نور معرفت
در برنامه ضیافت مطرح شد؛

ملا احمد نراقی نسبت به اتفاقات جامعه واكنش نشان می داد

ملا احمد نراقی نسبت به اتفاقات جامعه واكنش نشان می داد

به گزارش نور معرفت سید سجاد ایزدهی با بیان آیت الله ملااحمد نراقی نسبت به مسائل مختلف فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جامعه بی تفاوت نبود، اظهار داشت: ملااحمد، در جنگ ایران و روس یکی از پرچمداران مبارزه با تجاوز خارجی بود.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، اولین قسمت از ویژه برنامه افطار شبکه قرآن و معارف سیما با عنوان "ضیافت" به سیره اخلاقی و مبارزاتی "آیت الله ملااحمدنراقی" مشهور به "فاضل نراقی" عالم و مجاهد شیعه قرن سیزدهم هجری قمری پرداخت.
حجت الاسلام سید سجاد ایزدهی، رئیس پژوهشکده نظام های اسلامی در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ضمن اشاره به سیره عملی این عارف مبارز عنوان کرد: بررسی و معرفی سیره بزرگان گذشته به ما کمک می نماید که بدانیم این افراد در موقعیت های متعدد و در ظرف زمان خودشان چگونه به جامعه اسلامی خدمت کردند. در واقع ما با مرور زندگی این بزرگان، برای امتداد مسیر آنها در زمان حال و ترسیم نقشه فردای خود، دست به آینده نگاری می زنیم.
ملااحمد نراقی سرآمد عصر و زمان خود
وی آیت الله ملااحمد نراقی را یکی از سرآمدان عصر و زمان خود خواند و اضافه کرد: ملااحمد، با الگو قرار دادن پدرش آیت الله محمدمهدی نراقی، در فقهی، اصول و اخلاق نه تنها همان مسیر پدر را ادامه داد بلکه به اندازی نوآوری داشت و رشد کرد که از پدرش ممتاز شد.
حجت الاسلام ایزدهی، نظریه "ولایت فقیه" را یکی از خصوصیت های اختصاصی ملااحمد نراقی خواند و خاطرنشان کرد: ملااحمد برای اولین بار به صورت منسجم، مستدل و جامع در عائده ۵۴ از کتاب " عوائد الایام" قاعده "ولایت همه جانبه فقیه جامع الشرایط" را مطرح کرده است که سبب و زمینه فراگیری بحث مهم ولایت فقیه شد که تبلور آنرا در انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) شاهد بودیم.
وی بیان داشت: ملااحمد نراقی انسانی جامع الاطراف است. کتاب "مستند الشیعه فی احکام الشریعه" ایشان در زمینه فقهی و هم کتاب "معراج السعاده" ملااحمد در حوزه اخلاق با گذشت بیشتر از ۲۰۰ سال همچنان برجسته و مورد بحث محافل علمی است.
رئیس پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه ملاحمد نراقی طبع شعری خوبی هم داشت و بیش یازده هزار بیت شعر در "دیوان طاقدیس" سروده است، عنوان کرد: ایشان در عین جامعیت علمی، در بین معرکه فعالیتهای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی هم حضور داشت و نسبت به کوچک ترین اتفاقات جامعه در حوزه های مختلف واکنش نشان می داد.
ملااحمد؛ عالم عامل
وی بیان داشت: آیت الله نراقی مدتی پس از نوشتن معراج السعاده به حوزه نجف رفت. با این که انتظار داشت مرحوم بحرالعلوم به حکم تکریم مهمان، به استقبالش برود اما روی خوشی از ایشان ندید. با این وجود خودش به دیدار مرحوم بحرالعلوم رفت. این مساله دو سه بار دیگر هم پیش آمد تا اینکه در هنگامه بازگشت به ایران وقتی امتناع جناب بحرالعلوم را از ملاقات با خود دید، تصمیم گرفت تا بار دیگر به دیدار وی برود که این دفعه با استقبال گرم و تفقد علامه بحرالعلوم روبرو می شود. وقتی دلیل این رفتار را از جناب بحرالعلوم می پرسند می گوید می خواستم ببینم کسی که معراج السعاده را نوشته است، خودش هم عامل به آن هست یا خیر! این نشان داده است که خود این بزرگان، عالم عامل بودند که باعث ماندگاری و اثرگذاری آثارشان شده است.
عالمی که برای پاسخ به شبهات یهودیت، عبری آموخت
وی افزود: در قرن سیزدهم هجری که خیلی از فرقه های انحرافی مثل صوفی گری، اخباری گری و حتی تبشیری های مسیحی فعالیت می کردند، ملااحمد با شناختی که از اینها داشت، در کتاب هایش به شبهات این جریانات پاسخ می داد. نقل است که برای پاسخ به شبهات یهودیت، زبان عبری آموخت و به زبان خودشان، بهترین پاسخ ها را به شبهات آنها می داد.
حجت الاسلام ایزدهی ضمن اشاره به سیره مبارزاتی آیت الله ملااحمد نراقی هم عنوان کرد: در دورانی که روسیه تزاری با حمله به ایران قصد اشغال بخش هایی از خاک کشورمان را داشت، ایشان فتوای جهاد می دهد و در سلطانیه و آذربایجان در وسط میدان جهاد حضور میابد و با هدایت مردم منجر به پیروزی و بیرون راندن لشکر روس می شود.
گفتنی است، ویژه برنامه افطاری "ضیافت" برنامه ترکیبی است که با اجرای سیدعلی قوامی ۹۰ دقیقه قبل از اذان مغرب از شبکه قرآن و معارف سیما پخش می شود.


منبع:

1400/01/28
09:38:49
5.0 / 5
1015
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد