نور معرفت

اركان مسئولیت پذیری از دیدگاه اسلام

اركان مسئولیت پذیری از دیدگاه اسلام

به گزارش نور معرفت یك كارشناس مسائل دینی و اخلاقی با اشاره به اینكه امانت داری، مسئولیت پذیری و متعهد بودن همچون شاخص ها و اركان مسئولیت پذیری متعهدانه است اظهار داشت: هر فردی در هر حیطه ای وارد می شود ابتدا باید به خود بازگشت كند و ببیند تا چه اندازه می تواند مسئولیت پذیری متعهدانه داشته و امانت دار باشد چونكه هر آنچه در زندگی فردی و اجتماعی به انسان داده می شود امانتی است در دست او و باید تخصص و مسئولیت آن امانت را داشته باشد.


حجت الاسلام والمسلمین مجتبی كلباسی در گفت و گو با ایسنا، با بیان این كه خداوند در آیه ۵۸ سوره نسا می فرماید: "إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُكُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَماناتِ إِلی أَهْلِها وَ إِذا حَكَمْتُمْ بَیْنَ النَّاسِ أَنْ تَحْكُمُوا بِالْعَدْلِ إِنَّ اللَّهَ نِعِمَّا یَعِظُكُمْ بِهِ إِنَّ اللَّهَ كانَ سَمیعاً بَصیراً؛ همانا خداوند به شما فرمان می دهد كه امانت ها را به صاحبانش رد كنید (واجبات را به خدا و حقوق مردم را به مردم)، و چون میان مردم داوری نمایید (در مورد نزاع یا درباره اشخاص و حوادث) عادلانه داوری كنید. حقّا كه خداوند شما را به نیكو اندرزی موعظه می كند، همانا خداوند همواره شنوا و بیناست. " این آیه نشان از اهمیت امانت داری دارد. البته حیطه امانت بسیار وسیع است كه همین امانتداری یكی از شاخصه های مسئولیت پذیری متعهدانه در جامعه است.
ایشان سپس با تاكید بر این مطلب كه برای هر كاری باید از اهلش بهره ببریم، اشاره كرد: قانون گذاری در تمام جوامع یك اصل گسترده و بسیار مهم دارد كسانی كه می خواهند در هر حیطه ای به خصوص مملكت داری وارد شود ابتدا باید به خود بازگشت كنند و ببینند تا چه اندازه می توانند مسئولیت پذیری متعهدانه داشته و امانت دار باشند چونكه هر آنچه در زندگی فردی و اجتماعی به انسان داده می شود امانتی است در دست او و باید تخصص و مسئولیت آن امانت را داشته باشد.
این كارشناس مسائل دینی تصریح كرد: امانتداری و مسئولیت پذیری دو اصل جدانشده از یكدیگر هستند. هر امانتی باید به اهلش واگذار شود و اصل امانت و مسئولیت پذیری آن است كه شخصیت و خاصیت های رفتاری فرد با آن مسئولیتی كه به او عطا می شود تناسب داشته باشد.
كلباسی در ادامه با اشاره به دو ركن مسئولیت پذیری، اظهار نمود: ركن اول این است كه فرد از نظر علمی باید درك درستی از امور اطراف خود داشته باشد. اگر درك صحیحی از فرهنگ، اجتماع، سیاست، خانواده، اقتصاد و... نداشته باشد نمی تواند وارد آن موضوع شود و مسئولیت آنرا بر عهده بگیرد. ركن دوم این است كه فرد هر مسئولیتی به عهده او گذاشته می شود نسبت به آن متعهد باشد. در مجموع می شود گفت تخصص و تعهد هم از اجزای مسئولیت پذیری است.
وی افزود: مسئولیت پذیری متعهدانه یعنی این كه فرد توان و كشش روحی و جسمی آن مسئولیت را داشته باشد. داشتن توان جسمی و اخلاقی، سعه صدر، بررسی مسائل، شنیدن، كسب تجربه و مواردی از این قبیل همچون خاصیت ها و فاكتورهای دیگر مسئولیت پذیری متعهدانه است. یك فردی كه مسئولیتی را برعهده می گیرد ابتدا باید كلیت هر موضوعی را در نظر بگیرد تا بوسیله رفع مشكلات در كل موضوع به مسائل جزئی نیز برسد و مشكلات را نیز رفع كند.
منبع:

1398/12/01
22:23:24
5.0 / 5
4648
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد