نور معرفت
رئیس سابق سازمان دیانت تركیه:

كرونا فرصت طلایی مسلمانان برای همگرایی است

كرونا فرصت طلایی مسلمانان برای همگرایی است

به گزارش نور معرفت رئیس سابق سازمان دیانت تركیه اظهار داشت: بدون شك ما در شرایط سختی به سر می بریم؛ كرونا فرصت طلایی مسلمانان برای همگرایی است.


به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، محمد گورمز رئیس سابق سازمان دیانت ترکیه و رئیس مؤسسه اندیشه اسلام در سخنانی در مراسم افتتاحیه سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی اظهار داشت: «بدون شک ما در شرایط سختی به سر می بریم و این شرایط سخت، شامل حال تمام نقاط جهان و ملت های آن شده است؛ بنابراین ناگزیر شاهد تغییراتی اساسی در ساختار جوامع انسانی خواهیم بود. انسان تابحال این شرایط را تجربه نکرده بود و الان وقت آن رسیده که از حوادث پیشی بگیریم و خویش را برای مقابله با آن مجهز گردانیم؛ نه اینکه منتظر عکس العمل در مقابل آن بمانیم».

گورمز با اشاره به اینکه باید در ابتدا سنت های الهی در جهان هستی را درک نماییم و از آن برای فهم گذشته و حال و آینده بهره بجوییم، اظهار داشت: «وقتی به تاریخ بیماری های فراگیر می نگریم می بینیم که این بیماری های واگیردار وقوع سلسه اتفاقاتی را تسریع بخشیده و سوالات زیادی را در زمینه های مختلف فکری و فرهنگی بوجود آورده اند. حتی گاهی به برخی افکار قدیمی آخر داده و مولد افکار و فرهنگ های جدید بوده اند».

وی افزود: «۳۰ سال قبل از تولد پیامبر اکرم، طاعون فراگیر شد. یعنی در سال ۵۴۰ میلادی، این طاعون تمام دنیا را فراگرفت و سبب شد دو امپراطوری بزرگ آن زمان یعنی روم و ساسانی به زوال گراییده و دلیل مهمی برای فراهم شدن مقدمات آغاز فتوحات اسلامی شکل بگیرد. در قرن ۱۴ بین سال های ۱۳۴۷ و ۱۳۵۲ میلادی، طاعونی که بعدها مرگ سیاه نام گرفت اروپا را فرا گرفت و در اثر آن چهل درصد از مردم اروپا جان باختند و در نهایت، سال های تاریک قرون وسطی به پایان رسید. مدت کوتاهی بعد واکسن کشف شد و به خرافات کلیسا در مورد طاعون آخر داد».

گورمز ضمن بیان مثال های فوق، اضافه کرد: «منطق سلیم و شرع حکیم بر ما واجب می کند که پس از تجربیات گذشته و حال، به آینده بنگریم و با ترسیم الگوهای مشابه، برای آینده برنامه ریزی کرده و استراتژی های لازم برای آینده دین و تدین را طراحی نموده و آنرا در اختیار تمام عالمان دینی، مبلغین و طلبه علوم دینی قرار دهیم تا آنان آمادگی خویش را برای آینده کسب کنند».

ایشان در ادامه به زمینه های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و آموزشی بحران جاری برای جوامع اشاره نمود و اظهار داشت: «ممکن است مسائل اجتماعی بروز پیدا کرده و بر دین و تدین تاثیر بگذارد. از منظر سیاسی هم هم اکنون کشورها به سمت نظام های جامع تر و دیکتاتوری می روند تا به ادعای خودشان از جوامع حفاظت کنند. در زمینه اقتصادی هم برخی گزارشات از آن حکایت می کند که اقتصاد جهانی کوچک تر شده و در سال های آینده به ۷۰ درصد حجم کنونی خواهد رسید. و این یکی از اثرات مستقیم بحران کنونی است. بنابراین انتظار می رود که اقتصاد جهانی به دنبال راهکارهای جدیدی باشد که بعضی از آن بر طبقات ضعیف، فقیر و متوسط تاثیر منفی بگذارد. با این اوصاف ما بعنوان دانشمند و عالم به این متغیرات چه واکنشی نشان خواهیم داد. چگونه در فقه اقتصاد اثر بگذاریم تا محیطی برای حفظ سرمایه و حق فقیر و تلاش جهادگر فراهم گردد بدون اینکه نگاهی افراطی به پیشرفت یک کشور در جهان داشته باشیم».

به قول وی در زمینه آموزشی هم آمدن ویروس کرونا سبب شد که شرایط منفی حاصل از آن به صورت کلی بر نظام آموزشی، معلم و متعلم مسلط شود.

گورمز افزود: «ویروس کرونا تبعات منفی محیطی زیستی هم دارد و مانع از انجام وظایف انسانی برای محافظت از محیط زیست می شود. از طرفی شیوع این ویروس سبب شده تا برخی جنگی را میان علم و دین به پا کنند این در شرایطی است که این مسئله ناشی از فهم غلط از دین و درک نادرست از علم است. دین هیچگاه برای مداوای ویروس ها یا انجام عمل جراحی نیامده است و علم هم هیچگاه برای علاج دردهای روحی انسان اختراع نشده است».

وی در نهایت خاطرنشان کرد که این بحران، فرصتی طلایی برای مسلمانان است تا بار دیگر ماهیت روابط علوم دینی با علوم طبیعی را تشریح کنند.


منبع:

1399/08/08
14:50:26
5.0 / 5
1313
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد