نور معرفت
در گفتگوی مهر با دو كارشناس دینی مطرح شد؛

بصیرت دینی علی اكبر(ع) بهترین الگوی تربیتی و معرفتی برای جوانان

بصیرت دینی علی اكبر(ع) بهترین الگوی تربیتی و معرفتی برای جوانان

به گزارش نور معرفت بصیرت دینی مهم ترین شاخصه حضرت علی اکبر و بهترین الگوی تربیتی جوان امروز به حساب می آید و انسان با تمسک به قرآن و عترت است که می تواند به این بصیرت دینی برسد.خبرگزاری مهر، گروه دین و آئین، فاطمه علی آبادی: جامعه اسلامی و بویژه نسل جوان در جستجوی قهرمانی محبوب و اسوه ای شایسته است تا اخلاق و رفتار خود را مطابق با او تنظیم کند به امید آنکه پرتوی از کمالات وی در وجودش راه یابد و از امتیازات الگوی خویش بهره مند شود.
به طور مسلم بزرگ ترین و مؤثرترین عامل که جوانان را به سمت معارف دینی و افتخارات معنوی سوق می دهد و روح ایمان و فداکاری را در اعماق وجود آنان احیا می کند معرفی ابعاد زندگی اسوه های فضائل و جلوه های مکارم است و حضرت علی اکبر (ع) یکی از چهره های تابناکی است که با شایستگی، اصالت، لیاقت ذاتی و فضیلت آفرینی به قله های کرامت صعود کرد. بر همین مبنا برای بیان گوشه ای از زندگی حضرت علی اکبر (ع) با حجت الاسلام والمسلمین سید احمد حسینی خراسانی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و حجت الاسلام والمسلمین محمد حاج ابوالقاسم عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید:

حجت الاسلام والمسلمین حسینی خراسانی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به تبار حضرت علی اکبر (ع)، عنوان کرد: حضرت علی اکبر (ع) طبق آنچه در کتاب های تاریخی و روایی نقل شده ۱۱ شعبان ۳۳ هجری به دنیا آمدند و در سن ۲۷ سالگی در محرم ۶۱ هجری در کربلای معلی به شهادت رسیدند.
نماینده مجلس خبرگان رهبری ضمن اشاره به اینکه حضرت علی اکبر پیش از شهادت امیرمومنان علی (ع) ۷ ساله بود، اظهار داشت: ایشان با عنایت به سن حضرت امام سجاد (ع) که در کربلا ۲۳ ساله بودند بعنوان پسر ارشد امام حسین (ع) به حساب می آید.
وی با اشاره به اینکه حضرت علی اکبر دارای خانواده و فرزند بود اظهار داشت: امام سجاد که در کربلا حضور داشتند فرزندشان امام محمد باقر کودکی چهار ساله بودند؛ بر همین مبنا مورخان، نسب شناسان و علما نقل می کنند که حضرت علی اکبر هم دارای فرزند و خانواده بوده است، چنانچه در زیارتنامه های آن حضرت که با مستندهای صحیح نقل شده ایشان را دارای خاندان و فرزندان معرفی می کند. البته فرزندان حضرت در طول تاریخ تداوم پیدا نکردند؛ اگر هم تداوم داشتند به درستی شناسایی نشدند.
حجت الاسلام والمسلمین حسینی خراسانی با استناد به روایتی از امام حسین (ع)، اظهار داشت: امام حسین (ع) درباره علی اکبر می فرمایند: علی اکبر از نظر خلقت، خلق و منطق شبیه ترین فرد به پیامبر اکرم (ص) در روزگار خود است؛ از این جهت خیلی از بزرگان مانند حاج میرزا ابوالفضل تهرانی در کتاب شفا الصدور یا سید عبدالرزاق موسوی مقرم، فضائل، مناقب و امتیازات فراوانی را برای حضرت علی اکبر ذکر می کند.
حضرت علی اکبر؛ سرآمد همه جوانان جهان
نماینده مجلس خبرگان رهبری با تکیه بر اینکه حضرت علی اکبر سرآمد همه جوانان جهان است، عنوان کرد: حضرت علی اکبر مناسب ترین و شایسته ترین الگو برای یک جوان است که می خواهد مسیر سعادت، سربلندی و عزت همه جانبه را طی نماید. ایشان آینه تمام نمای حضرت رسول خدا از جهت فضائل اخلاقی، عقلانی، خدمت، محبت و احترام به والدین است.
وی اضافه کرد: اگر سالروز میلاد حضرت علی اکبر (ع) را روز جوان می نامند به خاطر آن است جوانانی که خواستار سعادت هستند از زندگی سعادتمندانه ایشان سرمشق بگیرند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یکی از خصوصیت های ممتاز و پرارزش حضرت علی اکبر را احترام گذاشتن به والدین بیان و اظهار داشت: جمله ای از حضرت علی اکبر در ماجرای با عظمت کربلا نقل شده در خصوص اینکه وقتی امام حسین (ع) شرایط و موقعیت را برآورد می کردند عبارتی دارند که می فرمایند انا لله و انا الیه راجعون و الحمدلله رب العالین؛ حضرت علی اکبر از پدر سوال می کنند چرا شما کلمه استرجاع را بیان فرمودید؟ حضرت می گویند همان گونه که حرکت می کردیم ندائی به گوشم رسید که گفت این جمعیت را ببینید چگونه شتابان به استقبال مرگ می رود و مرگ با آغوش باز به استقبال آنها می آید؛ علی اکبر در همین لحظه سوال کرد آیا ما در این قیام و نهضتی که انتخاب کردیم بر حق نیستیم؟ حضرت سیدالشهدا (ع) پاسخ دادند چرا ما برای حق و در راه حق قیام کردیم، قیام ما حق است. آنگاه حضرت علی اکبر خطاب به پدر عرض کرد اگر قیام و نهضت ما حق است دیگر مهم نیست دنیا ما را قبول کند یا نکند، اگر قیام ما برای حق است دیگر مهم نیست چه وضعی پیش بیاید، در واقع مرگ و شهادت در راه حق خواهد بود؛ این یک درس بزرگ برای همه امت اسلام بخصوص جوانان است که انسان همواره باید در راه حقی که اسلام بیان می کند، گام بردارد.
نماینده مجلس خبرگان رهبری افزود: زمانی انسان یک راه درست را انتخاب می کند که رضای حضرت حق در اوست، دیگر نباید از دوستی و دشمنی دنیا بیم به دل راه دهد؛ ازاین رو می طلبد جوانان با شناخت کامل شاخصه ها و خصوصیت های حضرت علی اکبر (ع) در همه عرصه ها ایشان را الگوی تمام عیار انسانی و آسمانی خویش قرار دهند.
وی در انتها انقلاب اسلامی ایران را قیامی در جهت دفاع از حق و حقوق مظلومان معرفی نمود و اظهار داشت: ملت ایران برای استقلال، آزادی، شرافت و کرامت انسانی قیام کردند تا بشریت، نجات و حق و عدالت احیا شود؛ ازاین رو ملتی که حرکت و قیامش برای حق است نباید از تحریم ها، تهدیدها و دشمنی شیاطین بیم و هراس داشته باشد. امروز این امر مصداق بارز الگو برداری از شاخصه رفتار دینی حضرت علی اکبر است.

جوان کربلا؛ شخصیتی اثر گذار در تاریخ اسلام و عاشورا
حجت الاسلام والمسلمین محمد حاج ابوالقاسم هم در گفتگو با خبرنگار مهر، حضرت علی اکبر (ع) را شخصیتی اثر گذار در تاریخ اسلام و عاشورا بیان و عنوان کرد: انقلاب حسینی با حضور ایشان رنگ و بوی دیگری به خود گرفت و نشان داد که سیدالشهدا (ع) از همه داشته های خود در راه اسلام می گذرد و حتی فرزند خود را فدای حق و مکتب رسول الله (ص) می کند. همینطور فداکاری حضرت علی اکبر یادآور فداکاری حضرت اسماعیل بود که حاضر شد توسط پدرش ذبح شود، ایشان هم حاضر شد فدایی قیام پدرش شود تا نشان دهد این خاندان تابع محض امام زمان خویش بوده و با همه وجود برای دفاع از اسلام و مکتب پیامبر به میدان می آید.
نماینده مجلس خبرگان رهبری، ولایتمداری را یکی از شاخصه های مهم حضرت علی اکبر (ع) برشمرد و اظهار داشت: حضرت علی اکبر یکی از شاخص ترین ویژگیشان عنصر ولایت مداری بود که دوش تا دوش و در کنار پدر بعنوان ولی خدا در سخت ترین عرصه ها حضور پیدا کرد و جان خویش را در راه امام زمان خویش و مکتب اسلام فدا کرد؛ این خصیصه در خصوص یک بینش کامل و نگاه عمیق و همه جانبه به الگویی با نام امام است.
وی اضافه کرد: اگر انسان به بصیرت دینی مبتنی بر ولایتمداری برسد، هیچگاه در تشخیص مسیر حق و باطل و در رویارویی با دوست و دشمن گرفتار اشتباه و تردید نمی گردد، انسانی با بصیرت است که می تواند دوست و دشمن را متمایز کرده و حق و باطل را تشخیص دهد. بصیرت دینی حضرت علی اکبر باید الگوی تربیتی جوان امروز باشد.
حجت الاسلام والمسلمین حاج ابوالقاسم لازمه رسیدن به بصیرت دینی را تمسک به قرآن و عترت بیان کرد و اظهار داشت: بصیرت از راه شاخص هایی اتفاق می افتد که این شاخص ها در قرآن و حدیث به ما معرفی گشتند. پیامبر اسلام برای پس از خودشان امامان را معرفی کردند و امامان هم در عصر غیبت، فقها را بعنوان شاخص حق و شناخت باطل معرفی می کنند. ازاین رو ولایتمداری امروز در گرو پشتیبانی از ولی فقیه است که می تواند عامل بصیرت شود در نتیجه ولایت فقیه تعیین جهت و مصون ماندن از هر نوع انحراف است.
عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: حضرت علی اکبر (ع) جوان بودند و در سن جوانی افتخار آفریدند و از طرفی هم شبیه ترین فرد به پیامبراکرم (ص) بودند، معلوم می شود که یک جوان می تواند مجسمه پیامبر باشد و با عنایت به سن جوانی ایشان بهترین الگو برای جوانان به حساب می آید.


منبع:

1400/01/05
16:20:24
5.0 / 5
907
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد