نور معرفت
سالروز وفات فرزند محبوب امام موسی كاظم به روایت منابع شیعی

برخیز و بر بالین برادرت سوره صافات بخوان

برخیز و بر بالین برادرت سوره صافات بخوان

به گزارش نور معرفت ۲۲ جمادی الاولی به شهادت منابع شیعی سالروز وفات قاسم بن امام موسی بن جعفر (ع) است. وی فرزند محبوب امام موسی کاظم بود.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و اندیشه: امروز چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ برابر است با ۲۲ جمادی الاولی ۱۴۴۲ قمری. منابعی چون «حیاة القاسم بن الامام الکاظم» اثر محمد علی ناصری بحرانی و «تقویم شیعه» اثر شیخ عبدالحسین نیشابوری روایت کرده اند که ۲۲ جمادی الاولی سال ۱۹۰ هجری، سالروز وفات سید جلیل و بزرگوار قاسم بن امام کاظم (ع) برادر حضرت ثامن الحجج امام علی بن موسی الرضا (ع) است.
پس از شهادت حضرت موسی بن جعفر (ع) و قتل و زندانی شدن سادات، حضرت قاسم از مدینه خارج شد و در باخمرا از حوالی شهر «حله» میهمان شیخ قبیله به نام شیخ سلیمان شد و آنجا کار و سپس به تشکیل خانواده اقدام نمود و بعد از فوت هم به شهادت منابعی چون «شجرةالطوبی» اثر شیخ مهدی حائری مازندرانی در همین منطقه باخمرا (در ۳۵ کیلومتری حله) به خاک سپرده شد.
اما خصوصیت جناب قاسم این است که حضرت امام کاظم (ع) به این فرزند خود علاقه بسیار داشت. علاقه امام به این فرزند خود بگونه ای بود که ثقةالاسلام محمد بن یعقوب کلینی در جلد سوم «الکافی» روایت کرده که: «یکی از فرزندان امام کاظم (ع) را حالت موت روی داد و آن حضرت به قاسم فرمود: فرزندم برخیز و بر بالین برادرت سوره صافات بخوان. قاسم آغاز به خواندن آن سوره کرد تا رسید به آیه مبارکه «فَاسْتَفْتِهِمْ أَهُمْ أَشَدُّ خَلْقًا أَمْ مَنْ خَلَقْنَا…» که برادرش از سکرات موت راحت شد و جان داد.
این روایت را شیخ الطائفه شیخ طوسی در کتاب شریف «تهذیب الأحکام» (که سومین منبع از کتب اربعه شیعه است) هم درج کرده و در جلد ۴۸ از «بحار الانوار» علامه مجلسی هم این روایت درج شده است.
اما منطقه باخمرا به جهت دیگر هم معروف است. در این منطقه قیام ابراهیم پسر عبدالله محض رخ داد که دومین قیام علوی بر ضد حکومت جور خلفای عباسی بود. اولین قیام را محمد بن عبدالله (برادر ابراهیم) مشهور به نفس زکیه انجام داد. این هر دو قیام در دوران حیات امام صادق (ع) بود.
ابوحنیفه نعمان بن ثابت هم از طرفداران قیام ابراهیم بود. زیدیان و معتزلی ها هم از همراهان این قیام بودند، اما آن هم شکست خورد و ابراهیم در منطقه باخمرا شکست خورد و کشته شد. بنابراین لقب او را «قتیل باخمرا» گذاشته اند. عبدالله محض فرزند دیگری هم به نام ادریس داشت. ادریس بعدها به مغرب رفت و آنجا اولین دولت شیعی را به نام ادریسیان بنیان گذاشت. اما منابع تاریخی درباره پسران عبدالله محض مطالب ضد و نقیض گفته اند.

1399/10/18
14:29:07
0.0 / 5
1133
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد