نور معرفت

ارمنستان میزبان نخستین گفت وگوی دینی ایران با كلیسای اچمیادزین می شود

ارمنستان میزبان نخستین گفت وگوی دینی ایران با كلیسای اچمیادزین می شود

اسقف ناتان هوانسیان در دیدار رایزن فرهنگی کشورمان در ارمنستان، آمادگی کلیسای اچمیادزین را برای میزبانی نخستین دور از گفتگوهای دینی با جمهوری اسلامی ایران اعلام نمود.


به گزارش نور معرفت به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سیدحسین طباطبایی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان با حضور در مقر اسقف نشینی اچمیادزین با اسقف ناتان هوانسیان، رئیس روابط بین الملل کلیسای اچمیادزین دیدار و گفت و گو کرد.
در این دیدار که بمنظور تسلیم پیام های رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مرکز گفتگوی ادیان خطاب به رهبران مذهبی جهان در محکومیت تجاوز وحشیانه صهیونیست ها به مردم مظلوم و بی گناه فلسطین و بحث درباب زمینه های همکاری بیشتر با کلیسای اچمیادزین انجام پذیرفت، طرفین با اشاره به تحولات اخیر منطقه ای و جهانی، ضرورت تعامل و گفتگوی بیشتر پیروان ادیان الهی را مورد تاکید قرار دادند.
اسقف هوانسیان آنچه به نام اسلام در منطقه قفقاز و خاورمیانه انجام شده و می شود را مصداق عینی استفاده ابزاری از دین در امتداد مقاصد توسعه طلبانه دانست و قرائت مبتنی بر رواداری و همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان در ایران را نمونه ای آشکار از تعامل سازنده ادیان خواند.
طباطبایی با تشکر از دید همدلانه اسقف هوانسیان، دغدغه های مشترک رهبران و پیروان ادیان الهی در زمانه معاصر که اخلاق و معنویت و نهادهایی مقدس همچون خانواده در معرض تهدید امواج سهمناک منبعث از جهان بینی های مادی هستند را با اهمیت ترین انگیزه و عامل نزدیکی بیشتر پیروان ادیان الهی دانست و با اشاره به مجموعه گفت وگوهای دینی که در سالیان بعد از انقلاب اسلامی با رهبران ادیان و مذاهب مختلف جهان صورت گرفته است، عزم مرکز گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به انجام این گفتگوها با کلیسای اچمیادزین را یادآور گشت و میزبانی ارمنستان برای برگزاری نخستین دورِ این گفتگوها را باتوجه به مجموعه رویدادهای اخیر منطقه واجد معنای خاص و نمادین دانست.
اسقف ناتان هوانسیان با استقبال از این پیشنهاد، آمادگی کامل کلیسای اچمیادزین را برای میزبانی نخستین دور از گفتگوهای دینی با جمهوری اسلامی ایران اعلام نمود.
در ادامه این دیدار، طرفین درباب جزییات و اقدامات دیگر قابل اجرا در خلال این برنامه به بحث و تبادل نظر پرداختند و قرار شد بعد از ارسال چارچوب کلی گفتگوهای دینی از طرف مرکز گفتگوی ادیان، جلسات کاری بمنظور بررسی جزییات امر و اتخاذ تصمیمات مقتضی اجرا شود.
رایزن فرهنگی کشورمان در ارمنستان پیام رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به رهبران مذهبی جهان و بیانیه مرکز گفتگوی ادیان در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی را به اسقف ناتان هوانسیان تسلیم کرد و از وی برای حضور و ایراد سخنرانی در نشست بزرگداشت ارتحال حضرت امام خمینی(ره) که همزمان با سی و دومین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در محل آکادمی علوم ارمنستان برگزار می شود، دعوت به عمل آورد.
اسقف هوانسیان آنچه در ایام گذشته در فلسطین گذشت را برای همه پیروان واقعی ادیان دردناک و تأسف بار خواند و با اشاره به داشتن شهروندی افتخاری بیت اللحم، خودرا با افتخار یک فلسطینی دانست که همیشه به حق همزیستی همه پیروان ادیان الهی در قدس شریف ایمان و باور عمیق دارد.1400/03/06
12:14:48
5.0 / 5
626
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد