نور معرفت
مدیر مركز حلال جهانی :

گردش مالی بیش از ۴ هزار میلیارد دلاری صنعت حلال در دنیا

گردش مالی بیش از ۴ هزار میلیارد دلاری صنعت حلال در دنیا

نور معرفت: پیام فلسفی مدیر عامل مرکز حلال جهانی از تخصیص 65 درصد مباحث صنعت حلال در صنایع غذایی خصوصاً گوشت و صنایع دیگری که با منشأ دامی و پروتئینی است خبرداد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، در بین افزایش تقاضای مسلمانان و غیر مسلمانان برای غذای حلال، عرضه غذای حلال در سراسر دنیا به یک روند عادی و در حال رشد تبدیل گشته بطوریکه تعداد فروشگاه های زنجیره ای که غذای مطابق با موازین شرعی ارائه می دهند بالا رفته است. تولیدات حلال شامل کالاهایی می شوند که در آنها موادی که از نظر دین اسلام حرام معرفی گردیده اند، استفاده نشده است؛ مثلاً موادی مثل گوشت خوک یا الکل.
نکته دیگر این که باید تولید و ارائه هم طبق قوانین اسلامی باشد؛ مثلاً گوشت باید در کشتارگاه ها بصورت اسلامی ذبح شود. باتوجه به اهمیت تولید محصولات با برند حلال نخستین بار در سطح بین المللی در سال ۱۹۹۹ کمیته مشترک شورای جهانی حلال و سازمان خوار بار جهانی تعریف رسمی از غذاهای حلال ارائه نمود.
در حال حاضر نزدیک به ۲۵۰ نشان حلال در سراسر دنیا در حال استفاده می باشد. بمنظور دستیابی به گسترش تجارت، رشد اقتصادی و توسعه محصولات، وجود استاندارد برای اطمینان در تعاملات امری ضروری برای تمام دست اندرکاران تجارت جهانی می باشد.
مالزی بعنوان قطب جهانی غذای حلال در جهان شناخته شده است و همچنان پیشرو در این صنعت می باشد. برزیل هم اکنون یکی از بزرگترین صادرکنندگان گوشت و تجارت کشاورزی در جهان است و درصد قابل توجهی از صادرات این کشور را محصولات حلال تشکیل می دهد. با اهمیت ترین خریداران محصولات گوشتی برزیل عبارتند از: ایران، مصر و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس شامل عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت، بحرین، عمان، قطر. ایران بعنوان یک کشور اسلامی بزرگ و شناخته شده از مزیت بالقوه ای برای موفقیت در صنعت حلال برخوردارست و جهت ورود موفقیت آمیز به این بازار، شناخت جدی و عملی آن شامل وضعیت حال و آینده بازار و شناسایی رقبای موجود و نیز تقویت توانمندی ها و برطرف نمودن نقاط ضعف کشور کاملاً ضروری بوده و باید تدابیری اندیشیده شود تا بتوان سهم بیشتری از جمعیت ۵ تا ۶ درصدی کشورمان از جهان اسلام به دست آورد.

فعالیت مرکز جهانی حلال تأیید محصولات غذایی با منشأ پروتئینی است
پیام فلسفی مدیر عامل مرکز حلال جهانی در گفتگو با خبرنگار مهر درباب اهمیت موضوع حلال اظهار داشت: مساله حلال موضوع بسیار مهمی است که مرکز حلال جهانی بعنوان تنها مرکز تأیید شده از مراجع ذی ربط می تواند گواهی حلال برای محصولاتی که وارد کشور می شوند را صادر کند. این مجوز برای محصولات پروتئینی و گوشتی که دارای مجوز دامپزشکی هستند صادر می شود که برای تأیید حلال بودن محصولات غذایی با منشأ پروتئینی به کار می رود.
وی با اعلان اینکه نه فقط برای مواد غذایی گواهی صادر می شود بلکه به سبب گستردگی شامل همه ابعاد و موضوعات دیگر می شود گفت ۶۵ درصد مباحث صنعت حلال امروزه در صنایع غذایی رقم می خورد خصوصاً گوشت و صنایع دیگری که با منشأ دامی و پروتئینی است. همین طور ۱۳ درصد این محصولات شامل صنعت مد و لباس شده و این نیز به صورتی یک بخش اقتصادی بزرگ را تشکیل می دهد. حدود ۸ درصد این فعالیت ها مربوط به تولید صنایع توریسم است که ما از آن به توریسم حلال یاد می نماییم و ۳ درصد نیز به تولید دارو و دو درصد در حوزه محصولات بهداشتی و آرایشی تعریف می شود. بخشی هم به سایر خدمات صنایع وابسته به حلال تعریف می شود و عناوینی مانند بانکداری حلال، خدمات و سرگرمی ها، تبلیغات و رسانه های حلال را در بر می گیرد و اعداد و ارقامی را به خود اختصاص می دهد.
۶۵ درصد مباحث صنعت حلال امروزه در صنایع غذایی رقم می خورد خصوصاً گوشت و صنایع دیگری که با منشأ دامی و پروتئینی است. همین طور ۱۳ درصد این محصولات شامل صنعت مد و لباس شده و حدود ۸ درصد این فعالیت ها مربوط به تولید صنایع توریسم است که ما از آن به توریسم حلال یاد می نماییم و ۳ درصد نیز به تولید دارو و دو درصد در حوزه محصولات بهداشتی و آرایشی تعریف می شود
گردش مالی بیش از ۴ هزار میلیارد دلاری صنعت حلال در دنیا
فلسفی با تاکید بر اهمیت اقتصادی این صنعت اظهار داشت: تجمیع این فعالیت ها صنعت حلال را تشکیل می دهد و این صنعت بیش از ۴ هزار میلیارد دلار گردش مالی در دنیا رقم می زند.
مدیر مرکز جهانی حلال با اشاره به این مرکز اظهار داشت: مرکز حلال جهانی که مقر آن در برزیل واقع شده مؤسسه ای غیر انتفاعی و خصوصی است که به ارائه خدمات نظارت شرعی برای تولید محصولات حلال پرداخته و گواهی نامه حلال با بررسی های عمیق و بازرسی های دقیق که از صنایع کشتارگاهی در برزیل و سایر کشورها به عمل می آورد، صادر می کند.
گسترش فرهنگ و ترویج حلال و ایجاد اعتماد از با اهمیت ترین اهداف مرکز حلال جهانی
وی با اعلان اینکه این مرکز چندین هدف را مورد توجه قرار داده است، اشاره کرد: به وجود آوردن فضایی قابل اعتماد و اطمینان نسبت به نشان حلال تحت نظارت جمهوری اسلامی ایران از با اهمیت ترین اهداف این مرکز است. این که برمبنای استانداردهای بین المللی ایران در حوزه حلال محصولاتی تولید و ایجاد شود تا اعتماد در جهان اسلام در کشورهای اسلامی و غیر اسلامی رقم بخورد در دستور کار این مرکز قرار دارد.
فلسفی افزود: گسترش فرهنگ و ترویج استفاده از محصولات حلال از دیگر اهداف این مرکزاست. ما محصولات حلال را بعنوان سبک زندگی تلقی کرده و به دنبال این هستیم این محصولات هر چه بیشتر و بهتر در اختیار مصرف کنندگان در سراسر دنیا قرار بگیرد و نشان حلال بعنوان یک نماد بین المللی شناخته شده و سبب اعتماد و اطمینان بین مسلمانان و شیعیان و مردم کشورهای اسلامی و غیر اسلامی شود.
مدیر مرکز جهانی حلال درباب اهمیت استقرار مرکز حلال جهانی در برزیل اظهار داشت: این مرکز از سال ۲۰۲۰ بعنوان یک شرکت صادر کننده گواهی های حلال در برزیل ثبت شده و فعالیت می کند. این شرکت بعنوان یک شرکت بین المللی شناخته می شود تا خدمات حلال را به همه علاقه مندان در همه کشورهای دنیا که مایل همکاری با ایران و تجارت هستند، ارائه کند.
وی اضافه کرد: مرکز حلال جهانی از ۱۵ سال قبل در برزیل بعنوان دفتر حلال مستقر شده و علت استقرار آن در این کشور مرکزیت و محوریتی است که برزیل در تامین محصولات پروتئینی در ایران دارد. تاجران و بازرگانان ایرانی زیادی در برزیل سرمایه گزاری نموده و کشتارگاه دارند. آنها وارد کننده محصولات کشاورزی، غذایی، گوشت و دامی هستند و ایران بعنوان یکی از شرکای تجاری خوش نام در برزیل شناخته می شود و بنا بر این حجم بالای مبادلات تجاری پس از چین با جمهوری اسلامی ایران اتفاق می افتد.
ارائه خدمات حلال به دیگر کشورها
فلسفی درباب واردات گوشت و دام اظهار داشت: تا دو سال پیش ایران بیشترین واردات گوشت را داشت و این مساله برای برزیل از اهمیت خاصی برخوردار بود گرچه طی دو سال قبل این واردات به شدت کاهش پیدا کرد و ما نیز از این بابت بسیار خوشحالیم. در مجموع علت این که مرکز حلال جهانی در برزیل ثبت شده محوریت این کشور در تامین مواد گوشتی است و در عین حال موضوعیت بین المللی این کار سبب شد کارهای خوبی در حوزه بین الملل صورت گیرد. مؤسسه ما بعنوان مؤسسه حلال با مرکز استاندارد و اندازه شناسی کشورهای عضو سازمان همکاریهای اسلامی «اسمیک» در ترکیه کار می کند و ما با استانداردهای مشخصی آنرا رعایت کرده و عضو آن هستیم. همین طور استانداردهای مختلف جمهوری اسلامی را هم رعایت و مدنظر قرار می دهیم و قانون نظارت شرعی بر ذبح و صید، مربوط به خارج از کشور و حوزه نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی و حلیت مواد کشاورزی که به این حوزه ارجاع داده می شود را رعایت می نماییم.
وی با اعلان اینکه این مرکز مزایای فراوانی دارد، اظهار داشت: ما امروز شاهدیم در کشورهای مختلف آسیای میانه مانند روسیه، ترکمنستان، گرجستان، ارمنستان و دیگر کشورها مانند پاکستان، هندوستان، ترکیه و بعضی کشورها در اتحادیه اروپا و استرالیا خدمات حلال ارائه می دهیم و با گستردگی فعالیت هایمان شاهد رقابت سنگین میان سوداگر و تجار این عرصه هستیم.
راه اندازی آزمایشگاهی مرجع جهت شناسایی محصولات حلال
فلسفی افزود: مرکز حلال جهانی امروزه با گستردگی خاصی کارهای شاخصی همچون آموزش و پژوهش را دنبال می کند. در دو حوزه آموزش و پژوهش برای ترویج فرهنگ حلال و گسترش این مساله وبینارهای مختلفی در حال برگزاری است. همین طور برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی مختلف در عین پیگیری مباحث تحقیقاتی از دیگر مسائل پیش روی این مرکز است. در تلاشیم آزمایشگاهی مرجع برای محصولات حلال در مرکز جهانی حلال راه اندازی کرده تا بتوان از نظر پروتئین و شناسایی انواع مواد گوشتی و دامی که منشأ تولید محصول هستند اقدام نماییم تا به گسترده شدن صنعت حلال بیانجامد.
او با بیان نحوه تنظیم خدمات مرکز حلال جهانی افزود: این مرکز با هماهنگی حوزه نمایندگی ولی فقیه و تحت نظارت مستقیم این حوزه در وزارت جهاد کشاورزی فعالیت داشته و گواهی های حلال تحت نظارت آن مجموعه صادر می شود.
طلاب با اهمیت ترین نیروی انسانی مرکز حلال جهانی به شمار می روند
فلسفی با برشمردن چگونگی تامین منابع انسانی اظهار داشت: نیروهای انسانی ما دو گروه هستند طلاب و ناظرین شرعی که نقش به سزایی در حلیت محصولات غذایی و دامی دارند و از چند مجموعه معرفی می گردند. یکی از آن مجموعه ها حوزه های علمیه است که طلاب را به مرکز معرفی کرده و در شورای حلال تحت نظارت مستقیم نماینده ولی فقیه برای گزینش و مصاحبه فراخوانده و انتخاب می شوند. برای جذب گروهی دیگر با نهادهایی مثل جامعه المصطفی و یا مؤسسات تبلیغی در حوزه آمریکای لاتین همکاری می نماییم مانند مؤسسه نسیم رحمت که طلاب دانش آموخته در آن به زبان پرتغالی مسلط هستند و ما از ظرفیت آنها جهت تامین حوزه ناظران شرعی استفاده می نماییم. گروهی دیگر برخی مراجع علمی و دانشگاه هایی هستند که طلاب را تربیت کرده و همه این گروه ها در شورای حلال گزینش و بررسی، انتخاب، آموزش داده شده و اعزام می شوند.
وی در آخر اظهار داشت: ذابحین بعنوان مجری احکام شرعی نقش به سزایی در اجرای احکام دارند. ۷۰۰ کشتارگاه در داخل کشور ذبح کننده دارند. همین طور در خارج از کشور خصوصاً در برزیل ما ذابحین مختلفی را شناسایی کرده و مجموعه هایی که خدمات ذبح را ارائه می کنند شناسایی کردیم که عمدتا از کشورهای مختلف هستند. ذابحین حتما باید مسلمان باشند و خاصیت های یک فرد مسلمان باید برای ما احراز شود که این امر زیر نظر مرکز حلال جهانی انجام می شود.


منبع:

1400/03/01
10:07:16
5.0 / 5
614
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد