک با عنوان اگزوزی خوانی یاد می شود.
وی ضمن اشاره به این که بیشتر مداحان و هیأتی ها با سبک اگزوزی خوانی مخالف هستند، اظهار داشت: می طلبد اهل فن که در وادی مدح و مداحی خاندان (ع) هستند چاره ای برای مرتفع ساختن این صدمه عرضه کنند.
اکبری افزود: بیشتر منتقدین این سبک و سیاق اگزوزی خوانی عقیده دارند که مجالس خاندان (ع) باید به نحو سنتی برگزار گردد و تعریفی هم که از سنتی خوانی عرضه می دهند آن است که فقط دم ها و نوحه های قدیمی باید در هیأت خوانده شود و کمتر به نوآوری در مداحی توجه می کنند؛ ازاین رو برای مقابله با اگزوزی خوانی عرضه طرح و ایده لازم است و نباید مداح را به خاطر استفاده از یک سبک غلط طرد کرد.
نماینده کانون مداحان جنوب شرق استان تهران با اشاره به اینکه بیشتر کسانی که سبک اگزوزی خوانی را انتخاب می کنند برای کسب شهرت و جلب توجه است، اظهار داشت: شاید این سبک برای بار اول و حتی بار سوم جذاب باشد اما پس از چند مرحله این نوع مداحی برای مستمع عادی جلوه می دهد.
وی ضمن اشاره به فعالیتهای خانه مداحان، اظهار داشت: در تیم مدیریت جدید خانه مداحان که با مسئولیت حاج محسن طاهری است شاهد رویکرد بهتری نسبت به قبل هستیم بگونه ای که تاکنون چند گردهمایی مؤثر و خوب با حضور اساتید عرصه ستایشگری و مدح خاندان (ع) برای مداحان جوان برگزار شده است اما می طلبد همین مداحان و خوانندگان به اصطلاح اگزوزی خوان هم در این مراسم ها و گردهمایی ها شرکت نمایند و خویش را تافته جدا بافته از دیگر ذاکران و مادحین ندانند.


منبع:

1400/05/02
22:30:30
5.0 / 5
837
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد