نور معرفت
بهار مهربانی، نیایش رمضان به قلم سید محمدباقر علم الهدی ۵ ؛

چشم و هم چشمی آفت جامعه بشری امروز است

چشم و هم چشمی آفت جامعه بشری امروز است

چاره مقابله با معضلات و چالش های اجتماعی تقویت خداباوری در جامعه است اینکه انسان خود فقیر و پروردگار غنی مطلق را بشناسد و خویش را نیازمند حضرت حق بداند.خبرگزاری مهر، گروه دین و آئین: یکی از دعاهایی که به خواندن آن پس از هر نماز واجب در ماه مبارک رمضان سفارش شده است، دعایی است که با جمله «اللَّهُمَّ أَدْخِلْ عَلَی أَهْلِ الْقُبُورِ السُّرُورَ» شروع می شود. از پیامبر اکرم (ص) روایت شده هر که این دعا را در ماه رمضان پس از هر نماز واجب بخواند، گناهان او تا روز قیامت آمرزیده شود.
این دعا توسط حجت الاسلام والمسلمین سید محمدباقر علم الهدی استاد حوزه علمیه تهران شرح داده شده است و امروز در پنجمین روز از ماه مبارک رمضان ضمن اشاره به فرازی از این دعا که می فرماید «اللَّهُمَّ أَغْنِ کُلَّ فَقِیرٍ» درباره نحوه زدودن فقر از جامعه بشری مطالبی تقدیم میهمانان ماه ضیافت الهی می شود:
در دیدگاه اسلام مبارزه با فقر یک امر مقدسی است برای همین پیامبر اکرم (ص) مبارزه با این پدیده اجتماعی را مورد توجه قرار داده تا مردم انگیزه پیدا کنند و با برنامه ریزی صحیح بر این معضل و مشکل اجتماعی چیره شوند. ازاین رو مردم برای غلبه بر فقر نیازمند کسب مهارت های لازم هستند که این مهارت ها در سه بخش عمده بیان می شود که امروز هم به بیان بخش دوم می پردازیم.
یکی دیگر از مهارت های شناختی آن است که انسان آموزش ببیند که اهل مقایسه نباشد و از چشم و هم چشمی اجتناب کرده و گرفتار زرق و برق دنیا نشود؛ ازاین رو مهم ترین انتظار آن است که آدمی مبتلا به مقایسه و چشم و هم چشمی نشود.
چشم و هم چشمی آفت جامعه بشری
کسی که گرفتار چشم و هم چشمی می شود همواره اموال خویش را در کنار اموال دیگران می گذارد و در این مقایسه خویش را بازنده می بیند. قرآن کریم زمانی که می خواهد از اموال قارون گزارش دهد زندگی اشرافی آنرا ترسیم می کند سپس می فرماید: انسان های دنیا طلب همواره داشته های خودشان را با اموال قارون مقایسه می کردند و به آن اموال چشم می دوختند.
همچنین در سوره قصص آیه ۷۹ می فرماید: آنانی که خواستار زندگی دنیا بودند و می گفتند ای کاش همان چیزی که به قارون داده می شد ما هم داشتیم چون که او از بهره های دنیا خیلی فراوان بهره برده است، در جای دیگر می فرماید: مبادا یک موقع اموال و فرزندان انسان ها باعث شگفتی و تعجب شما شود.
و باز خطاب به پیامبراکرم (ص) می فرماید: ای پیامبر چشمان خودت را هیچگاه به نعمت های مادی که در اختیار برخی قرار دادیم، ندوز. همه این بیانات در ارتباط با زندگی دنیا می شود که به سرعت از بین می رود، پس یکی از مهم ترین مهارت های شناختی آن است که داشته های خودمان را با داشته های دیگران مقایسه نکنیم و این بسیار مهم می باشد.
انسان زمانی که گرفتار مقایسه مادی شود حسادت پیش می آید، سپس اقدام نابجا، هنجارشکنی، ورود به حریم دیگران و تعدی به اموال سایرین رخ می دهد و یک سری مشکلات و معضلات در راه راه انسان قرار می گیرد و ما امروز هم شاهد این آثار شوم و مخرب این عدم مهارت شناختی هستیم.
بر همین اساس مهم ترین فقر، فقر مهارت های شناختی است، زمانی که انسان خوب خدا را بشناسد و اعتقاد به رزاقیت او پیدا کند اموال دنیا را ابزار امتحان می بیند و نعمت های الهی را برای همه انسان ها مجاز می داند.
وقتی متاع دنیا را متاعی قلیل پنداشتیم احساس افتخار می نماییم که در حیات و استمرار زندگی خودمان فقیر پروردگار عالمیان هستیم برای همین هیچگاه دست به سمت دیگران دراز نمی کنیم؛ و زمانی که پیامبر اکرم (ص) می فرمایند اللهم اغن کل فقیر، مرادشان این است که بارالها، همه کسانی که چنین نمی اندیشند و گرفتار فقر فرهنگی هستند را بی نیاز کن تا غنی مطلق را با همه وجود باور کنند و این نکته بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.منبع:

1400/01/29
20:59:34
5.0 / 5
896
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد