نور معرفت
جلال ریزانه در یادداشتی مطرح كرد؛

عدم شركت در انتخابات یعنی سپردن شكل گیری آینده ملی خود به دیگران

عدم شركت در انتخابات یعنی سپردن شكل گیری آینده ملی خود به دیگران

به گزارش نور معرفت جلال ریزانه محقق آینده پژوهی در یادداشتی به تحقق خواسته ها در آینده جامعه پرداخت.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، جلال ریزانه محقق آینده پژوهی در یادداشتی که در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده است به شناخت و اقدام برای تحقق خواسته ها در آینده جامعه پرداخته است. متن این یادداشت را در زیر می خوانید:
شناخت آینده و اقدام برای تحقق خواسته ها در آینده که از آن به نام آرزوها یاد می نماییم از نخستین اولویت های فردی و اجتماعی است. شاید بیشترین تلاش ما در زمان حال برای رفع نگرانی های احتمالی در آینده و به وقوع پیوستن رخدادهای دوست داشتنی ما در زمان های پیش رو باشد.
در دانش آینده پژوهی شکل گیری آینده از تعامل چهار مفهوم شناخته می شود:
اولین مفهوم روندها می باشند، روندها به صورت کلان و خرد شناخته و بررسی می شوند و مانند تار و پود یک فرش اساس شکل گیری اتفاقات و تصاویر در آینده هستند و با شناسایی آنها میتوان از خیلی از اتفاقات پیش رو آگاهی پیدا نمود و شکل گیری رخدادهای پیش رو را به تصویر می کشند. مانند نرخ رشد جمعیت که در میزان رشد و نمو جامعه را در آینده های دور و نزدیک مشخص می نماید.
دومین مفهوم رویدادها یا event ها هستند. هیچ تجربه و سابقه ای از آنها در گذشته به صورت واضح یافت نمی گردد و به صورت یکباره رخ می دهند. مانند کرونا که در زمان کنونی به صورت یک رویداد بر خیلی از شئون زندگی انسان ها تأثیرات شگرفی به جای گذاشته است.
سومین مفهوم تصاویر از هستند که نشان می دهند انسان ها چه عزم و اراده ای دارند و بر این اساس مطالعه این تصاویر برای فهم و درک آینده به ما کمک می نماید. برنامه ها، چشم اندازها، استراتژی ها، استراتژی های رقیب مثال چشم انداز ۱۴۰۴ در انتخابات ریاست جمهوری، یا طرح خاورمیانه بزرگ از این جمله اند.
چهارمین مفهوم اقدام یا Action ها هستند اقدام ها و کنش ها و تلاشهای ما در عمل مهم ترین عامل در شکل گیری آینده هستند.
همه این مفاهیم روندها، رویدادها، تصاویر و اقدام ها زاییده انتخاب و تحت تاثیر کنش های انسان ها می باشند. یک انتخاب در اقدام یا انتخاب در هدف و یا انتخابی در یک استراتژی و در نهایت انتخاب چگونه اقدام کردن سبب شکل گیری آینده ها می شود که می تواند خوب، بد، دلخواه، خوش و یا ناخوش باشد. در زمان کنونی انتخابی بسیار حساس در شکل بخشیدن آینده ای فردی و اجتماعی در پیش روی تمام ایرانی های هوشمند و عاقل قرار گرفته است. انتخابات ریاست جمهوری در واقع انتخاب یک حزب یا گروه و یا سلیقه فردی نیست بلکه انتخابی در شکل گیری رویدادها و روندهایی هستند که می تواند مطلوبیت و کیفیت آینده پیش رو را به تصویر بکشد.
انتخابات با اینکه بیشتر از جنبه سیاسی مورد تحلیل قرار می گیرد ولی مهم ترین وجه انتخابات ریاست جمهوری شکل بخشیدن به روندهای جدید و خلق رویدادهای نوین و تازه می باشد. این که چه نوع روند و رویدادی را برای خود رقم بزنیم با شناخت استراتژی ها و برنامه های نامزدهای ریاست جمهوری قابل مشاهده می باشد. تجارب گذشته نشان داده است که کدام سیاست ها چه تصاویری را از آینده برای ما رقم خواهد زد. نگاهی به تجربه مقاومت در مقابل رویکردهای مذاکره با غرب، اقتصاد مقاومتی و تولید ملی یا تکیه بر توان داخلی هر کدام نوید بخش تصاویری از آینده هایی می باشند که در گذشته به صورت رخدادها مشاهده شده اند. ازاین رو تعبیر انتخاب هوشمند که از بیانات راهبردی مقام معظم رهبری می باشد مهم ترین نقش را در شکل گیری آینده فردی و اجتماعی هر یک از ایرانیان خواهد داشت.
فردی که حق انتخاب را از خود با شرکت نکردن در انتخابات سلب می کند، شکل گیری آینده ملی خویش را به دست دیگرانی سپرده است که حافظ منافع و نگرش های خود هستند و مهم ترین عامل تغییر و تحول در خلق آینده ایده آل برای خود یعنی حق انتخاب را از دست داده است.

1400/03/13
11:26:28
5.0 / 5
500
تگها: كیفیت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد