نور معرفت

آموزش كتابداران كتابخانه های مساجد شروع شد

آموزش كتابداران كتابخانه های مساجد شروع شد

معاون فرهنگی هنری ستاد فهما با اشاره به برنامه های معاونت فرهنگی هنری ستاد فهما در جهت ترویج فرهنگ مطالعه، خبر از برگزاری دوره آموزش كتابداران كتابخانه های مسجد تحت پوشش ستاد هماهنگی كانون های فرهنگی هنری مساجد كشور داد.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، «سعید سعادتی» در گفتگو با ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، با اشاره به برنامه های معاونت فرهنگی ستاد هماهنگی کانون های مساجد در عرصه ترویج فرهنگ مطالعه اظهار داشت: با عنایت به این که کتابداران از ارکان اصلی کتابخانه های مساجد هستند، توانمندسازی و بهبود خدمات کتابخانه ای و آموزش این قشر تأثیر به سزایی در جامعه به همراه خواهد داشت؛ در این راستا معاونت فرهنگی هنری ستاد فهما آموزش کتابداران کتابخانه های مساجد را در دستور کار خود قرار داده و دوره آموزشی با هدف سطح ارتقای دانش کتابداران طراحی نموده است.
معاون فرهنگی هنری ستاد فهما اضافه کرد: دوره مذکور از ۳۱ شهریور آغاز و تا ۳۰ بهمن ماه ادامه دارد، این دوره شامل ۱۰ سرفصل رشته کتابداری است که در بستر فضای مجازی برگزار می گردد و کسانی که در دوره شرکت کرده و نمره قبولی را در ۱۰ آزمون کسب کنند گواهینامه شرکت در این دوره را دریافت می کنند.
وی افزود: جامعه هدف ما حدودا رقمی بالغ بر ۷۰۰۰ کتابخانه مخزن دار تحت پوشش ستاد فهما است که یک تا سه کتابدار دارند؛ ضمن اینکه در آموزش های تکمیلی دوره برای کتابداران، موشن گرافی هم در دستور کار قرار می گیرد.
سعادتی اضافه کرد: ارتقاء سطح علمی و آموزش هدفمند برای کتابداران کتابخانه های مساجد، استانداردسازی عرضه خدمات کتابخانه ای در سطح کشور، ایجاد ارتباط موثر بین کتابداران مساجد و ستاد هماهنگی کانون های مساجد، ایجاد بانک اطلاعات کتابداران و شناسایی ظرفیت های موجود منابع انسانی در کتابخانه های مساجد، ارتقاء جایگاه و سطح و کیفیت کتابخانه های مساجد در میان عموم مردم؛ مهمترین اهداف برگزاری این دوره را تشکیل می دهد.
معاون فرهنگی هنری ستاد فهما با اشاره به سرفصل های آموزشی این دوره خاطرنشان کرد: لیست نویسی و سازماندهی مواد، اصول و مبانی کتابداری و اطلاع رسانی، ساختمان و تجهیزات کتابخانه، خدمات عمومی در کتابخانه ها، اداره کتابخانه، نرم افزارهای کتابخانه ای، حفاظت و نگهداری مواد، مجموعه سازی، مرجع، آرشیو، عنوان سرفصل های این دوره را می سازند.
او در آخر اظهار نمود: کتابدارانی که بعد از آخر دوره آموزشی، امتیاز لازم را کسب کنند برایشان گواهینامه آموزشی صادر می شود، ضمن اینکه علاقه مندان جهت شرکت در این دوره می توانند به سامانه بچه های مسجد رجوع کنند.
منبع:

1399/07/03
23:14:14
5.0 / 5
1588
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد