نور معرفت
با حضور نمایندگان جوامع اسلامی اروپا برگزار شد؛

افتتاح مركز اسلامی در شهر نووی پازار صربستان

افتتاح مركز اسلامی در شهر نووی پازار صربستان

به گزارش نور معرفت مرکز اسلامی ˮگازیلارˮGazilar طی مراسمی در شهر نووی پازار در منطقه سنجاک صربستان با حضور هیأتی از علمای مسیحی و جامعه اسلامی این کشور به ریاست مفتی مولود دودیچ راه اندازی شد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، مرکز اسلامی " گازیلار"Gazilar طی مراسمی با شکوهی در شهر نووی پازار در منطقه سنجاک صربستان با حضور هیأتی از علمای مسیحی و جامعه اسلامی این کشور به ریاست مفتی «مولود دودیچ» و همینطور «معمر زوکورلیچ» معاون رئیس مجلس صربستان و تعدادی از امامان و نمایندگان جوامع اسلامی از کشورهای آمریکا و اروپا راه اندازی شد.
این مجموعه با شکوه بیشتر از ۵۰ هکتار وسعت دارد و یکی از مدرن ترین ساختمان ها در منطقه بالکان برای مسلمانان به حساب می آید. «معمر زوکورلیچ» در این مراسم مخاطبان را با این پیام خطاب کرد که چنین ساختمانی نشان دهنده نور اسلام، مسلمانان و جامعه اسلامی است.
نماینده مجلس صربستان با اشاره به اینکه جامعه اسلامی با همه پیروان اسلام در نووی پازار و منطقه سنجاک صفحه فرهنگی و تمدنی جدیدی را افتتاح کردند، اضافه کرد: این یک ساختمان مذهبی و یک مرکز اسلامی معمولی نیست، این نور واقعی تصویر اسلام و مسلمانان است. وی اظهار داشت که امروز به لطف خدا همه اعضای جامعه اسلامی، همه مسلمانان و همه افراد خوب برنده هستند.
«مولود دودیچ» هم در مراسم افتتاحیه مرکز اسلامی در شهر نووی پازار صربستان ضمن تقدیر و تشکر از همه کسانی که به هر طریقی در این پروژه سهیم بودند، اظهار داشت: خوشا به حال علمایی که چنین معتقدانی دارند.
رئیس جامعه اسلامی در صربستان اضافه کرد: این مرکز بهترین هدیه به همه مؤمنان در آستانه ماه رمضان است.
وی عنوان کرد: ما از موفقیتی به موفقیت دیگر و از پیروزی به پیروزی دیگر می رویم و امروز اعضای جوامع اسلامی از نیویورک، پاریس، برلین و دیگر شهرهای اروپا پیش ما آمده اند تا این شادی را با ما به اشتراک گذارند.
وی همینطور اظهار داشت: از همه کسانی که در سال ۲۰۰۰ سنگ بنای مرکز اسلامی در نووی پازار را گذاشتند و همینطور تا سال ۲۰۱۷ که کار را ادامه دادند، متشکرم. صرف نظر از اینکه به کدام دین و ملت تعلق داریم، ما همه برادر هستیم.
در آخر این مراسم نماز جماعت به امامت «رشاد پلویویچ» برگزار گردید.

هزینه ساخت این مرکز اسلامی در شهر نووی پازار صربستان توسط خیرین و مؤمنین با مبلغی در حدود ۱.۴ میلیون یورو تأمین شد.
منطقه سنجاک که مرکز آن شهر نووی پازار است در جنوب صربستان قرار دارد و اغلب ساکنین این منطقه را مسلمانان می سازند.
در منطقه سنجاک هم اکنون بیشتر از ۲۰۰ مسجد وجود دارد که از این تعداد بیشتر از ۶۰ مسجد در شهر نووی پازار مرکز این منطقه قرار دارد.
شهر نووی پازار یک مرکز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی در منطقه سنجاک می باشد و در ۲۹۰ کیلومتری جنوب شهر بلگراد پایتخت صربستان واقع شده است.
برآورد می شود که در تمامی منطقه وسیع شهر نووی پازار با حومه های آن، بیشتر از ۱۲۰ هزار نفر زندگی می کنند که از این تعداد بیشتر از ۷۸ درصد آنرا مسلمانان می سازند.


منبع:

1400/01/27
16:11:41
5.0 / 5
1012
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد