نور معرفت

كنگره نكوداشت آیت الله حسینی شاهرودی

كنگره نكوداشت آیت الله حسینی شاهرودی

قم دبیر اجرائی کنگره آیت الله شاهرودی اظهار داشت: کنگره بزرگداشت آیت الله سید محمود حسینی شاهرودی تیرماه1400در قم برگزار می گردد و همین طور اردیبهشت ماه پیش کنگره ای در شاهرود انجام می شود.


حجت الاسلام عباس نصیری فرد ظهر امروز در نشست خبری کنگره نکوداشت آیت الله حاج سید محمد حسینی شاهرودی که در سالن جلسات انجمن علمی حوزه برگزار شد، گفت: آیت الله سید محمود شاهرودی مرجع تقلید جامع و ازنظر علمی بسیار دقیق بودند.
آیت الله شاهرودی برای اولین بار بعثه حج را راه اندازی و پیاده روی اربعین را احیا کرد
وی خاصیت های علمی آیت الله شاهرودی را موردتوجه قرارداد و اضافه کرد: این مرجع بزرگ جهان تشیع ذوابعاد بودند و این مساله مشهور است که مرجع تقلید نخستین ها بودند، بعثه حج را نخستین بار راه اندازی و پیاده روی مردمی مراسم اربعین را احیا کرد، راه اندازی مسکن برای طلاب و بیمه درمانی ازجمله خدمات این مرجع تقلید بود و باید ازنظر فعالیت و شخصیتی به طلاب، دانشجویان و جامعه شناسانده شود.
دبیر اجرائی کنگره آیت الله شاهرودی بیان کرد: بخش علمی و تبلیغی و ترویجی این مرجع تقلید از کارهای ما است، کمیته علمی زیر نظر این کنگره مشغول فعالیت است که آیت الله نظری شاهرودی دبیر آنست، ۱۰ تیم تحقیقاتی کارهای علمی آیت الله شاهرودی را پیگیری می کنند.
نصیری فرد افزود: درزمینهٔ تولیدات علمی تلاش می شود آثار اصولی آیت الله شاهرودی در سه عنوان و ۱۷جلد تحقیق و بررسی می شود و همین طور آثار فقهی و استدلالی ۴ عنوان و ۸ جلد در حال تدوین است و آثار فقهی فتوایی سه عنوان در پنج جلد است.
وی اظهار داشت: از آیت الله شاهرودی زندگی نامه ای نداشتیم و زندگی نامه جامعی با ۶۰۰ صفحه در حال تدوین است ک همه مستندات خطی شامل اجازات شرعی و اجتهادی و سفارش نامه های ایشان در حال جمع آوری و بعنوان کتاب چاپ می شود.
کتاب سیره عملی و اخلاقی آیت الله شاهرودی ویژه طلاب و دانشجویان چاپ می شود
دبیر اجرائی کنگره آیت الله شاهرودی بیان کرد: کتاب سیره عملی و اخلاقی آیت الله العظمی شاهرودی ویژه طلاب و دانشجویان در حال چاپ است و همین طور کتاب دیگری در قالب مقالات و مصاحبه ها چاپ می شود.
نصیری فرد عنوان کرد: کتاب رمانی درباره آیت الله حسینی شاهرودی توسط یکی از رمان نویسان برتر کشور در حال تدوین است، با مرکز کامپیوتر اسلامی نور در حال هماهنگی هستیم که همه تولیدات علمی به چاپ دیجیتال تبدیل گردد همین طور از این مجموعه در روز همایش رونمایی می شود.
وی بابیان اینکه مستند حدیث سرو درباره این مرجع تولیدشده که با شاگردان و خاندان بیت ایشان ضبط شده است، اظهار داشت: این مستند قبل از کنگره پخش می شود، همین طور زندگی نامه آیت الله شاهرودی توسط اداره کل صداوسیمای سمنان به کتاب صوتی تبدیل شد.
دبیر اجرائی کنگره آیت الله شاهرودی افزود: انتشار فضائل اخلاقی و سیره عملی آیت الله شاهرودی به صورت داستانک در شبکه های اجتماعی پخش می شود.
نصیری فرد اشاره کرد: کنگره بزرگداشت آیت الله العظمی سید محمود حسینی شاهرودی تیرماه۱۴۰۰در قم برگزار می گردد و همین طور اردیبهشت ماه پیش کنگره ای در شاهرود برگزار می گردد.
وی اظهار داشت: آیت الله العظمی شاهرودی دوره مقدمات و سطح را در حوزه مشهد گذراندند و بنا بر این نشست علمی در شهر مشهد برگزار می شود، همین طور آیت الله شاهرودی قریب ۷۰سال در نجف زندگی کردند و این مدتی که نجف بودند دیگر به ایران نیامدند و معرفی ایشان بدون نجف ممکن نیست بر این اساس نشست علمی با محوریت علما در نجف برگزار می گردد.
دبیر اجرائی کنگره آیت الله شاهرودی اضافه کرد: به کمک جامعه المصطفی فراخوان علمی ارائه شد و قراراست نشست های فرهنگی درباره شخصیت علمی این مرجع بزرگ در کشورهای اسلامی برگزار شود، آیت الله سید محمود حسینی شاهرودی در کشورهای اسلامی مقلدان زیادی داشتند و علاقه مندان ایشان در کشورهای دیگر حضورداشته اند و تلاش می شود کنگره ای درخورشان آیت الله شاهرودی اجرا شود.
نقش آیت الله شاهرودی در نهضت امام راحل قابل توجه است
نصیری فرد به نقش آیت الله العظمی سید محمود شاهرودی در نهضت امام راحل اشاره نمود و بیان کرد: ایشان از مراجعی بودند که از نهضت امام خمینی(ره) حمایت کرد و هنگام دستگیری امام توسط ساواک به شاه نامه زد و تاکید کرد امام راحل آزاد شود؛ امام خمینی(ره) بیان کرد این نامه بسیار مهم بود و آیت الله شاهرودی در آزادی من نقش مهمی دارند، مقام معظم رهبری فرمودند نخستین مرجع من آیت الله شاهرودی بود و در دوره جوانی از ایشان تقلید می کردم.
وی با اشاره به برنامه های کنگره آیت الله العظمی شاهرودی عنوان کرد: روز کنگره از پیام مراجع معظم بهره مند می شویم و باتوجه به شرایط کرونا کنگره به صورت محدود برگزار می گردد و کتاب های این مرجع بزرگ روز کنگره رونمایی می شود.
دبیر اجرائی کنگره آیت الله شاهرودی اظهار داشت: امام راحل به آیت الله سید علی شاهرودی فرزند آیت الله العظمی سید محمود شاهرودی می گوید پدر شما صدسال زهد و قداست زندگی کرد و شما راه ایشان را ادامه دهید، مقام معظم رهبری فرمودند آیت الله العظمی شاهرودی مرجع پاکی هستند.
نصیری بزرگداشت مقام علمی مراجع تقلید را موردتوجه قرارداد و اظهار داشت: حوزه علمیه تلاش می کند کنگره مراجع را برگزار کند که از آیت الله اعرافی تشکرمی کنم، باید به سمت کارهای ماندگار علمی برویم.
وی اشاره کرد: اسماعیل حاج علیان از رمان نویسان برتر کشور در سال ۹۳است و همین طور برنده لوح زرین قلمی است که مبادرت به نگارش رمان درباره آیت الله شاهرودی کرده است.1399/12/14
12:52:12
0.0 / 5
1064
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد