نور معرفت
حجت الاسلام روح الله میرزایی :

با اهمیت ترین حوزه امر به معروف و نهی از منكر، حوزه مسئولان جامعه است

با اهمیت ترین حوزه امر به معروف و نهی از منكر، حوزه مسئولان جامعه است

حجت الاسلام میرزایی با تاکید بر این که با اهمیت ترین حوزه امر به معروف و نهی از منکر، حوزه مسئولان است، اظهار داشت: آموزش تخصصی برای آمران به معروف و ناهیان از منکر ضروری می باشد.



خبرگزاری مهر - گروه دین و آیین- فاطمه علی آبادی: نقش هر مسلمان در تعیین سرنوشت جامعه و تعهدی که باید در پذیرش مسؤولیت های اجتماعی داشته باشد، ایجاب می کند که او ناظر و مراقب همه اموری باشد که پیرامون وی اتفاق می افتد. این مطلب در فقه اسلامی تحت عنوان امر به معروف و نهی از منکر مطرح شده و از مهم ترین مبانی تفکر سیاسی یک مسلمان به شمار می رود؛ چنان که از مهم ترین فرایضی است که وجوب کفایی آن ضروری دین شناخته شده و ضامن بقای اسلام است.
در امر به معروف و نهی از منکر باید مراتب آن رعایت شود. برای اینکه هدف از آن، رواج معروف و از میان رفتن منکر است. هدف مزبور با نصیحت دلسوزانه و بدون خشونت تامین شود. به همین دلیل برای واکاوی اهمیت و ضرورت امر به معروف و نهی از منکر و جایگاه آن در جامعه اسلامی با حجت الاسلام روح الله میرزایی کارشناس حوزه امر به معروف و نهی از منکر به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید:
حجت الاسلام میرزایی در گفتگو با خبرنگار مهر، با استناد به آیات قرآن کریم اجرای امر به معروف و نهی از منکر را یک واجب همگانی برای امت اسلامی بیان و گفت: در دین مبین اسلام و آیات و روایات به امر به معروف و نهی از منکر بسیار پرداخته شده است و مباحث زیادی دراین زمینه وجود دارد همین طور در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز که بر پایه احکام شریعت تنظیم شده بر اجرای این مهم تاکید گردیده است.
کارشناس امر به معروف و نهی از منکر افزود: اصل ۸ قانون اساسی به بحث امر به معروف و نهی از منکر می پردازد و در مجلس قانون مجزا پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منکر در سال ۹۴ تصویب شده است که یک قانون جداگانه با ۲۳ ماده در مورد امر به معروف و نهی از منکر بحث می کند و بحث های جدی و حمایتی است. در ماده ۸ به این مهم تاکید شده است که همه مردم باید امر به معروف و نهی از منکر انجام دهند و ماده ۹ به این مهم که کسی حق ندارد دراین زمینه مانع بوجود آورد و اگر کسی مانعی بوجود آورد مجرم شناخته می شود، پرداخته شده است.
وی اضافه کرد: قانون های خوبی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر در مجلس وجود دارد و هرچند که نیاز به قانون جدید و یا اصلاح قانون همیشه وجود دارد و در بحث حمایتی دستورالعمل ها و فرامینی مثل سندهای بالادستی موجود است.
مهمترین امر به معروف و نهی از منکر، حوزه مسؤولان است
حجت الاسلام میرزایی در پاسخ به این پرسش در خصوص این که چرا در کشور ما که اسلامی است اتفاق می افتد که بعضاً آمران به معروف و ناهیان از منکر مورد تعرض قرار می گیرند؟ پاسخ داد: باید به این مهم توجه داشته باشیم که آمران به معروف و ناهیان از منکر مورد ضرب و جرح قرار نمی گیرند. لازم است تاکید شود که امر به معروف و نهی از منکر باتوجه به فرموده رهبر معظم انقلاب باید به خوبی تشریح و تبیین شود؛ در این هنگام است که مشخص می شود امر به معروف و نهی از منکر فقط به مفهوم تذکر زبانی به افرادی که در جامعه کشف حجاب کرده اند، نمی باشد و به فرموده رهبر معظم انقلاب داشتن این نوع نگاه به مقوله امر به معروف و نهی از منکر و این که فقط امر به معروف و نهی از منکر را تنها در یک عرصه ببینیم و به دیگر موضوعات توجه نکنیم به مفهوم محدود کردن امر به معروف و نهی از منکر است.
قانون های خوبی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر در مجلس وجود دارد و هرچند که نیاز به قانون جدید و یا اصالاح قانون همیشه وجود دارد و در بحث حمایتی دستورالعمل ها و فرامینی مثل سندهای بالادستی موجود است
کارشناس امر به معروف و نهی از منکر در ادامه با اعلان اینکه امر به معروف و نهی از منکر حوزه های گوناگونی دارد و به تعبیر رهبر معظم انقلاب مهم ترین آن حوزه مسئولان جامعه است که با دین منطبق است، اظهار داشت: برای مثال امر به معروف و نهی از منکر در زمینه عفاف و حجاب شئون مختلفی دارد؛ در حوزه کارخانه تولید چادر و نسبت به تولید پوشاک بانوان در جامعه می توان به امر به معروف و نهی از منکر پرداخت.
وی اضافه کرد: بدین سبب امر به معروف و نهی از منکر حوزه های وسیعی دارد و حجاب و عفاف یکی از آن حوزه ها است، و دراین زمینه اگر فقط به جز آخر دقت کنیم که آمران به معروف و ناهیان از منکر در زمینه تذکر لسانی مورد ضرب و جرح قرار می گیرند، ابتدا باید آمار افرادی که دراین زمینه فعالیت دارند را داشته باشیم و سپس آمار افرادی که مورد ضرب و جرح قرار می گیرند، در اینجا خواهیم دید این آمار بسیار پایین است.
حجت الاسلام میرزایی افزود: البته این سوال مطرح شده را می توان از یک جهت دیگر نیز مورد توجه قرار داد که سوال بی منطقی نیست و علت این است که در فضای ذهنی جامعه این طور جا افتاده که اگر امر به معروف و نهی از منکر انجام دهیم مورد حمله قرار می گیریم؛ بدین سبب یکی از وظایف مهم در زمینه امر به معروف و نهی از منکر آنست که با ایجاد فضای تبیین و تشریح تلاش در اصلاح دیدگاه و اندیشه مردم داشته باشیم تا با روشنگری در زمینه امر به معروف و نهی از منکر پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منکر نهادینه سازی شود.

ضرورت آموزش تخصصی برای آمران به معروف و ناهیان از منکر
کارشناس امر به معروف و نهی از منکر در ادامه با اشاره به این که شهدای امر به معروف در ۴۰ سال قبل ۷۰ نفر بوده و اگر با دیگر شهدا مقایسه نماییم آمار پایین است، اظهار داشت: در باب تذکر لسانی باید به آمران به معروف آموزش داده شود، رهبری می فرمایند در زمینه امر به معروف و نهی از منکر و تذکر لسانی بگویید و بروید، نباید با افراد بحث کرد چونکه فرد ممکنست مشکلات فراوانی برای خود داشته باشد.
وی با اعلان اینکه خلأ جدی حمایتی در حوزه پشتیبانی از آمران و ناهیان امر به معروف و نهی از منکر احساس می شود، اظهار داشت: دراین زمینه قوانین وجود دارد و اما دستگاهی که باید بصورت جدی از آمر به معروف حمایت کند وجود ندارد، ستاد امر به معروف وظیفه دارد در صورت دیدن خسارت از آمران به معروف حمایت جدی داشته باشد و ریل گذاری مسیر درست حمایت را انجام دهد که دراین زمینه نیز اقداماتی انجام داده است.
حجت الاسلام میرزایی یکی از عوامل ترس مردم از انجام امر به معروف و نهی از منکر را موج آفرینی های فضای مجازی و رسانه های بیگانه بیان کرد و اظهار داشت: متأسفانه در این مواقع مردم کتک خوردن ها و درگیری ها را می بینند ولی پشتیبانی از آمران به معروف و ناهی از منکر را نمی بینند برای همین این ترس از بین نمی رود و این ضعف بخشی مربوط به خود ما است که با رسانه ها ارتباط بیشتری برقرار نماییم و بخشی مربوط به رسانه ها است که وقتی خبری می زنند باید ادامه و پیگیری خبر را دنبال کنند.
جایگاه، حدود و اختیارات آمران به معروف و ناهیان از منکر
کارشناس امر به معروف و نهی از منکر در پاسخ به این پرسش در خصوص این که نظام حقوقی کشور چه جایگاه، حدود و اختیاراتی برای آمران به معروف و ناهیان از منکر در نظر گرفته است؟ اظهار داشت: در نظام حقوقی کشور اگر کسی بخواهد امر به معروف و نهی از منکر انجام دهد و احقاق حق داشته باشد می تواند، چونکه ساز و کار حمایت وجود دارد به شرطی که در این حوزه روش درست را بداند و بداند چه کسی می تواند از او حمایت داشته باشد.
بزرگ ترین منکرات جامعه گلوگاه های فساد هستند، نباید از اینها غافل شد و تنها به حلقه های کوچک توجه داشت، اگر همه مردم، نخبگان و رسانه ها بعنوان ناظران اجتماعی به گلوگاه های فساد توجه داشته باشند و به این موارد حساس شوند جلوی خیلی از فسادها گرفته می شود و این حساسیت همان امر به معروف و نهی از منکر نام دارد
وی با تاکید بر این که همه مردم در حوزه امر به معروف و نهی از منکر وظیفه شرعی، عقلی و اجتماعی دارند و نباید اظهار داشت که امر به معروف و نهی از منکر فقط وظیفه عده ای خاص از مردم جامعه است، عنوان کرد: به تعبیر رهبر معظم انقلاب بزرگترین منکر گلوگاه فساد است، تعطیلی یک کارخانه و یا واگذاری نادرست کارخانه سبب حرکت به سمت فساد، بیکاری جوانان، انجام قاچاق، افزایش طلاق، اعتیاد، بیکاری عده ای از افراد جامعه می شود. باید به این مهم توجه داشت که ایران بزرگ ترین مصرف کننده چادر در دنیا است، چرا کارخانه بزرگ تولید چادر وجود ندارد؟ آیا این مساله فساد نیست؟ چه کسی باید پاسخگو باشد در اینجا و این که یک ایرانی نمی تواند پارچه چادر تولید نماید این توهین به همه ایرانیان است و بزرگ ترین منکر محسوب می شود. بدین سبب بزرگ ترین منکرات جامعه گلوگاه های فساد هستند، نباید از اینها غافل شد و تنها به حلقه های کوچک توجه داشت، اگر همه مردم، نخبگان و رسانه ها بعنوان ناظران اجتماعی به گلوگاه های فساد توجه داشته باشند و به این موارد حساس شوند جلوی خیلی از فسادها گرفته می شود و این حساسیت همان امر به معروف و نهی از منکر نام دارد.
امر به معروف و نهی از منکر؛ نوترین، کارآمدترین و شیرین ترین رابطه اجتماعی
حجت الاسلام میرزایی با اعلان اینکه امر به معروف و نهی از منکر نوترین، کارآمدترین و شیرین ترین رابطه اجتماعی است که اگر درست تبیین و تشریح نشود از آن با لفظ گیر دادن و فضولی کردن یاد می شود، اظهار داشت: اگر در مقابل امر به معروف پاسخی مخالف مطرح شود نشان میدهد که مردم مفهوم و معنای امر به معروف و نهی را درک نکردند. امروز قریب به هزار و ۵۰۰ گروه جهادی امر به معروف و نهی از منکر در ۱۸ گروه تخصصی درحال فعالیت هستند، گروه جهادی تخصصی امر به معروف در زمینه های مختلف در زمینه تفریحات سالم، گردشگری، ورزش، تعلیم و تربیت، عفاف و حجاب، مسئولین، مفاسد اقتصادی، مهندسی، اداری، کارگری و معلمان فعال می باشند که در زمینه های مختلف به منکر آن حوزه ها می پردازند و این امر برای جامعه بسیار کارآمد و کارساز است.
کارشناس امر به معروف و نهی از منکر در آخر اشاره کرد: بر طبق کلام رهبری زیر بنای جامعه اسلامی در بحث تمدن نوین اسلامی را امر به معروف و نهی از منکر شکل می دهد و فضای تنفسی جامعه به یک نوع حیات طیبه آن امر به معروف و نهی از منکر است در چنین جامعه ای مردم در امور شخصی یکدیگر تجسس نمی کنند اما در امور اجتماعی خودرا نسبت به یکدیگر مسؤول می دانند و بی تفاوت نیستند همین طور در چنین جامعه ای حاکمان نیز مراقب هستند و خودرا نوکران مردم می دانند بدین جهت حق گام نهادن در راه خطا را ندارند برای اینکه مردم ناظر اعمال آنان بوده و در صورت سر زدن خطا امر به معروف و نهی از منکر می شوند. امر به معروف و نهی از منکر در همه عرصه ها کارساز بوده و باید در حوزه های مختلف از خرد و تا کلان وظایف مشخص و این واجب الهی نهادینه سازی شود.

1400/04/31
22:56:13
5.0 / 5
764
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد