نور معرفت
با شعار قرآن، امید و زندگی ؛

طرح ملی قرآنی ۱۴۵۵ از ۵ تیرماه شروع می شود

طرح ملی قرآنی ۱۴۵۵ از ۵ تیرماه شروع می شود

نور معرفت: نشست خبری طرح ملی قرآنی 1455 با حضور جواد شیخ اکبری رییس شبکه قرآن و معارف سیما در سالن همایش های صداو سیما اجرا شد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، نشست خبری طرح ملی قرآنی ۱۴۵۵ بامداد امروز سه شنبه یکم تیرماه با حضور جواد شیخ اکبری رییس شبکه قرآن و معارف سیما و نماینده دیگر نهادها و دستگاه های شرکت کننده در این طرح اجرا شد.
شیخ اکبری با تشکر از نهادهای قرآنی اظهار داشت: این طرح ۱۵ سال است که برگزار شده و امیدواریم امسال نیز منسجم تر از سال قبل ادامه دهیم.
وی افزود: طرح ملی ۱۴۵۵ به مناسبت ۱۴۵۵ مین سال نزول قرآن با مشارکت نهادها، سازمان ها و چهار معاونت صدا و سیما با شعار «قرآن، امید و زندگی» از ۵ تیرماه شروع شده و تا ۱۲ شهریورماه به مدت ۷۰ روز ادامه پیدا می کند.
وی با اشاره به شورای سیاستگذاری این طرح گفت: حجت الاسلام حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی، حجت الاسلام اخوان صباح رییس سازمان دارالقرآن الکریم، حجت الاسلام ارزانی رییس ستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد، عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی قره شیخلو مدیر مرکز قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، محمدرضا مسیب زاده مدیر کل قرآن و عترت آموزش و پرورش، منصور قصری زاده مدیر رادیو قرآن و فاطمی مدیر مرکز استانهای سازمان صدا و سیما از اعضای این شورا به شمار می روند.
شیخ اکبری اظهار داشت: شورای سیاستگذاری مسئول تعیین محتوای ۱۴۵۵ است که این محتوا با محور موضوعات قرآنی انجام می شود. در سال قبل این محور خانواده بود که به سبب استقبال مخاطبان این با موضوع قرآن، امید و زندگی ادامه پیدا کرد.
وی با اشاره به این که سه کمیته اجرائی، علمی و روابط عمومی فضای مجازی ذیل ستاد ملی طرح ۱۴۵۵ تشکیل شده است، گفت: کمیته علمی با مسئولیت حجت الاسلام حمید محمدی تشکیل شده و امور محتوایی را پیگیری می کند. همین طور کمیته اجرائی نیز هماهنگی های بین دستگاهی و معاونت های صدا و سیما را انجام می دهد. در کمیته روابط عمومی و فضای مجازی امسال اقداماتی متفاوت تر از سال قبل رقم خورده است.
دبیر شورای معارف سیما با تاکید بر این که ۱۰ هفته طرح قرآنی ۱۴۵۵ برگزار می شود، اشاره کرد: شعار اصلی این طرح یک شعار واحد بوده اما برای هر هفته شعارهای خاصی را برنامه ریزی کرده ایم. همین طور بر طبق آن در هر روز به آیاتی در رشته های روخوانی، روان خوانی، مفاهیم و حفظ موضوعی پرداخته می شود. بر این اساس هفته اول با موضوع بشارت و آینده روشن، هفته دوم با موضوع مغفرت و گشایش، هفته سوم با موضوع مهربانی و احسان، هفته چهارم با موضوع شکر، هفته پنجم که همزمان با دهه ولایت نیز می باشد با موضوع ولایت پذیری، هفته ششم با موضوع خانواده، هفته هفتم با موضوع زیست مجازی و زیست حقیقی، هفته هشتم با موضوع تواصی به حق، هفته نهم حق الناس و هفته دهم عقل و فکر و علم انتخاب شده است.
وی اضافه کرد: حوزه تولید محتوا بر عهده حجت الاسلام قرائتی و متوسل بوده که برنامه ریزی درباب انتخاب آیه ها از طرف آنها صورت گرفته است. همین طور طراحی سوالات روزانه و ارسال به شبکه های استانی از دیگر برنامه های تولید محتواست. در زمینه کارهای کمیته علمی باتوجه به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص قرآن، نسخه شفابخش برای تمام جامعه در دستور کار قرار گرفته است. همین طور طراحی نرم افزار خاص برای اجرای این طرح در میان مردم از دیگر اقدامات کمیته روابط عمومی است.
شیخ اکبری اشاره کرد: طراحی مسابقه پیامکی در امتداد حفظ و مفاهیم قرآن از دیگر برنامه های طرح ۱۴۵۵ است و بر این اساس آیات و مفاهیم کلیدی هر آیه به اشتراک گذاشته شده و بوسیله صدا و سیما و ارسال پیامک، روزانه به ۱۰ نفر جایزه داده می شود. در آخر این دوره در شهریور ماه مسابقه حفظ و مفاهیم با سرپرستی سازمان دارالقرآن اجرا شده و در آنجا نیز به ۵۰ نفر هدایایی تعلق می گیرد. جشنواره های هنری در هفت رشته طراحی شده تا اقشار مختلف مردم با مفاهیم قرآن ارتباط برقرار کنند.
وی با بیان سازمان های همکار در این طرح، اظهار داشت: معاونت قرآن و عترت، سازمان درالقرآن، مرکز امور قرآنی اوقاف، ستاد عالی کانون های فرهنگی، هنری مساجد، اداره کل قرآن و عترت آموزش و پرورش در این طرح ما را یاری خواهند کرد.
وی با اشاره به با اهمیت ترین خاصیت این طرح در سال ۱۴۰۰ گفت: امسال برنامه های شاخص شبکه های صدا و سیما معطوف به این طرح شده اند. همین طور مراکز استانها بصورت مستقل و برای انعطاف بالا در این طرح مشارکت دارند. برگزاری جشنواره هنری که ذیل این طرح برگزار می گردد از دیگر خاصیت خاص برگزاری طرح قرآنی ۱۴۵۵ است.
شیخ اکبری با اشاره به برنامه های صدا و سیما اظهار داشت: تمامی شبکه های سیما، تیزر و پخش آیتمی خواهند داشت و برنامه های شاخص هر شبکه قسمتی از برنامه خودشان را به این طرح اختصاص می دهند. بر این اساس شبکه یک سیما برنامه سیمای خانواده ۱۰ الی ۱۵ دقیقه به این طرح، شبکه دو سیما برنامه عصر خانواده، شبکه سه سیما برنامه سلام بامداد بخیر، شبکه چهار برنامه مستقل ۳۰ دقیقه ای و شبکه ۵ برنامه به خانه بر می گردیم را در حد ۱۰ الی ۱۵ دقیقه به این طرح ملی اختصاص دهد.


منبع:

1400/04/01
20:52:21
5.0 / 5
1016
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد