نور معرفت
در برنامه ضیافت شبكه قرآن مطرح شد؛

مرجعی كه مردم نجف را از محاصره انگلیس نجات داد

مرجعی كه مردم نجف را از محاصره انگلیس نجات داد

به گزارش نور معرفت آیت الله سیدمحمد کاظم طباطبایی یزدی همواره در جبهه مبارزه با کفر و استعمار حضور داشت و در این راه از هیچ تلاشی برای نجات مردم نجف از معاصره انگلیسی ها فروگذار نکرد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، حجت الاسلام سید محمدرضا طباطبایی یزدی از نوادگان مجاهد فقیه «آیت الله سیدمحمد کاظم طباطبایی یزدی» در برنامه ضیافت در مورد سیره علمی و مبارزاتی ایشان سخن گفت.
وی در بخش اول سخنان خود در مورد وجهه علمی آیت الله یزدی و فعالیت ایشان در جبهه مبارزه با جهل عنوان کرد: آیت الله یزدی برخلاف بسیاری دیگر از علمای بزرگ، یک خانواده روحانی نداشت؛ بلکه پدرش کشاورزی با تقوا بود و بسیار دوست داشت فرزندش عالم شود. نقل است که آقا سیدکاظم پدر را در دوسالگی بر اثر حادثه ای از دست می دهد اما پدر را به آرزویش می رساند.
طباطبایی یزدی اضافه کرد: آقا سیدکاظم، تحصیلات ابتدایی را در زادگاه خود آغاز کرد. او برای رفتن به مدرسه دو منار که در یزد قرار داشت، مجبور بود هر روز دو فرسخ راه را با پای پیاده بپیماید و در این راه مرارت های زیادی کشید. ایشان پس از یزد، به مشهد رفت و درس ریاضیات و فلک را فرا گرفت و سپس به اصفهان سفر کرد.
ماجرای محبت و تفقد آقانجفی به سید یزدی
وی با اشاره به اینکه نقطه عطف زندگی سید در اصفهان رقم می خورد، تصریح کرد: آیت الله یزدی به محض ورود به اصفهان در محضر مرحوم شیخ محمدباقر نجفی اصفهانی از علمای بزرگ اصفهان، حاضر شد و از فروغ علمی وی بهره می برد. سید در اصفهان به مرحله عالیه اجتهاد و استنباط احکام شرعی نائل آمد و از مرحوم نجفی اجازه اجتهاد می گیرد.
تمام زندگی خویش را مدیون استادش می دانست
طباطبایی یزدی اظهار داشت: آقا سیدکاظم در جلسات درس آقانجفی خیلی زود نبوغ و ذکاوت خویش را نشان داد تا جایی که مورد توجه و عنایت استادش قرار گرفت و به کمک او توانست در مدرسه صدر اصفهان که یکی از مدارس مشهور و بزرگ اصفهان است، ساکن شود و به درس و بحث ادامه دهد.
وی اضافه کرد: علاقه و کمک آقانجفی به همین جا ختم نمی شود؛ تا جایی که وقتی ایشان متوجه می شود سید خیلی تمایل دارد به نجف و به درس شیخ انصاری برود، او را به همراه فرزندش راهی نجف می کند اما از بد حادثه پیش از رسیدن به نجف، متوجه می شوند که شیخ انصاری از دنیا رفته است. اما بعدها سید یزدی همواره می اظهار داشت که «من بسیار مدیون آقانجفی هستم».
طباطبایی یزدی عنوان کرد: با این وجود ایشان در نجف محضر اساتید بزرگی مانند میرزای شیرازی، شیخ مهدی کاشف الغطا و شیخ رازی نجفی را درک می کند و سپس خود مشغول به تدریس می شود. در این راه موفق به تربیت شاگران بزرگی همچون علامه محمدحسین کاشف الغطا، شیخ احمد کاشف الغطا، عبدالکریم حائری یزدی مؤسس حوزه علمیه قم، آقاضیاء عراقی، شهید مدرس، آیت الله بروجردی، آیت سیداحمد خوانساری و آقا محمدتقی خوانساری می شود.
آثار ارزشمند سید یزدی که جاودان شدند
این پژوهشگر تاریخ تشیع بیان داشت: یکی از آثار مشهور سید یزدی کتاب «عروه الوثقی» است که نگارش آن شش سال طول کشید و شامل ۳۲۶۰ مساله از احکام فقهی است. نقل است که وقتی این کتاب را نوشتند آن قدر به جامعیت آن مطمئند بودند که اعلام نموده بودند اگر کسی مساله ای را بیان کند که من در کتاب عروة الوثقی نیاورده ام، یک سکه طلا به او جایزه خواهم داد. همینطور کتاب دیگری که نشانه قدرت فقهی ایشان است، "حاشیه مکاسب" ایشان است. نقل است از رهبر معظم انقلاب که می فرمایند حاشیه مکاسب آیت الله یزدی بی نظیر است.


وی ضمن اشاره به نفوذ معنوی و قدرت مردمی سید یزدی عنوان کرد: آقا شیخ مجتبی لنکرانی برای پدر بنده روایت کرده است که روزی داشتم در اطراف کوفه راه می رفتم که دیدم درکنار چادری یک سبد پر از گل خشک شده است. تعجب کردم و پرسیدم این گل خشک چیست. بادیه نشینی توضیح داد که ما همیشه به قبر حضرت مسلم یا حضرت عباس (ع) برای قسم دادن می رویم یک روز دیدیم سید از کنار شط رد می شود و پایش در گل است؛ ما به حرمت سید، خاک پای او را جمع کردیم و دیگر تا حرم مسلم نمی رویم! که این نشانه از جایگاه مرحوم سید در بین مردم است.
حساسیت سید یزدی به دسیسه های استعمار انگلیس
طباطبایی یزدی در مورد حضور ایشان در جبهه مبارزه با کفر و استعمار عنوان کرد: آیت الله سید محمدکاظم یزدی همواره نسبت به دسیسه های استعمار انگلیس حساس بود. ضدیت او با مشروطیت هم به این دلیل بود که دست دشمن را در آستین این حرکت می دید. او حتی از قبول پول موقوفه ابد که انگلیسی ها به دنبال سلطه بر هند بر آن چنگ انداخته بودند و با توزیع آن در میان طلاب شیعه به دنبال اهداف خاص خود بودند، امتناع کرد.
وی ضمن اشاره به ذکاوت عجیب سید یزدی تصریح کرد: پدرم نقل کرده است که روزی حاکم انگلیسی به نزد پدر ما آمد و اظهار داشت که یک یادداشت بدهید تا کشتی های ما که از خلیج فارس رد می شود، مورد تعرض دولت ایران قرار نگیرد. ولی سید اعتنایی نمی نماید. حاکم متوجه بی اعتنایی سید می شود و می رود. اطرافیان که دلیل امتناع سید را می پرسند در پاسخ می گوید که اینها دنبال حکم من نیستند، چون کشتیرانی در خلیج فارس تابع قوانین بین المللی است و حکم من چیزی را عوض نمی نماید. اینها می خواهند با این نوشته اعلام کنند که سید یزدی هوادار ماست و از ما حمایت می کند.
سید یزدی چگونه مردم نجف را از محاصره نجات داد؟
طباطبایی یزدی بیان داشت: وقتی نجف به دست انگلیس می افتد، یک درجه دار کشته می شود و دولت انگلیس برای انتقام اقدام می کند. آنها نجف را محاصره می کنند و به قدری مردم در تنگی قرار می گیرند که درب خانه ها را می کندند تا آتش درست کنند. خبر این اتفاق به گوش شیعیان هند و ایران می رسد و آنها به جان سید یزدی نگران می شوند. انگلیسی ها از سید می خواهند که نجف را ترک کند تا صدمه ای نبیند. ایشان می گوید تنها بروم یا با خانواده ام؟ آنها می گویند با خانواده. سید می گوید همه اهل نجف خانواده من هستند و بدین ترتیب انگلیسی ها از اقدام خود منصرف می شوند.
گفتنی است، «ضیافت» عنوان ویژه برنامه ایست که به مدت سی شب در ماه مبارک رمضان، نود دقیقه قبل از افطار با اجرای سیدعلی قوامی از شبکه قرآن و معارف سیما پخش می شود.


منبع:

1400/02/04
20:59:09
5.0 / 5
975
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد