نور معرفت

آمادگی مؤسسه آل البیت(ع) برای ایجاد مركز نهج البلاغه در اسپانیا

آمادگی مؤسسه آل البیت(ع) برای ایجاد مركز نهج البلاغه در اسپانیا

به گزارش نور معرفت ابوعمار، رئیس مؤسسه آل البیت(ع) مادرید از آمادگی این مؤسسه برای همکاری در ایجاد مرکز تخصصی نهج البلاغه در اسپانیا اطلاع داد.


به گزارش نور معرفت به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا در جهت مشارکت فعال در برگزاری بخش بین الملل اولین نمایشگاه مجازی قرآن کریم که به همت معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ماه مبارک رمضان برگزار می شود، نشستی را میان این وزارت خانه و مؤسسه آل البیت(ع) مادرید هماهنگ کرد تا مؤسسه مذکور به تشریح دامنه فعالیتهای قرآنی خود در کشور اسپانیا بپردازد.
در این جلسه مجازی، محمود واعظی، رئیس مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران، ابوعمار، رئیس مؤسسه آل البیت(ع) مادرید و حجت الاسلام والمسلمین مجتبی حسن زاده، رئیس مؤسسه امیرالمؤمنین(ع) به گفتگو پرداحتند.
ابوعمار ضمن عرضه تاریخچه ای از مؤسسه آل البیت(ع) مادرید اظهار داشت: این مرکز در سال ۲۰۱۵ و با عنایت و توجه بیت حضرت آیت الله العظمی سیستانی در مادرید راه اندازی شد. در افتتاحیه آن هم آیت الله شهرستانی حضور بهم رساندند و بر اهمیت وجود یک مرکز اسلامی شیعی در کشور اسپانیا تاکید کردند. از آن زمان تا امروز، این مرکز تعامل خوبی هم با شیعیان ساکن اسپانیا و هم با سایر مراکز اسلامی اهل تسنن و هم با بعضی از مراکز مسیحی و دولتی اسپانیا داشته است.
رئیس مؤسسه آل البیت(ع) مادرید اظهار نمود: شیعیان از کشورهای مختلف مثل ایران، عراق، پاکستان، آذربایجان و... در سمینارها و برنامه های آن شرکت می کنند. در این مؤسسه جلسات منظم تلاوت و تفسیر قرآن کریم برگزار می نماییم، همینطور دوره های آموزش قرائت قرآن هم برای کودکان در این مرکز برگزار می گردد و جالب است که در بعضی موارد، مسلمانان ساکن محله فرزندان خویش را به این کلاس ها می فرستند با این که اغلب مراکشی و الجزایری بوده و پیرو مکاتب دیگری از اهل تسنن مثل مالکی و حنفی هستند.
او همینطور به برگزاری کلاس های آموزش زبان عربی و فارسی در این مرکز اشاره نمود و اظهار داشت: بحث آموزش برای ما الویت بالایی دارد و تلاش می نماییم همه این دوره های آموزشی با نظم و کیفیت بالایی برگزار شوند.
ابوعمار به همکاری با پژوهشگران قرآنی و اسلامی اشاره نمود و اضافه کرد: در این مرکز، کتابخانه ای به راه افتاده است تا افراد بتوانند منابعی به زبان اسپانیایی درباره تاریخ و اعتقادات تشیع در دسترس داشته باشند.
وی به تمایل این مرکز برای ایجاد ارتباط با مراکز دینی مسیحی هم تاکید کرد و اظهار داشت: درهای این مرکز بر روی همه افراد از هر دین و مذهبی باز است تا بتوانند در فضایی آرام و عالمانه تعامل کنند. ما سال هاست که در کنار مسیحیان و افرادی از دیگر دین ها در این کشور زندگی می نماییم و معتقدیم باید میان ادیان تعامل و گفتگو و همزیستی حاکم باشد.
ابوعمار در مورد جایگاه نهج البلاغه در اسپانیا بیان نمود: کتاب عظیم حضرت امیرالمؤمنین(ع)، نهج البلاغه در اسپانیا شناخته شده است و مؤسسه آل البیت(ع) هم برای شناساندن آن در سالهای اخیر کوشیده است.
رئیس مؤسسه آل البیت(ع) مادرید به همکاری نزدیک این مرکز با رایزنی فرهنگی ایران و هم سفارت ایران در اسپانیا اشاره نمود و اظهار داشت: فعالیتهای فرهنگی مختلف و گوناگونی با همراهی رایزنی فرهنگی انجام شده است که آخرین نمونه آن، برگزاری نمایشگاه آثار هنری قرآنی به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) در ماه فوریه گذشته بوده است.
او همینطور از پیشنهاد همکاری مؤسسه امیرالمؤمنین(ع) برای ایجاد مرکز تخصصی نهج البلاغه در اسپانیا استقبال کرد و اظهار داشت: این مؤسسه آمادگی همکاری برای ایجاد چنین مرکزی را دارد.
گفتنی است؛ این گفتگوی مجازی در چارچوب سلسله نشست های معروف به «ظرفیت شناسی» برای ایجاد شبکه تعاملی مراکز قرآنی ایران و جهان برگزار شد که رایزنی فرهنگی ایران در اسپانیا در برگزاری آن همکاری داشته است.
منبع:

1400/02/27
08:37:41
5.0 / 5
919
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد