نور معرفت

انتشار مجموعه مقالات دومین همایش ملی فقه و هنر

انتشار مجموعه مقالات دومین همایش ملی فقه و هنر

نور معرفت: «مجموعه مقالات دومین همایش ملی فقه و هنر» تحت اشراف علمی آیت الله ابوالقاسم علیدوست به كوشش مهدی همازاده ابیانه و هادی جهانگشای اباجلو منتشر گردید.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، این كتاب با قیمت ۹۰ هزار تومان توسط انتشارات مدرسه اسلامی هنر انتشار یافته و با سه محور فلسفه فقه هنر، فقه رفتار و آثار هنری و حكومت و هنر هم راه است.
نوشته پشت جلد كتاب: «مدرسه اسلامی هنر» بعنوان تنها نهاد برآمده از حوزه علمیه قم كه بطور تخصصی به نسبت «دین و هنر» می پردازد، ورود جدی به حوزه مطالعاتی فقه هنر را بر طبق رسالت ذاتی خویش بر عهده گرفته است. ایضاح نسبت دین و هنر البته در گرو پژوهش های گوناگون در چند علم اسلامی - از فقه تا فلسفه و عرفان تا قرآن و حدیث - و یكپارچه سازی نتایج آن هاست؛ اما از آن جا كه تبیین نقاط قرمز و وجوه سلبی مواجهه با هنر را عموما دانش فقه بر عهده دارد، ورود عالمانه به بحث «فقه هنر» نیز اهمیت می یابد.
طی دو همایش فقه هنر - خصوصاً در همایش دوم - به بعضی از موضوعات و مسائل مهم این حوزه پرداخته شده و پژوهش هایی ارجمند ارائه شده است. البته قاعدتا رسیدن به یك فهم و نگاه مشترك كه برآمده از بستری محققانه باشد، نیازمند تعدد پژوهش ها در این حوزه می باشد تا جمع نگرش ها و توان های مختلف فكری به شكل گیری یك فضا و پارادایم مقبول در «فقه هنر» بینجامد؛ اما به جرئت می توان ادعا كرد آثاری كه تا كنون در «مجموعه مقالات همایش فقه هنر» انتشار یافته، به شكلی است كه هیچ تكاپویی در این عرصه، مستغنی از آن نخواهد بود.

منبع:

1398/07/30
10:35:05
5.0 / 5
4253
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد