نور معرفت
طیبی در اختتامیه دهمین دوره آیین تندیس فداكاری:

پرداختن به ایثار و فداكاری ها نباید ما را از برخی سوءمدیریت ها غافل كند

پرداختن به ایثار و فداكاری ها نباید ما را از برخی سوءمدیریت ها غافل كند

به گزارش نور معرفت رئیس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه پرداختن به ایثار و فداکاری ها بخصوص در دوران کرونا و تحریم نباید ما را از برخی سوءمدیریت ها غافل کند، اظهار داشت: مردم و جوانان حق دارند مسکن، شغل با درآمد خوب و مکفی و رفاه به لحاظ آموزشی و سلامت داشته باشند.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا طیبی امروز در مراسم اختتامیه دهمین دوره آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران با بیان اینکه با پرداختن به فرهنگ ایثار و فداکاری در دوران کرونا نباید از روی دیگر سکه غافل شد، در ادامه اظهار نمود: این حمایت ها نباید سوء مدیریت های برخی افراد امثال بنده را بپوشاند.
وی با اعتقاد به این که این حمایت ها در کنار حسن مدیریت ها پرارزش است، اضافه کرد: با خیلی از مدیریت های خوب مشکلات حل شدنی هستند و نباید به مسایل یک جانبه نگاه شود.
رئیس جهاد دانشگاهی ضمن اشاره به عرق خاص همکاران جهاد تهران در برگزاری و استمرار این آیین، اظهار داشت: نباید چراغ راه این مسیر خاموش شود.
دکتر طیبی با بیان اینکه این رویداد فرهنگی به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی و معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی تهران و حمایت دیگر سازمان ها و ارگان ها به پله دهم رسید، تصریح کرد: مردم ایران همواره در مصایب و سختی ها ملی و غیر ملی، جنگ، تحریم، مشکلات و حوادث کرونا نشان دادند حاضر هستند از جان و مال خود ایثار و از خودگذشتگی داشته باشند.
وی افزود: امام علی(ع) می فرمایند بهترین مومنان کسانی هستند که جان، مال و خاندان خویش را در راه خدا تقدیم کنند و چه خریداری بهتر از خداوند است.
رئیس جهاد دانشگاهی هدف برگزاری این آیین را ترویج فرهنگ ایثار و فداکاری در بین دانشجویان و جوانان برشمرد و اضافه کرد: این رویداد فرهنگی با برگزاری ۹ دوره توانسته فرهنگسازی خوبی را در جامعه شامل جوانان و عموم ایجاد نماید.
در ادامه این مراسم دکتر سعید اوحدی، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران حضور در این مراسم را موهبتی عظیم دانست و اظهار داشت: در آستانه عید مبعث بزرگترین حادثه عالم خلقت و پیامبر قرار داریم که نور هدایت و رشد و کمال انسان هاست.
وی با تبریک اعیاد شعبانیه و رجب این ایام را زمینه ساز حضور در مهمانی خدا برشمرد و اضافه کرد: حضور در جمع دانشجویان فداکار توفیق بزرگی بود که حاصل شد.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه عنوان برخی مناسبات آنقدر قوی و غنی است که میتوان به سادگی با آن ارتباط برقرار کرد، خاطرنشان کرد: از مناسبت هایی که میتوان با آن ارتباط دلی برقرار کرد، همین آیین است.
دکتر اوحدی با بیان اینکه مبعث حضرت رسول از موضوع هایی است که در آموزه های دینی ما بر آن بسیار تاکید شده است، اظهار داشت: در فرمایشات پیامبر و احادیث نورانی هم بر مبحث خدمت تاکید بسیار شده است و خدمت فلسفه رسالت پیامبر عظیم الشأن ما بوده است.
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه این خدمت نباید تک بعدی و بلکه باید خدمتی مبتنی بر اخلاق باشد، افزود: آیات و روایات بسیاری درباره نوع رفتار پیامبر گرامی اسلام وجود دارد که نشان داده است ایشان دغدغه بسیاری نسبت به جامعه و مردم داشتند، خداوند در آخرین آیه سوره توبه خطاب به انسان ها درباره روحیات و خصوصیت ذاتی حضرت محمد(ص) فرموده اند که برای حضرت محمد (ص) غم عظیمی بود وقتی می دید دیگران به گرفتاری گرفتار شده اند.
دکتر اوحدی، خصوصیت ذاتی پیامبر را حرص داشتن در رسیدگی به امور جامعه انسانی دانست و تصریح کرد: پیامبر همواره با خضوع و خشوع در خدمت مردم بود.
وی حضرت خدیجه را در این ایام یار و مونس پیامبر برشمرد و اضافه کرد: وقتی در مدینه از حضرت محمد(ص) سؤال شد شاخصه شایستگی انسان مومن بودن در پیشگاه خدا چیست؟ گفت کسی که بیشترین زمینه خدمت را برای مردم فراهم آورد.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران خدمت مبتنی بر اخلاق را خدمتی شایسته دانست و اظهار داشت: در فرازهایی از دعای سجادیه آمده است که خداوندا وفور نیت خدمت را به من عطا کن، چون شاخص ارزشگذاری به نیت انسان است.
دکتر اوحدی ضمن اشاره به فرازهایی از دعای امام سجاد (ع) اظهار داشت: خدایا اگر بخشی از جامعه به مشکل و گرفتاری گرفتار شدند، توفیق خدمت به مردم را به دستان من جاری کن.
وی ادامه داد: حاج آقا ابوترابی هم می گفتند آنچه عرفا، علما، سالکان طریق آن هایی که به دنبال سر مگوی گنجینه آفرینش خلقت هستند آن سر مگو چیزی نیست جز خدمت به مردم. در ادامه اسیری از حاج آقا ابوترابی پرسید ارزش خدمت را تا چه حد بالا برد، ایشان گفت تا آنجا که خاک شوی و برای رسیدن به خواسته شرعی خود از تو عبور کنند.
معاون رئیس جمهور ضمن اشاره به طی فراز و نشیب های حاج قاسم سلیمانی در مدت ۴۲ سال با خدمتی خالصانه و خاضعانه، اضافه کرد: فتنه دشمن را با بصیرت تشخیص داد و مهر و محبتش در دل افغانستانی ها و پاکستانی ها انداخته شد و این در شرایطی بود که استکبار جهانی همه دنیا را برای از بین بردن آثار معنوی اسلام بسیج کرده بودند.
دکتر اوحدی با بیان اینکه الان در جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم، اظهار داشت: این دنیای استکبار که دم از حقوق بشر می زند در دوران تحریم داروی جانبازان شیمیایی و قطع نخاعی را از ما دریغ کردند، اما آنچه ما را از این گذرگاه عبور داد و برای مردم افتخار و برای دشمن ذلت به دنبال داشت، چیزی جز خدمت صادقانه و وحدت ملت نبود.
وی توضیح داد: در کشور اروپایی آلمان با جمعیت ۸۵ میلیونی معادل جمعیت ایران نسبت تخت به نفر ۶.۷ ظرفیت ایران است، اما آنها در مقابل کرونا عملاً مستأصل شده اند.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران خاطرنشان کرد: اگر رهبر انقلاب با آرامش و اقتدار صحبت می کنند، شک نکنید بخش اعظم این اقتدار به برکت وجود شما دانشجویان و آینده سازان است.
در ادامه این مراسم، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها این توفیق حضور را ادای وظیفه و همراهی و همکاری در کاری دانست که خداوند شاکر اوست و در ادامه اضافه کرد: این حرکت و توجه به فداکاری از بایسته های مسیر دینداری است، ما آفریده شده ایم برای فداکاری و در اینباره روایات فراوانی داریم.
وی تصریح کرد: در روایات آمده است به جبرئیل گفته شد اگر به شما در زمین مأموریت داده شود، چه می کنید؟ گفت خدمت به مردم.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با بیان اینکه خدمت به دیگران در عین نیاز دینداری است، اضافه کرد: در جامعه ای که کسانی جانشان در معرض خطر است، اما در عین حال جانفشانی می کنند و یا کسانی در عین تنگدستی انفاق می کنند، آنها برندگان واقعی هستند و قیمت انسان کمتر از بهشت نیست.
حجت الاسلام رستمی اظهار داشت: کسی که جان، مال و آبروی خویش را به غیر از مسیر خدا بفروشد، بازنده است.
وی ادامه داد: خداوند را شاکریم به برکت انقلاب، امام راحل(ره)، رهبر معظم انقلاب و حماسه سرایی شهدا راه باز شده و ادامه یافته است.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها خاطرنشان کرد: بعد از پذیرفتن قطعنامه به ظاهر آخر جنگ بود، اما امام (ره) فرمودند در آغاز راه هستند و نیازمند شهادت. حاج قاسم و خیل رهروانشان راه طولانی دارند و قبل و حتی پس از ایشان ادامه دارد.
در ادامه این مراسم جمال رحیمیان، دبیر آیین تندیس فداکاری به دانشجویان ایران با بیان اینکه این آیین به همت دانشجویان به خانه دهم رسید که بخاطر این توفیق سپاسگزارم، اظهار داشت: تابحال ۹ دوره از این آیین دانشجویی برگزار شده که طی این مدت از ۳۳۷ برگزیده در چارچوب دانشجو و گروه دانشجویی شناسایی و تقدیر شده است.
وی افزود: سهم دانشجویان دانشگاه آزاد در این ۹ دوره ۲۴ درصد و دیگر دانشگاه ها ۷۶ درصد بوده است، همینطور ۱۵ درصد از گروه دانشجویی و ۸۵ درصد از دانشجویان به صورت انفرادی تقدیر شده است، ۱۶ درصد از این تجلیل ها از دانشجویان علوم پزشکی و ۸۴ درصد از گروه غیر پزشکی بوده است و ۲۱ درصد این برگزیدگان از استان تهران و ۷۹ درصد از دیگر استان های کشور بوده است.
دبیر دهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران با اشاره به اینکه شرایط کشور در یک سال قبل به نحوی بود که احتمال برگزار نشدن این مراسم می رفت، اضافه کرد: انتشار کرونا در ایران و جهان فرصتی را فراهم نمود تا از دانشجویانی که در این زمان فداکاری کردند، تقدیر نماییم.
رحیمیان اضافه کرد: این دوران در عین نحس بودن سبب شد تا نسیم روح نواز فداکاری وزیدن بگیرد؛ ازاین رو اولین نشست در اینباره در شهریور ماه برگزار شد و با تغییر ساختار شورایعالی آیین به ریاست دکتر طیبی، شورای سیاستگذاری به ریاست دکتر علیزاده و ذیل این دو شورا شورای کارشناسان و انتخاب دانشجو تشکیل شد.
وی با اشاره به اینکه در این دوره بیشتر از ۴۰ ساعت در کمیته انتخاب دانشجو فعالیت داشتیم، اظهار داشت: نتیجه آن انتخاب ۷۲ برگزیده(۱۶ گروه و ۵۶ دانشجو) بود، از امروز تا آخر فروردین ماه هم با محوریت جهاد دانشگاهی در سرتاسر کشور با حضور در منزل خانواده معظم شهدای سلامت با اهدای لوح تقدیر و تندیس از آنها تقدیر می شود.
دبیر دهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران اضافه کرد: محوری ترین شاخص در برگزاری این آیین، فعالیت دانشجویان و گروه های دانشجویی در دوران کرونا بوده است. آیین دهم اعطای تندیس فداکاری امروز به کار خود خاتمه می دهد، اما اساسا آیین ایثار و فداکاری تمام نخواهد شد.
رحیمیان از مدیران و رؤسا خواست با خاتمه دهمین آیین، چراغ فداکاری خاموش نشود و افزود: هیچ ملتی از فرهنگ ایثار و فداکاری مستغنی نیست و همگی به لحاظ مادی و معنوی نیازمند نشر و ترویج فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی هستیم.
به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، در انتها مراسم از ۷۲ دانشجو و گروه دانشجویی فعال در حوزه کرونا و دیگر مصادیق فداکاری(۵۳ دانشجو و ۱۶ گروه دانشجویی) منتخب دانشگاه های سراسر کشور با اهدای لوح تقدیر و تندیس نمادین فداکاری تقدیر گردید.
هم چنین در بخش ویژه این آیین از خانواده شهید مدافع حرم «محمد آژند»، جهادگر آسمانی «کسری اسمعیلی»، خانواده زنده یاد «عارف جعفرپور» دانشجوی کارشناسی پرستاری دانشگاه آزاد اسلامی کهگیلویه و بویر احمد جان باخته بر اثر کرونا تقدیر گردید.
منبع:

1399/12/21
00:55:22
0.0 / 5
870
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد