نور معرفت
به میزبانی مؤسسه دارالزهرا (س)؛

نشست منجی آخرالزمان از دیدگاه ادیان و مذاهب در تایلند انجام شد

نشست منجی آخرالزمان از دیدگاه ادیان و مذاهب در تایلند انجام شد

نور معرفت: نشست «منجی آخرالزمان از دیدگاه ادیان و مذاهب» با عنوان «المهدی، بزرگ مردی که همه جهان در انتظار اوست» به میزبانی مؤسسه دارالزهرا(س) در پاتالونگ برگزار و موضوع منجی آخرالزمان از منظر کتب آسمانی از طرف تعدادی از علمای برجسته مسلمان، بودایی و مسیحی بررسی گردید.


به گزارش نور معرفت به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مهدی حسنخانی، رایزن فرهنگی ایران در تایلند بعنوان سخنران افتتاحیه در این سمینار، نگاه دین مبین اسلام به منجی و مصلح آخرالزمان را یک نگاه هدایتگر، روشن و امیدبخش دانست و اضافه کرد: شخصیت مهدی موعود(عج) در اسلام بشکل کاملی معرفی شده و بر خلاف تبلیغات سوء و ساخته های هالیوودی هنگام ظهور با عقلانیت و روشنگرانه رفتار خواهدنمود.
وی برمبنای دیدگاه حضرت امام(ره) برای تغییر و تکامل بحث انتظار وظیفه و تکلیف منتظران را جهاد و کوشش برای آنچه که حضرت برای نجات بشریت از ظلم و جور و فراگیری قسط و عدل در صدد تحقق آن هستند، بعنوان فرهنگ و آداب انتظار و گام اساسی برای بسترسازی ظهور دانست.
وی همچنین، تکلیف رهبران و علمای ادیان در جامعه چند فرهنگی را بسیار سنگین قلمداد کرد و آنرا تلاش جهت همگرایی وتقویت و رواج اصول دین و اخلاق در اجتماع و مبارزه با مصادیق ظلم، جور و بی عدالتی در سطح جهان توصیف کرده و آنرا بسیار سازنده و مهم ارزیابی کرد.
شیخ انصار لمپان، مسئول مؤسسه دارالزهرا در سخنان خود، مطرح کرد: مطابق آیات و روایات مردی خواهد آمد که در آن زمان جهان پُر از ظلم و ستم را پُر از عدل و داد تبدیل می کند. همه ادیان به این مساله اعتقاد و اتفاق نظر دارند. این مساله عامل دعوت ادیان برای اتحاد است. اتحاد و همبستگی بین ادیان مقابل مستکبران جهان که تحت کنترل سرمایه داران است. از این جهت هدف ظهور حضرت امام مهدی(عج) برای هدایت بشر است نه به دنبال قدرت و مقام دنیوی و بر این مبناست که همه ادیان از پیروان او خواهند بود.
چارن کیاتانون، مانک بودایی و رئیس معبد اظهار داشت: دین بودا پیروان خودرا به احترام به همه ادیان سفارش کرده و از دامن زدن به اختلافات بین ادیان منع می کند. اگر همه ما در رعایت حسن اخلاق و نیت خیر و خلوص در گفتار و کردار در اجتماع مراقبت لازم را داشته باشیم و نسبت به سایرین افراد جامعه دلسوزی نماییم، حتما در ظهور منجی تسهیل خواهد شد. وی با تمجید از رعایت پوشش و حجاب مسلمانان آنرا نمونه رفتار پسندیده ای دانست که بسیار مورد احترام ماست و به سلامت جامعه بدین منظور کمک می نماید.
سام مای، کشیش مسیحی کلیسای مرکزی منطقه نیز در سخنانی، اظهار داشت: پیروان عیسی مسیح(ع) منتظر رجعت و ظهور ایشان هستند، همچون مسلمانان که در انتظار امام مهدی هستند. بنابر وعده حضرت عیسی(ع) روزی به جهان بازخواهد گشت که آن زمان جهان آکنده از فساد و بی عدالتی و بی رحمی شود. این پیشبینی امروز برای ما مشخص شده است.
وی با ذکر عبارتی از کتاب مقدس، شرایط جهان موعد ظهورگفت که باید بر منجی دروغین مراقبت کرد زمانی که جهان را جنگ فرا می گیرد و مردم در رنج و سختی بسر می برند تا مردی برابر ظهور می آید، این مدلول ممکنست برای مسلمان امام مهدی(عج) باشد و برای مسیحیان نیز حضرت عیسی باشد که هر دو نفر باهم می آیند و جهان پر از صلح و دوستی کرده و سعادت بخشی را رقم میزنند.
سخنران بعدی این مراسم، کریم از علمای مسلمان و اهل سنت بود. وی اظهار نمود: همه ادیان اعتقاد به ظهور حضرت (بر طبق اسامی مختلف) اذعان دارند. اما یکی از علت های ظهور امام این است که جهان پر از نظام سرمایه داری و پیشرفت تکنولوژی های روز و در عین حال و به نوبه خود مفید و سازنده، چنانچه به درستی و در جهت اعتلای ارزش های دینی استفاده نشود، بشر را به گناه و انحراف و دوری از دین گرفتار می کند و سبب نابودی فرهنگ مذهبی و اعتقادات دینی می شود.
جیراوات، نماینده بودایی وزارت فرهنگ اظهار داشت: تمامی کتب و متون مقدس ادیان برمبنای شریعت خاص خود بی شک برای هدایت انسانها نازل شده است و این نشان میدهد که همگی برای کمال وسعادت انسان برنامه دارند و حضور همه ما در این مجلس نشان از این داردکه به این اصول مشترک در دین خود اعتقاد و باور داریم.
ناپانگ، رئیس اداره فرهنگ شهر ستون نیز در سخنرانی خود، مطرح کرد: دین بودا منتظر منجی بودایی به نام میت ترای، دین مسیحی منتظر حضرت عیسی مسیح(ع) و دین اسلام منتظر امام مهدی(عج) در آخر الزمان هستند. این نشانه یک جامعه چند فرهنگی است که همگی را در انتظار ظهور فردی می داند که به عنوان هدایتگر جامعه به سمت صلاح و سعادت شناخته می شود. پس وظیفه ما آنچه باید باشد که جایگاه منتظرش را داشته باشیم، این است که همه ما باید اعمال و گفتار انسانی و نیک داشته باشیم و نسبت به همدیگر با محبت و نیکی رفتار نماییم، در غم و شادی همدیگر را کمک و یاری رسانیم و سبب تقویت روابط دوستی با هم دیگر برقرار نماییم و در انتظار منجی نیز باهم باشیم.
حجت الاسلام شیخ سخاوتی، نماینده جامعةالمصطفی(ص) العالمیه در تایلند به جمع بندی دیدگاه های مشترک در باب خاصیت های مطرح شده در باب منجی و ظهور پرداخت و نقاط مورد نظر برای نزدیکی دیدگاه های موجود را بی شمار دانست.1400/01/20
12:04:07
5.0 / 5
904
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد