نور معرفت

نشست علمی نقش دانشگاهیان در ایجاد وحدت و همگرایی میان مسلمانان برگزار گردید

نشست علمی نقش دانشگاهیان در ایجاد وحدت و همگرایی میان مسلمانان برگزار گردید

به گزارش نور معرفت نشست علمی ˮنقش دانشگاهیان در ایجاد وحدت و همگرایی میان مسلمانانˮ در كالج اسلامی جامعة المصطفی در اندونزی با حضور اساتید و دانشجویان این مركز و سخنرانی ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی و هئیت همراه برگزار گردید.


به گزارش نور معرفت به نقل از روابط عمومی دانشگاه مذاهب اسلامی، دكتر محمدحسین مختاری؛ ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی در ابتدای این نشست با بیان این كه پیامبر بزرگوار اسلام بر مبنای آموزه های وحیانی اسلام امت واحدهای را پایه گذاری كردند، اظهار داشت: در حقیقت پیامبر بزرگوار اسلام بر مبنای آیه "انما المومنون اخوه" در آغاز اسلام در مدینه، پیمان برادری و برابری را بین اصحاب و مردم، بین خودشان و اصحاب برقرار كردند و با اعتقاد به پیمان برادری در حقیقت به دنبال تاسیس و شكل گیری امت اسلامی بودند.
وی ادامه داد: پیامبر بزرگوار اسلام در این راستا مرارت ها و سختی ها و مصائب فراوانی را متحمل شد و تلاش ها و مجاهدت های فراوانی كرد تا جلوی پراكندگی و تفرقه را بین مسلمانان بگیرد و یك جامعه متحد و یك حكومت اسلامی همراه با امت واحده اسلامی بسازد تا مسلمانان زیر پرچم توحید به سعادت و كمال برسند.
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به آیات مختلف در قرآن كریم راجع به وحدت اسلامی و وحدت میان ادیان توحیدی، تصریح كرد: این آیات همگان را تشویق می كند كه همه با هم یك منطق و یك شعار داشته باشیم و آن، شعارِتوحیدی و عبودیت، سرخم نكردن در مقابل استعمار و استثمار باشد و همه تن به عبودیت خداوند متعال دهیم.
دكتر مختاری تصریح كرد: امروز ما در جامعه ای زندگی می نماییم كه موانع و كارشكنی های فراوانی در ایجاد وحدت میان جوامع اسلامی وجود دارد و نقش استكبار جهانی را نباید نادیده بگیریم چونكه دشمنان به دنبال ایجاد انشقاق، فتنه، شكاف و پراكندگی میان امت اسلامی هستند.
وی ادامه داد: همانطور كه مقام معظم رهبری فرمودند امروز گروهك های ضاله افراطی به نام اسلام و مولود در دست استكبار جهانی و انگلیسی ها برای مخدوش كردن چهره اسلام عزیز تلاش می كنند و باید در مقابل آنها مقابله نمود و عالمان، دانشگاهیان و دانشجویان رسالت و مسئولیت خطیری در آگاهی بخشی به جامعه و نشان دادن راه صحیح و ناب اسلام به جامعه و زدودن جهل و تعصب بردوش دارند بگونه ای كه جامعه را از ظلمت جمود فكری، جهل، تعصب و خودخواهی ها نجات دهند.
دكتر مختاری بیان داشت: اگر این راه را در پیش بگیریم، تمدن نوین اسلامی كه مقام معظم رهبری تاكید دارند در جامعه محقق خواهد شد. یعنی برای پیشرفت همه جانبه جامعه اسلامی همه باید تلاش نماییم و تمدن نوین اسلامی چون متكی بر اخلاق دینی است بنابراین پویا و بالنده و توأم با نشاط، بصیرت و عقلانیت است و جامعه را به سمت فلاح و رستگاری پیش می برد.
در ادامه این نشست خانم دكتر جمیله علم الهدی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی هم در سخنانی به نقش جنبه های تعلیمی و تربیتی در تحقق وحدت اسلامی پرداخت و بیان داشت: این دانشگاهیان و حوزه های علمیه هستند كه باید زمام تعلیم و تربیت جامعه را بر عهده داشته باشند و اخلاق و كرامت انسانی را تضمین كنند.
وی ادامه داد: از طرفی هم تمدن غرب برای جامعه صدمه سازست و خبری از اخلاق و كرامت انسانی در تمدن غرب نیست و از كرامت و ارزش و بهای زن غافل است و این تمدن اسلامی است كه اخلاق را به ارمغان میاورد و تعلیم و تربیت اسلامی كه پایه های محكم تمدن اسلامی است جامعه را به سمت كمالات سوق می دهد و یك مدینه فاضله ای را تاسیس می كند.
دكتر جمیله علم الهدی تصریح كرد: اسلام با معارف همه سویه كه از غنای خاصی برخوردار می باشد توام با خرد و عقلانیت یك جامعه اخلاقی، متحد و یكپارچه ای را به ارمغان آورده است و دانشگاهیان و علما در تبیین آن نقش بسزایی دارند.
در انتها این نشست حجت الاسلام و المسلمین دكتر متقی رئیس كالج اسلامی جامعه المصطفی در اندونزی ضمن خیر مقدم به میهمانان و اعضای هیئت اعزامی دانشگاه مذاهب اسلامی، گزارش اجمالی از این مجموعه دانشگاهی عرضه داد.
همینطور خانم دكتر ریحانه رئیس الساداتی دراین نشست با عرضه سخنانی، بیان داشت: اگر بخواهیم راجع به هویت اجتماعی مسلمانان صحبت نماییم لازم است ابتدا مشخص نماییم كه انسان در چه جایگاهی در خلق خداوند متعال قرار دارد.
وی ادامه داد: طبق آیات ۲۹ به بعد سوره بقره علم مساله ای است كه باعث برتری آدم بر مخلوقات قبل از خود شده است و طبق نظریه شهید سید محمد باقر صدر انسان از بدو خلقت مسئول آفریده شده است. این نظریه ما را بدین مساله راهنمایی می كند كه علم هم برای انسان مسئولیت آور است.
دكتر ریحانه رئیس الساداتی تصریح كرد: اما سؤال اینجاست كه ما هم اكنون چه مسئولیتی نسبت به دین، پیامبر اكرم و جامعه مسلمین و جهان پیرامونی داریم و اگر قرا باشد میان مفاهیم و پارادیم هایی كه اسلام را تهدید می كند به مبارزه بر خیزیم برنامه آینده ما برای جهان اسلام بر أساس علم بعنوان نكته متمایز انسان، و انسان شناسی بر مبنای مسئولیت بعنوان تفاوت اصلی ادیان با انسان پست مدرن آزاد چیست؟
1398/08/03
22:48:00
5.0 / 5
4135
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد