نور معرفت
عضو مجلس خبرگان رهبری تبیین كرد

سعادت و شقاوت انسان چگونه در لحظه آخر تغییر می كند؟

سعادت و شقاوت انسان چگونه در لحظه آخر تغییر می كند؟

به گزارش نور معرفت قم دبیر شورایعالی حوزه های علمیه بیان نمود: بر مبنای روایت امام علی(ع) انتهای اعمال، سعادت و شقاوت انسان را رقم می زند.


آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری، در ابتدای درس تفسیر خود با اشاره به روایتی از امام علی(ع) اظهار داشت: ایشان می فرمایند، حقیقت سعادت برای انسان آن است که عمل او با سعادت اختتام بپذیرید و حقیقت شقاوت و بدبختی برای یک انسان آن است که عمل او با شقاوت اختتام پذیرد.
استاد حوزه علمیه قم، اضافه کرد: به تعبیر امام علی(ع) ملاک سعادت و شقاوت، عمل انسان است. به تعبیر روشن تر عاقبت به خیری که در روایات ما به کرات نسبت به دعای آن برای خود و دیگران سفارش شده، همین است.
دبیر شورای عالی حوزه های علمیه بیان کرد: یک معنا برای جمله نورانی امام(ع) این است که انسان ها در زندگی حالت های مختلفی دارند، عده ای همیشه خوب عمل کرده اند و در مقابل اوامر و نواهی خداوند تسلیم بوده اند. برخی دیگر نیز اینگونه بوده اند که از زمانی که مکلف به تکلیف شدند در راه بدی و شقاوت قدم برداشتند و این مسیر را تا آخر عمر ادامه دادند.
وی اظهار داشت: وضعیت این دو دسته کاملا روشن است، یعنی مسیر زندگی آنها مسیر یک نواخت یا همراه با خوبی و بدی بوده است، ولی دو دسته دیگر وجود دارند که وضعیت آنها متفاوت می باشد. نخست، انسان هایی هستندکه در بخش اصلی اول زندگی بسیار عالی زندگی کردند، ولی هرچه گذشته است فرجام درستی نداشتند و همه خوبی ها را پشت سرگذاشتند و در آخر به خوبی ها پشت کردند و در آخر عمر جز شقاوت نداشتند.
وی اظهارکرد: دسته چهارم، انسان هایی هستند که در زندگی جز بدی و شرارت و شقاوت نداشتند، ولی به یک بار سعادتمند شدند و ورقه زندگی برای آنها برگشت. شاید کلام امام علی(ع) ناظر به دو دسته اخیر یعنی دسته سوم و چهارم باشد.
آیت الله حسینی بوشهری بیان کرد: در تاریخ اسلام افراد بسیاری بودند که در کنار حضرت پیامبر(ص) شمشیر زدند، ولی در آخر عمر در باتلاقی گرفتار شدند که در مقابل اولیای الهی ایستادند و کارنامه خوب خودرا با مردودی عوض کردند. همین طور چهره هایی سراغ داریم که بخش عمده از زندگی آنها، متناسب با شان کرامت انسانی نبود، ولی با جرقه ای که در زندگی آنها زده شد به جایی رسیدند که از اولیای الهی شدند و حتی واسطه حاجات مردم شدند.
وی اظهار داشت: باید دقت نماییم که از افرادی باشیم که هم خوب زندگی نماییم و هم اختتام کارمان خوب باشد و یا جزو افرادی باشیم که از قسمتی از زندگی مان را خوب سپری نکردیم در نهایت با توبه و توجه به ذات حق تعالی جزو بندگان خوب خدا شویم.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: در بعضی روایات آمده که حقیقت شقاوت آن است که آخرین عملی که از انسان سر می زند عمل بدی باشد. اگر عمل آخر انسان خیر بود می گویند که آن طرف عاقبت به خیر شد و اگر خوب نبود می گویند عاقبت به شر شد. برخی مثال جالبی می زنند، که زمانی انسان نامه ای به دستش می رسد و می کوشد محتوای نامه را نبیند و جان کلام را در دو سه سطر آخر ببیند.
منبع:

1399/07/20
14:24:40
5.0 / 5
1519
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد