نور معرفت
در گفت وگو با نور معرفت اعلام شد

شرایط سخت در رؤیت هلال ماه شوال ۱۴۴۲ در شامگاه امشب

شرایط سخت در رؤیت هلال ماه شوال ۱۴۴۲ در شامگاه امشب

نور معرفت: بگفته یکی از اعضای ستاد استهلال استان تهران امشب چهارشنبه رصدگران مبادرت به رصد هلال ماه برای تعیین روز عید فطر خواهند کرد، ولی به سبب باریک بودن این جرم آسمانی و نامساعد بودن شرایط جوی، رؤیت ماه در کلیه پهنه آسمان ایران با سختی و با چشم مسلح امکان پذیر است.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، به اعتقاد رصدگران هلال ماه بررسی مختصات این جرم آسمانی در ۸ نقطه شاخص از پهنه سرزمینی ایران شامل شرقی ترین، غربی ترین، شمالی ترین، جنوبی ترین، نقطه مرزی در منتهی الیه شمال شرق، نقطه مرزی در منتهی الیه جنوب شرق، نقطه مرزی در منتهی الیه شمال غرب و نقطه مرزی در منتهی الیه جنوب غرب نشان میدهد که هلال ماه شوال در شامگاه چهارشنبه ۲۹ رمضان در تمامی مناطق کشور فقط با بهره گیری از ابزار رصدی چون "دوربین دوچشمی" و "تلسکوپ" قابل رؤیت خواهد بود.
آنها بر این باورند که تحت هیچ شرایطی امکان مشاهده بدون ابزار رصدی وجود نخواهد داشت. بر این اساس در صورتیکه رصدگران امشب قادر به رؤیت هلال ماه با چشم غیر مسلح نشوند، در نهایت دراین زمینه مقام معظم رهبری تصمیم گیری خواهند کرد که آیا ماه رمضان ادامه دارد یا خیر.
علی ابراهیمی سراجی، رصدگر هلال ماه و عضو ستاد استهلال استان تهران در گفت و گو با ایسنا، رؤیت پذیری هلال ماه شوال ۱۴۴۲ را در رابطه با تعیین زمان مقارنه ماه و خورشید دانست و اظهار داشت: برمبنای محاسبات لحظه مقارنه ماه و خورشید می توانیم مشخص نماییم که ماه چه زمانی وارد آسمان شامگاهی می شود.
وی افزود: لحظه مقارنه برای رؤیت هلال ماه شوال ۱۴۴۲ در ساعت ۲۳ و ۳۰ دقیقه سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه جاری رخ داده است و بر این اساس باید نخستین شامگاهی که بعد از لحظه مقارنه فرا می رسد، مبادرت به رؤیت هلال ماه نماییم.
ابراهیمی، اشاره کرد: بر این اساس شامگاه امشب چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت هلال ماه از آنجایی که در اوج مداری خود قرار دارد و از زمین دور است، با سرعت کندی از خورشید فاصله گرفته است و این امر سبب شده که رؤیت هلال در شامگاه امشب چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت در ایران در وضعیت مساعدی قرار نداشته باشد و تنها با چشم مسلح امکان پذیر باشد.
عضو ستاد استهلال استان تهران با تاکید بر این که هلال ماه شوال ۱۴۴۲ با چشم غیر مسلح قابل مشاهده در پهنه آسمان ایران نیست، تصریح کرد: تنها ۶۶ صدم درصد از این هلال روشن است و ابعاد هلال به اندازه ای باریک است که با چشم دیده نمی گردد.
به گفته این رصدگر ماه، این هلال ۶.۵ درجه از افق ارتفاع دارد و تنها ۴۰ دقیقه پس از غروب خورشید در آسمان امشب ۲۲ اردیبهشت ماه در آسمان حضور خواهد داشت.

ابراهیمی اشاره کرد: هلال ماه امشب تنها با دوربین های دو چشمی قوی و تلسکوپ قابل رؤیت است.
وی افزود: نخستین نقاطی که می توانند هلال ماه را در شامگاه امشب با چشم غیر مسلح ببینند، مناطقی از غرب آفریقا است، ولی در جنوب آفریقا و نیمه غربی آسیا و بخش هایی از مرکز اروپا می توانند هلال ماه را با چشم مسلح رصد کنند.
به گفته وی در غرب آفریقا و مناطق زیادی از قاره آمریکا می توانند هلال شوال ۱۴۴۲ را با چشم مسلح ببینند.

ابراهیمی، درباب عدم رؤیت هلال ماه در شامگاه امشب و اعلام عید فطر در روز پنج شنبه، توضیح داد: رؤیت هلال ماه بستگی زیادی به شرایط جوی دارد. طبق نقشه های پیش بینی آب و هوایی، مناطق مرکزی ایران و در بیشتر نقاط کشور شرایط پایداری از نظر آب و هوایی نخواهند داشت، بدین سبب این مساله کار رصد رصدگران برای دیدن هلال امشب را دشوار می کند و ممکنست افراد کمی شرایط مساعدی برای رؤیت این جرم آسمانی داشته باشند.
عضو ستاد استهلال استان تهران افزود: باریک بودن هلال سبب شده که شرایط جوی، ابرناکی و کم بودن غبار در افق به رصدگران کمک نماید تا آنها بتوانند آنرا رصد کنند. ولی شرایط حاکم در جو به سبب بارش های بهاری شرایط را سختتر کرده است.
ابراهیمی در پاسخ به این پرسش که اگر هلال ماه دیده نشود، آیا فردا عید فطر نخواهد بود، اظهار داشت: در این شرایط باید منتظر باشیم که رصدگران هلال ماه چه اقداماتی را می توانند اجرائی کنند و در نهایت دراین زمینه مقام معظم رهبری تصمیم گیری خواهند کرد که آیا ماه رمضان ادامه دارد یا خیر.
به گفته وی، شرایط رصد هلال ماه شوال همیشه در ۲۹ ماه قمری بررسی می شود که ۲۸ رمضان در شامگاه ۲۱ اردیبهشت واقع شده است.
منبع:

1400/02/23
10:42:58
5.0 / 5
1057
تگها: دین
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد