نور معرفت
حجت الاسلام هاشمیان:

هیأت نهادی برگرفته از هویت دینی و ملی مردم است

هیأت نهادی برگرفته از هویت دینی و ملی مردم است

به گزارش نور معرفت رئیس مركز برنامه ریزی و نظارت راهبردی حوزه علمیه خواهران اظهار داشت: متاسفانه امروزه نهادی كه برگرفته از هویت دینی و ملی ما باشد نداریم اما جایگاه هیأت در این خصوص بی بدیل است.


به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدحسین هاشمیان در برنامه روایت هیأت كه در شبكه افق سیما پخش گردید، با اشاره به اینكه از نظر اندیشمندان اسلامی تعاریف مختلفی در مورد فرهنگ وجود دارد، اظهار نمود: واژه فرهنگ جزو پیچیده ترین واژگانی است كه در تمدن بشری وجود دارد ولی به صورت كلی می توان عنوان نمود كه فرهنگ برپایه عناصری كه آنرا شكل می دهد، نظامی از اعتقادات، باورها، ارزش ها و هنجارها، مصنوعات و نمادها به شرط اشتراك در بین اعضای جامعه است.
وی با اشاره به اینكه تربیت در لایه تربیت دینی، تربیت اعتقادی، تحكیم بنیان های اعتقادی مخاطبان، تربیت اخلاقی، تربیت احكامی و... به عهده هیأت ها است، مطرح كرد: در گذشته مجالس روضه با مساله گویی واعظ شروع شده و در ادامه احادیثی با مبانی اخلاقی و تاریخی بیان می شدند ولی امروزه از آن فاصله گرفته ایم.
رئیس مركز برنامه ریزی و نظارت راهبردی حوزه علمیه خواهران با اشاره به اینكه هیأت ها بعنوان یك نهاد اصیل و ملی می توانند منشا و ریشه تحولات عظیم در جامعه باشند، تصریح كرد: در لایه فرهنگ اقتصادی با چالش اصلاح الگوی مصرف مواجه هستیم كه با كار فرهنگی بعنوان یك ارزش رفع خواهد شد و وظیفه آن هم به عهده هیأت ها است.
وی با اشاره به اینكه یكی از كاركردهای هیأت پاسخگویی به شبهات است، افزود: در لایه اخلاق هم هیأت یك بستر و نهاد موثر است كه می تواند چالش های مختلف جامعه را برطرف كند.
حجت الاسلام هاشمیان از هیأت بعنوان یك مكان مورد عنایت اهل بیت(ع) یاد كرد و اظهار داشت: متاسفانه نظام ما در گذشته یك روند حاكمیتی و ساختارمند را داشته است كه نقشی برای تشكل های مردمی قائل نبوده ولی در سال های اخیر طی حكم مقام معظم رهبری كلید واژه هایی مانند پشتیبانی از جوانان اعتقادی و انقلابی تاكید گردیده است.
وی با اشاره به اینكه نهادی كه برگرفته از هویت دینی و ملی ما باشد نداریم كه جایگاه هیأت در این خصوص بی بدیل است، خاطرنشان كرد: از دیگر خصوصیت های هیأت می توان به اثرگذاری آن اشاره نمود و اگر جریان سیاست گذاری كشور بخواهد كارآمدی خویش را بالا ببرد باید از ظرفیت هیأت بهره ببرد چونكه هیأت كاركردهای خویش را در عرصه های مختلف دارد.
این استاد حوزه علمیه با اشاره به اینكه در بیاینه گام دوم انقلاب هم به مبحث فرهنگ تاكید گردیده است، خاطرنشان كرد: هیأت با مدیریت جهادی خود زمینه یك تحول عمیق و گسترده را در لایه معنویت و اخلاق و سبك زندگی برای مخاطبان و اعضای جامعه بوجود می آورد.
وی اضافه كرد: در لایه سبك زندگی حوزه های مختلفی ازجمله پوشش، تغذیه، ارتباطات اجتماعی و... وجود دارد ازاین رو سبك زندگی از این جهت بسیار مهم می باشد و در مواردی هم باعث تغییر فرهنگ شده است.
حجت الاسلام والمسلمین هاشمیان با اشاره به اینكه هیأت پیوندهای اجتماعی را در عمل تقویت می كند، اظهار نمود: تربیت دینی در هیأت باید هم مناسكی و هم معرفتی باشد تا بتوانیم به دستاوردهای مطلوب برسیم.


منبع:

1398/08/03
14:38:26
5.0 / 5
4365
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد