نور معرفت

بر مبنای مهاجرت حضرت معصومه(س) میتوان بحث زن های تمدن ساز را بیان كرد

بر مبنای مهاجرت حضرت معصومه(س) میتوان بحث زن های تمدن ساز را بیان كرد

به گزارش نور معرفت قم تولیت آستان حضرت معصومه با اشاره به اینکه نقش تربیتی حضرت معصومه (س)به عنوان یک دختر نمونه به روی مردم قم و زائرین این حضرت می تواند مبحث پژوهش قرار بگیرد، اظهار داشت: با تاکید بر مهاجرت حضرت معصومه(س) از مدینه به قم که به شکلی جهاد فی سبیل الله است میتوان بحث زن های تمدن ساز را بیان کرد و پژوهش در این حوزه ها انجام داد.


از دو کتاب «شرح زیارتنامه حضرت معصومه (س)» و «زندگی نامه حضرت معصومه (س)» نوشته حجت الاسلام والمسلمین صفایی بوشهری در سالن محراب حرم مطهر حضرت معصومه (س) در حضور آیت الله سعیدی رونمایی گردید.
آیت الله سیدمحمد سعیدی در این مراسم با اشاره به اینکه پژوهش در ارتباط با حضرت معصومه سلام الله علیها از کارهای اصلی آستان مقدس است، اظهار داشت: یکی از علل این که بعضی می گویند منابع در ارتباط با حضرت معصومه(س) کم است این است که ما خوب در منابع نگشته ایم.
وی با بیان اینکه مطمئنا دست هایی در کار بوده که آثار اهل بیت(ع) را از بین برده اند، اضافه کرد: این نباید بهانه برای دست از کار و پژوهش کشیدن ما باشد و باید نهایت تلاش خویش را بکنیم و با کار جمعی منابع را از کتاب های مختلف جمع آوری نماییم و مطمئنا در این صورت منابع زیادی از حضرت پیدا خواهد شد.
نماینده ولی فقیه در استان قم با اشاره به اینکه در ارتباط با کرامات حضرت معصومه(س) همواره در طول تاریخ وجود داشته و خواهد داشت، اظهار داشت: همینطور در ارتباط با اوصاف، القاب و سخنان بزرگان در ارتباط با حضرت معصومه (س) میتوان تحقیق کرد و مطالب نابی را پیدا کرد.
وی با اشاره به اینکه نقش تربیتی حضرت معصومه (س) بعنوان یک دختر نمونه به روی مردم قم و زائرین این حضرت می تواند مبحث پژوهش قرار بگیرد، اظهار نمود: با تاکید بر مهاجرت حضرت معصومه(س) از مدینه به قم که به شکلی جهاد فی سبیل الله است میتوان بحث زن های تمدن ساز را بیان کرد و پژوهش در این حوزه ها انجام داد.
آیت الله سعیدی ضمن اشاره به این روایت که وظیفه ما(اهل بیت) بیان اصول و کار شما تفریع فروع است، اظهار داشت: تنها قول معصوم مبین اصول نیست بلکه فعل و تقریر معصوم هم مبین اصول است و میتوان از فعل معصوم هم فروعی را پیدا کرد ازاین رو جا دارد که فروع و ابعاد مهاجرت حضرت معصومه (س) تبیین شود.
وی تحقیق پیرامون احوالات بانوانی که در کنار حضرت معصومه(س) دفن هستند را ضروری دانست وبیان کرد: حضرت معصومه (س) وقتی بعنوان الگو و اسوه معرفی می گردند میتوان علاوه بر تحقیق کارهای تحلیلی هم پیرامون شخصیت این بانو انجام داد و تشبیه و بیان شباهت های حضرت معصومه سلام الله علیها و حضرت مریم یکی از آن کارهای تحلیلی است که می تواند ماندگار باشد.
تولیت آستان مقدس بانوی کرامت با اشاره به اینکه منابعی که حجت الاسلام والمسلمین صفایی بوشهری معرفی کردند کار محققان را برای پژوهش های بعدی تا حدودی آسان می کند، اضافه کرد: اگر کارهای پژوهشی پیرامون حضرت شروع شود برکت خواهد نمود و پژوهشگران دیگر هم انگیزه پیدا می کنند و وارد کار می شوند و بابی برای تبیین شخصیت و آثار و برکات حضرت معصومه سلام الله علیها باز خواهد شد.
همینطور در این مراسم حجت الاسلام قاسمی مدیر پژوهشکده علامه طباطبایی حرم مطهر بانوی کرامت اظهار داشت: بنای ما در بخش پژوهش آستان با عنایت به تأکیدات تولیت محترم بر روی تولید آثاری است که به درد عموم زائرین بخورد و آثاری پیرامون شخصیت خود حضرت باشد.
وی با اشاره به اینکه ما موظف هستیم ابعاد وجودی این بانوی مطهره را آشکار نماییم، اظهار داشت: ما باید چند شرح قوی از زیارتنامه حضرت معصومه(س) با قلم علمای بزرگ و صاحب نظر داشته باشیم و رونمایی از دو اثر شرح زیارتنامه و زندگی نامه حضرت معصومه سلام الله علیها به قلم حجت الاسلام والمسلمین صفایی بوشهری آغاز کار ما پیرامون شخصیت این بانوی کرامت است.
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین صفایی بوشهری نویسنده دو اثر یاد شده اظهار نمود: کتاب زندگی نامه حضرت معصومه سلام الله علیها دارای ۸ بخش است که فصل اول آن زندگینامه جامع آن حضرت، اوضاع فرهنگی، سیاسی و اقتصادی که یکی از بحرانی ترین شرایط تاریخ اسلام است و تاثیر هجرت حضرت معصومه سلام الله ضد در تغییرات سیاسی و فرهنگی ایران، جهان تشیع و جهان اسلام در آن مقطع و طول تاریخ بررسی شده است و درباره مکان و زمان تولد آن حضرت کارهای تحقیقی بسیاری شده است.
وی با اشاره به اینکه فصل دوم پیرامون خاندان حضرت معصومه (س) با یک نگاه تحقیقی است، اظهار داشت: فصل سوم پیرامون حضرت معصومه (س) در کلام معصومین(ع) و بزرگان دین و فصل چهارم احادیثی است که از آن حضرت نقل شده که کار وسیع رجالی و سندی در این رابطه انجام گرفته است.
پژوهشگر حوزوی افزود: فصل پنجم اوصاف و القاب حضرت معصومه (س) بیان شده که حدود ۲۰۰ وصف و لقب برای ایشان در متون تاریخی آمده است و فصل ششم مسیر هجرت حضرت معصومه(س) بررسی شده که مسیری متفاوت با مسیر حرکت امام رضا ضد السلام است چونکه امام رضا (ع) از مسیر غیررسمی و کوهستانی به مرو رفتند اما حضرت معصومه (س) از مسیر رسمی عربستان به ایران آمدند که ۶۱ منزل را طی کرده و ۱۹۲۰ کیلومتر را پیمودند تا به قم رسیدند.
وی ادامه داد: فصل هفتم کرامات حضرت معصومه سلام الله علیها است که برخی از کرامات مشهور و مستند بیان شده و فصل هشتم زیاراتی است که نسبت به حضرت معصومه سلام الله علیها بیان شده که شامل سه زیارت می شود که زیارت مشهور در حرم قرائت می شود و دو زیارت غیر مشهور هم وجود دارد و در این فصل در ارتباط با ثواب زیارت هم مطالبی بیان شده است.
صفایی بوشهری با اشاره به اینکه برای نوشتن کتاب از صدها کتاب تحقیق شده و حتی برای دیدن یک حدیث به کشورعراق و دیگر کشورهای عربی سفر شده و کتابخانه های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است، اظهار داشت: با این وجود در این سه سال که پیرامون این کتاب کار شده هرچه انسان تفحص و تحقیق کند هنوز برای تبیین شخصیت آسمانی حضرت معصومه سلام الله علیها کم است.
وی در ارتباط با کتاب شرح زیارتنامه حضرت معصومه سلام الله علیها با اشاره به اینکه سه الی چهار سال کار علمی صورت گرفته است، اظهار داشت: مقدمه آن کتاب هم در ارتباط با معنا و آداب زیارت، سند زیارت مشهوره و شبهاتی که پیرامون زیارت وجود دارد تحقیق شده و شبهات را رد کرده است.
محقق و پژوهشگر دینی اظهار داشت: در این کتاب، هم شرح لفظی و ادبی متن زیارت و هم تفسیر مفهومی و محتوایی آن زیارتنامه گرانقدر بیان شده که با رفتن به صدها کتاب این شرح زیارت تدوین شده است.
منبع:

1400/03/25
22:42:57
5.0 / 5
1005
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد