نور معرفت

گزارشی از جشنواره كتابخوانی رضوی

گزارشی از جشنواره كتابخوانی رضوی

به گزارش نور معرفت نشست خبری یازدهمین جشنواره «کتابخوانی رضوی» با عرضه گزارشی از برگزاری دوره های مختلف این جشنواره برگزار گردید.


به گزارش نور معرفت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد و دبیر یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در نشست خبری این دوره از جشنواره که امروز (سه شنبه، ۱۸ خرداد) در سالن کنفرانس کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار شد، با بیان اهداف برگزاری این جشنواره و عرضه گزارشی از دوره های مختلف آن اظهار داشت: از ۱۰ دوره گذشته در نهاد کتابخانه های عمومی کشور توفیق برگزاری پنج دوره را داشته ایم و این دوره ششمین دوره ای است که توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار می گردد. میزان مشارکت در ششمین دوره جشنواره بیشتر از ۲۳۵ هزار نفر، در هفتمین دوره بیشتر از ۶۴۸ هزار نفر، در هشتمین دوره بیشتر از ۵۵۸ هزار نفر، و در نهمین دوره بیشتر از ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بوده است. در دهمین دوره هم با عنایت به مشکلات به وجودآمده در مورد انتشار کرونا و حذف بخش مکتوب، جشنواره در فضای مجازی برگزار شد که قریب به ۱ میلیون و ۳۰۰ نفر در آن شرکت کردند.
امام زمان (عج) بخش جنبی یازدهمین دوره
او ضمن اشاره به بخش جنبی جشنواره کتابخوانی رضوی اظهار داشت: در یازدهمین دوره به علت داشتن دو نیمه شعبان در سال ۱۴۰۰ بخش امام زمان (عج) به این جشنواره اضافه شده است. در این دوره علاوه بر قالب های پرتکرار گذشته همچون چهارگزینه ای، نقاشی، پویش کتابخوان و داستانک بخش شعرگویی ویژه بزرگسالان و نوجوانان و قصه گویی از منابع جشنواره و منابع آزاد در رابطه با جشنواره را هم خواهیم داشت.
دبیر یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی خاطرنشان کرد: با عنایت به اینکه در ادوار گذشته جشنواره، محدودیت منابع داشتیم، در این دوره جوایزی را برای ناشران جهت تولید منابع اختصاص دادیم تا ناشران هم ضمن مشارکت در این جشنواره بر غنی شدن منابع در رابطه با ائمه معصومین (ع) بیفزایند.


مهدی رمضانی ضمن اشاره به اینکه یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در دو بخش فردی و خانوادگی برگزار می شود، اظهار داشت: با عنایت به ادامه روند شیوع همه گیر کرونا، یازدهمین دوره جشنواره هم مانند سال گذشته، در بستر الکترونیک از راه سامانه مسابقات الکترونیک کتابخوانی www.samakpl.ir و اپلیکیشن موبایلی برگزار می گردد.
او منابع کمتر، ایجاد قالب های جدید متناسب با سلایق مختلف و خرید ۷۲۰۰ نسخه از هر عنوان کتاب و ارسال آن برای کتابخانه های عمومی کشور را همچون خصوصیت های یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی برشمرد.
منابع یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی
دبیر یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با معرفی عناوین این دوره به تفکیک گروه سنی، اظهار داشت: در بخش کودک کتاب «زندگی امام رضا ضد السلام» نوشته سیدمحمد مهاجرانی نشر کتابک و مجموعه «۱۴ معصوم: امام زمان ضد السلام» نوشته زهرا عبدی نشر جمکران معرفی شده است. کتاب های «برای ضامن آهو، ۵۵ پرسش و پاسخ درباره امام رضا ضد السلام و زیارت ایشان» نوشته غلامرضا حیدری ابهری از به نشر و «۱۰ قصه از امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف» نوشته فریبا کلهر از نشر قدیانی بعنوان منابع بخش نوجوان انتخاب شده اند.
رمضانی در مورد انتخاب منابع جوان و بزرگسال هم بیان نمود: دو کتاب چشمه های بهشت: گزیده عیون نوشته محمدهادی زاهدی از به نشر و پرسش ها و پاسخ های دانشجویی: مهدویت (دوران ظهور) نوشته رحیم کارگر از نشر معارف بعنوان منابع جوان و بزرگسال انتخاب شده اند. رشته های این دوره از جشنواره شامل نقاشی، پویش کتابخوان، چهارگزینه ای، شعرسرایی، دو پویش «برای امام زمانم» ویژه نوجوانان و «مروّجان فرهنگ رضوی» ویژه کتابداران، داستان کوتاه (داستانک، دل نوشته و متن ادبی)، تولید آثار هنری، قصه گویی، پشتیبانی از چاپ و انتشار منابع برتر است.
پیمایش جشنواره کتابخوانی رضوی توسط ایسپا
مهدی رمضانی در ادامه ضمن اشاره به پیمایش صورت گرفته توسط ایسپا با مبحث جشنواره کتابخوانی رضوی، اظهار داشت: در انتها دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، بر آن شدیم جشنواره را ارزیابی نماییم. بنابراین به درخواست معاونت توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی و با مشارکت معاونت برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد، پیمایشی توسط «ایسپا: مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران زیر نظر جهاد دانشگاهی» با هدف سنجش نظرات کتابداران و مشارکت کنندگان درباره جشنواره کتابخوانی رضوی با استفاده از تکنیک پرسشنامه در کلیه استانهای کشور انجام شد. این پژوهش نشان داد در بخش کتابداران بیشتر از یک سوم کتابداران معتقدند برگزاری جشنواره توانسته در ترویج کتابخوانی، نشر سیره رضوی، جلب عضو به کتابخانه، افزایش امانت در مبحث جشنواره، جوابگو بودن تعداد و تنوع کتاب ها، تقویت فعالیت کتابخوانی درون کتابخانه و استفاده از سایت موثر باشد. در بخش مشارکت کنندگان هم بیشتر از نیمی از شرکت کنندگان معتقدند برگزاری جشنواره رضوی باعث افزایش انگیزه آشنایی با سیره رضوی و معارف خاندان شده و در نظر آنان رضایت از منابع و مفید و موثر بودن جشنواره، سایت و مشاوره کتابداران و حضور در جشنواره های بعدی بیشتر از ۵۰ درصد بوده است.
وی در ادامه بخش هایی از نتایج این پیمایش را به تفکیک دو بخش کتابداران و مشارکت کنندگان عرضه کرد و اظهار داشت: در بخش کتابداران با مبحث «بررسی توزیع نسبی پاسخگویان بر حسب ارزیابی از موفقیت جشنواره در دستیابی به اهداف»، بیشتر از یک سوم پاسخگویان (۴۳ درصد) در حد «زیاد» معتقدند که برگزاری جشنواره توانسته است در دستیابی به اهداف آن مؤثر باشد و در مقابل ۲۶ درصد هم معتقدند که جشنواره در حد کمی توانسته است به اهدافش برسد. در «بررسی توزیع نسبی پاسخگویان بر حسب استقبال مردم از برگزاری جشنواره» نتایج نشان داد، ۲۶ درصد از پاسخگویان در حد کم و در مقابل ۳۸ درصد در حد زیادی، میزان رغبت و استقبال مردم را در یک روند چندساله از برگزاری چند دوره از جشنواره ارزیابی کرده اند. همینطور در بخش «بررسی توزیع نسبی پاسخگویان بر حسب ارزیابی از تاثیر جشنواره بر تقویت فعالیتهای کتاب خوانی درون کتابخانه ها» نتایج نشان داد که ۲۰ درصد از پاسخگویان در حد کم، ۲۹ درصد در حد متوسط و ۵۱ درصد در حد زیادی معتقدند که این جشنواره و فعالیت فرهنگی کتابداران توانسته است فعالیتهای کتاب خوانی کتابخانه ها را تقویت کند.
او اضافه کرد: در «بررسی توزیع نسبی پاسخگویان بر حسب نکات مثبت و منفی جشنواره» از دید پاسخگویان «آشنایی کودکان با ائمه، بالا بردن سطح مطالعه افراد و آگاهی علمی و تقارن زمان برگزاری جشنواره با ولادت امام رضا و حس مثبت داشتن نسبت به امام رضا» مهم ترین نکات مثبت جشنواره و در مقابل «آمارسازی به این صورت که به خاطر فشارهای موجود، کتابدار جای چند نفر شرکت کننده مشارکت می کند، کم بودن تعداد جوایز و کم بودن تعداد کتاب ها و نداشتن تنوع و جذابیت» مهم ترین نکات منفی جشنواره بوده است. همینطور در «بررسی توزیع نسبی پاسخگویان بر حسب موضوعات پیشنهادی» نتایج نشان داد که موضوعات «روانشناسی، علمی و مذهبی، سایر امامان خاندان و اولیاء» مهم ترین موضوعات پیشنهادی بوده است که در صورتیکه نهاد بخواهد برای رونق بخشیدن به برنامه های ترویجی، جشنواره یا جشنواره های کتاب خوانی دیگری را به صورت مکمل یا مستقل طراحی و برگزار کند باید به آنها بپردازد.منبع:

1400/03/19
23:32:19
5.0 / 5
646
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد