نور معرفت
در كنفرانس نقش رهبران دینی در توسعه دستاوردهای پایدار جهان عنوان شد:

رهبران دینی نقش مهمی در تقویت زیرساخت های وجودی انسان دارند

رهبران دینی نقش مهمی در تقویت زیرساخت های وجودی انسان دارند

به گزارش نور معرفت حجت الاسلام تسخیری در کنفرانس بین المللی «نقش رهبران دینی در توسعه دستاوردهای پایدار جهان» تاکید کرد: رهبران دینی نقش مهمی در تقویت زیرساخت های وجودی انسان، آموزش و سفارش به آن و بالا بردن سطح ایمان دارند.


به گزارش نور معرفت به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اولین کنفرانس از سلسله کنفرانس های موضوعی مرکز توسعه گفتگوی بین ادیان و بین تمدن های نظربایف با مبحث «نقش رهبران دینی در توسعه دستاوردهای پایدار جهان» با حضور نمایندگان نهادهای دولتی و انجمن های دینی قزاقستان، اعضای دبیرخانه کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی، نمایندگانی از کشورهای جمهوری اسلامی ایران، واتیکان، پاکستان، هند، کارشناسان و سخنرانانی برجسته از کلیسای ارتدکس روسیه، کلیسای انگلیکان ولز، جامعه یهودیان، جامعه هندوها، الازهر مصر و برخی سازمان های معتبر بین المللی در بستر فضای مجازی، برگزار شد.
مراد عزیلحانوف، معاون وزیر اطلاعات و توسعه اجتماعی قزاقستان ضمن معرفی سرسینبایف بولات سرگازی اولی بعنوان رئیس جدید هیأت مدیره مرکز نظربایف در توسعه گفتگوی بین ادیان و بین تمدن ها اظهار داشت: تلاشهای متحد و مثبت رهبران دینی، تعامل واقعی آنها با یکدیگر و حمایت در اقدامات سازنده شرط مهم صلح و هماهنگی است.
بولات سرسینبایف، رئیس هیأت مدیره مرکز توسعه گفتگوی ادیان و تمدن های نظربایف اظهار نمود: امروز فرصتی برای تبادل نظر در مورد مشکلات مختلف در ارتباط با چشم انداز توسعه جهانی و ایجاد ساختاری برای همزیستی امن و هماهنگ تمدن های کره زمین وجود دارد.
وی ادامه داد: چالش های زمان امروز مستلزم ایجاد الگوی جدید امنیت و توسعه است. این باید بر مبنای اصول همکاری، احترام متقابل، تحمل و درک متقابل باشد و کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی، بعنوان یک بستر منحصر به فرد، خویش را بعنوان مرجعی مؤثر برای پیشبرد گفتگو بین نمایندگان رهبران دینی تثبیت کرده است. حالا مهم می باشد که این آرمان ها و اصول در همه جا پذیرفته شود.
سخنرانان از کشورهای مختلف بر نقش جمهوری قزاقستان در ترویج گفتگوی بین دینی و بین فرهنگی در جهان در قالب کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی تاکید کردند.
خالد عکاشه، رئیس دفتر اسلام شورای پاپی گفتگوی ادیان و حجت الاسلام محمد مهدی تسخیری، رئیس مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر این نکته اتفاق نظر داشتند که حقیقت های جهان مدرن که در راه جهانی سازی قرار دارد، به سخنان و اقدامات نه تنها رهبران دینی، بلکه سران کشورها هم نیاز دارد.
حجت الاسلام تسخیری اظهار نمود: امروز ما هم در ایران، چهل ودومین سالگرد تأسیس جمهوری اسلامی را جشن می گیریم، علیرغم جنگ هایی که ضد ما به راه انداختند، ترورها، جنگ، تروریسم و اقتصادی به زندگی ادامه می دهیم. جنگی که حتی شامل غذا و داروی مردم ما شد، اما به یاری خدا و برکت پایداری مردم ایران و رهبری فرزانه امام خامنه ای(مدظله العالی) همکاری با همه مردم آزاد را در پیش گرفته ایم.
وی افزود: ما باید از کاربرد مبهم مفهوم توسعه دور شده و اهداف خویش را به روشی روشن و بدون ابهام بیان نماییم. ما به دنبال توسعه جامع اقتصادی، فرهنگی، آموزشی، اخلاقی و توسعه هستیم.
حجت الاسلام تسخیری تاکید کرد: اگر در نظر بگیریم که مفهوم توسعه به معنای تغییر و تحول فرد، گروه و جامعه در دستیابی به اهداف متعالی برای جامعه زنده است، می توانیم بگوییم انگیزه ها، ریشه ها و عوامل آنرا در ایجاد جامعه ای بر مبنای مبانی و ارزش های والای انسانی که نمی تواند محدود به زمان و مکان خاصی باشد، باید جست و این مفهوم سازگار با همه فرهنگ ها، اقوام و ملیت های مختلف با عنایت به توانایی ها، تلاش و توان هر قوم و ملتی خواهد بود.
وی همچنین، اضافه کرد: نقش رهبران دینی در زمینه تقویت زیرساخت های وجود خود انسان، آموزش و سفارش به آن، بالا بردن سطح ایمان خود برای دستیابی به اهداف انسانی در قالب مسیر یکپارچگی و تکامل بشری قرار می گیرند.
رئیس مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه سخنانش، بعضی از خصوصیت های اصلی توسعه واقعی و پایدار آرمانی را بیان کرد.
تحکیم و توسعه گفتگوهای بین مذهبی در جهان
در ادامه بحث و بررسی موضوعات اصلی، متخصصان به اهمیت ابتکارات بین المللی کشورها در توسعه گفتگوی بین ادیان جهانی و سنتی اشاره کردند.
مجید عبدالعزیز الترکی، رئیس مرکز روسی ـ عربی تحقیق و اطلاع رسانی عربستان و جو بیلی ولز، نماینده کلیسای انگلیکان از شرکت کنندگان خواستند تا از هر طریق ممکن به تلاشهای فعالتر جامعه جهانی برای دستیابی به ثبات طولانی مدت و پیشگیری از حوادث خشونت آمیز ناشی از نفرت و عدم تحمل کمک کنند.
سخنرانان تاکید کردند: علیرغم نتایج همه گیری، کشورها باید در تقویت روابط بین ادیان کمک کرده و سهم اساسی و عملی خویش را در ارتقای ارزش های معنوی ایفا کنند.
همچنین، رودراکشا ساکریکار، نماینده سازمان هندو «سومایا ویدیاویحار» اظهار داشت: تحکیم و توسعه بیشتر گفتگوهای بین مذهبی در جهان، رسالت اصلی رهبران دینی است.
در پایان، شرکت کنندگان در مورد همکاری مؤثر در تقویت گفتگوی بین ادیان، عرضه سفارش های کاربردی مناسب در قالب بستر «گفتگوهای صلح آمیز» به توافق رسیدند.
گفتنی است؛ ایده برگزاری کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی اولین بار از جانب نور سلطان نظر بایف، رئیس جمهور قزاقستان عنوان شد تا این امر بتواند همکاریهای دوجانبه در غلبه بر چالش های عصر حاضر مانند خشونت، افراط گرایی و تروریسم را تقویت کند این کنگره هر سه سال یکبار در کاخ صلح شهر آستانه، پایتخت جمهوری قزاقستان برگزار می گردد. شهر آستانه به این علت برای محل برگزاری کنگره انتخاب شده که مرکز جغرافیایی قاره های آسیا و اروپا و هم محل تلاقی سه دین جهانی اسلام، مسیحیت و بودیسم است.
نخستین کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی در تاریخ ۲۳ و ۲۴ سپتامبر ۲۰۰۳ میلادی به ابتکار دفتر همکاریهای ادیان در شهر آستانه، پایتخت جمهوری قزاقستان با سخنرانی افتتاحیة رئیس جمهور «نور سلطان نظربایف» برگزار گردید. هجدهمین نشست دبیرخانه رهبران ادیان جهانی و سنتی قزاقستان در شهریور ماه طی دو روز برگزار گردید. بخش اول روز سه شنبه ۲۶ و ۲۷شهریور ماه ۹۸ برابر با ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۹ انجام پذیرفت. و از آن زمان تا کنون بدلیل شیوع بیماری کرونا جلسات این دبیرخانه به شکل کنفرانس های برخط انجام می­پذیرد.
بدلیل اهمیت این کنگره، مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با همکاری رایزنی فرهنگی و سفارت ایران در آستانا، از بدو تشکیل این کنگره در تمامی اجلاس های آن حضور فعال داشته و نقش مهمی را ایفا کرده است.
منبع:

1399/12/04
13:29:12
0.0 / 5
963
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد