نور معرفت
معاون تهذیب حوزه های علمیه استان تهران :

عرضه دین به امامان معصوم، سند ولایتمداری حضرت عبدالعظیم (ع) است

عرضه دین به امامان معصوم، سند ولایتمداری حضرت عبدالعظیم (ع) است

حجت الاسلام ارشاد عرضه دین به امامان معصوم را سند ولایتمداری حضرت عبدالعظیم (ع) دانست و اظهار داشت: حضرت عبدالعظیم محدث، مبلغ، مولف، مجتهد و فقیهی تمام عیار بود.حجت الاسلام حمید ارشاد معاون تهذیب مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر، به جایگاه رفیع و عظیم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، گفت: حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) یکی از اصحاب و یاران دوده (ع) بوده و ولایت پذیری، زهد و تقوای قلوب از با اهمیت ترین امتیازات ایشان محسوب می شود.
معاون تهذیب مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان تهران با اعلان اینکه مجاهدت، کرامت و شفاعت آن بزرگوار زبانزد عام و خاص است، عنوان کرد: امام هادی (ع) در فضیلت زیارت قبر حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) می فرمایند هر کسی عبدالعظیم را در ری زیارت کند گویی امام حسین را در کربلا زیارت کرده است؛ این روایت مبین جایگاه ایشان است.
وی عرضه دین به امامان معصوم را سند ولایتمداری حضرت عبدالعظیم (ع) بیان کرد و اظهار داشت: وجود مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) مقارن با چند امام معصوم بود و ایشان بارها با حضور در محضر آن بزرگواران مراتب دینداری خودرا به آن حضرات عرضه می کنند و هر بار مورد تأیید قرار می گیرد.
حجت الاسلام ارشاد با اشاره به اصل و نسب جناب سید الکریم (ع) بیان داشت: ایشان یادگار حضرت مجتبی (ع) بودند که نسبشان با چهار واسطه به امام دوم می رسد. حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در دوران حیات خویش ملجا و پناهگاه علمی و معنوی شیعیان به شمار می رفت و هنگامی که به ری هجرت کردند با عنوان مجتهد و محدثی تمام عیار به سوالات و شبهات اعتقادی و شرعی مردم پاسخ می دادند.
معاون تهذیب مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان تهران به جایگاه تبلیغی حضرت عبدالعظیم حسنی اشاره و عنوان کرد: جایگاه تبلیغی آن بزرگوار از طرف امام هادی (ع) مورد تأیید بود ابوعمار می گوید در سامرا محضر امام هادی رسیدم و از امام هادی از حلال و حرام سوال کردم حضرت فرمودند شما که در شهر ری هستید بعد از این سوالات شرعی خودرا حضرت عبدالعظیم حسنی بپرسید؛ این اجازه بیان کننده آنست که جناب سید الکریم مجتهد، فقیه و آشنای به مبانی فقهی بودند.
وی با اعلان اینکه حضرت عبدالعظیم حسنی علاوه بر کارهای تبلیغی به تألیف کتاب نیز اهتمام ویژه داشتند، گفت: حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) بیانات حضرت امیرمومنان علی (ع) را در کتاب «خطیب امیرالمومنین» و اعمال شب و روز یک مسلمان را در کتاب «الیوم اللیله» به قلم تحریر در آورده است که این اقدام از با اهمیت ترین جلوه های تبلیغی این مبلغ و محدث والامقام محسوب می شود.
حجت الاسلام ارشاد با اشاره به این که از وجود مقدس حضرت عبدالعظیم بیش از صد روایت نقل شده است، بیان داشت: ایشان از روایت های امام رضا (ع)، امام جواد (ع) و امام هادی (ع) ۶۵ حدیث با واسطه نقل شده است؛ حضرت عبدالعظیم (ع) عارفی بود که شب ها عبادت، روزها روزه و همه خوبی ها را در خودش جمع کرده است.

1400/03/06
15:19:49
5.0 / 5
893
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد