نور معرفت
مهدی جمشیدی در گزارش نور معرفت:

خون سردار سلیمانی تاریخ را ورق زد

خون سردار سلیمانی تاریخ را ورق زد

به گزارش نور معرفت جمشیدی با اشاره به شهادت سردار سلیمانی و آنچه كه به دنبال آن رخ داد، اظهار داشت: این شهادت تاریخ را ورق زد و واقعیت ها با سرعتی جهش وار، به سمت آرمان هایی كه دور از دسترس به نظر می رسیدند، در حركتند.«مهدی جمشیدی» در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به واكنش ها و سخنانی كه پس از شهادت سردار سلیمانی مطرح شده بود، اظهار نمود: ترامپ پس از ترورِ سردار سلیمانی اظهار داشته بود: «او برنامه هایی برای حمله شرورانه به دیپلمات ها و نظامیانِ آمریكا داشت، ولی ما او را به دام انداختیم و به زندگیِ او آخر دادیم! ما برای متوقف كردنِ یك جنگ، دست به این اقدام زدیم! حكومتِ وحشتِ او كه تروریستِ شماره یكِ جهان بود، آخر یافت!»، همینطور وزارتِ دفاعِ آمریكا و «برایان هوك»، نماینده ویژه آمریكا در امورِ ایران، هم همین عبارات را تكرار و تأیید كردند.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی افزود: اما آیا روندِ تحولات، همان گونه پیش رفتند كه دولتِ آمریكا در پیِ آن بود، یا واقعیت در سمت وسویی قرار گرفت كه با اغراضِ آنها، شكافِ جدی داشت؟! زمانِ زیادی طول نكشید كه هم جریانِ شتابانِ واقعیت، و هم تحلیل ها و برداشت های صاحب نظران، نشان دادند كه دولتِ آمریكا، خطای راهبردی و بسیار بزرگی را مرتكب شده كه هزینه های فراوان و بی سابقه ای را بر آن تحمیل خواهد نمود.
وی با اشاره به اینكه در مرحله نخست، موجی از تحلیل ها و تفسیرهای انتقادی در درونِ آمریكا شكل گرفت كه همگی از یك اشتباهِ پُرهزینه حكایت می كردند، اظهار داشت: «سوزان رایس»، مشاورِ امنیتِ ملی دولتِ پیشینِ ایالاتِ متحده، اظهار داشت: «در تمامِ احتمالات، خطراتِ ترورِ سردار سلیمانی، از منافعِ آن بیشتر است!»
جمشیدی اضافه كرد: در واقع، ترامپ در وضعِ پیچیده ای در درونِ آمریكا قرار داشت كه او را بسیار پریشان و مشوش كرده بود. «پل پیلار»، رئیسِ سابقِ بخشِ تحلیلِ عملیاتِ سازمانِ اطلاعاتِ مركزیِ آمریكا (سیا) و از اساتیدِ دانشگاهِ جرج تاونِ آمریكا، معتقد است: «موقعیتِ سیاسیِ ترامپ در داخلِ آمریكا، نشان دهنده اقداماتِ وی در حوزه سیاستِ خارجی و امنیتی است!» ترامپ تصور می كرد كه این ترور، راهی به رهایی است، درحالی كه نتیجه معكوس داد و وضعِ سیاسیِ و را با دشواری های بیشتری روبرو كرد.
وی اظهار داشت: همینطور «جیمز كلاپر»، مدیرِ سابقِ اطلاعاتِ ملی آمریكا، اظهار كرده بود: «پس از این ترور، آمریكایی ها در منطقه در خطر هستند، و این ترور، اوضاعِ منطقه را به شدت، مختل خواهد كرد!» این پیشبینی، در مسیرِ شدن است و امروز، گوشه هایی از آنرا به چشمِ خویش می بینیم؛ گویا تمامِ معادلات و محاسبات، درهم ریخته و همه چیز، از تو در حالِ شكل یابی است! جو بایدن، نامزدِ انتخاباتِ ریاست جمهوریِ سالِ ۲۰۲۰ آمریكا، با زبانِ شفاف تری می گوید: «ما به رهبری نیاز داریم كه آماده باشد تا تكه های شكسته شده سیاستِ خارجیِ آمریكا در دورانِ ترامپ را، كنارِ هم قرار داده و چهره مخدوش شده آمریكا در جهان را ترمیم كند! ترامپ، دینامیتی به درونِ انبارِ باروت انداخت!
این پژوهشگر خاطرنشان كرد: بیانیه دولتِ آمریكا می گوید كه هدف از این حمله، پیشگیری از حمله های آتیِ ایران است؛ امّا این اقدام، تأثیری معكوس خواهد داشت!» پس یك انفجارِ بزرگ در راهست و آنچه كه تابحال دیدیم، با همه عظمتی كه داشته، تازه آغازِ راهی است كه به افولِ آمریكا منتهی خواهد شد. جنب و جوشی كه امروز در منطقه غرب آسیا پدید آمده، در هیچ دوره ای سابقه نداشته است؛ خصوصیاتِ آن، عجیب است و گمان نمی رود رو به خاموشی رود و وضع، به گذشته بازگردد. نظامیانِ آمریكا، به طورِ كلی و بیشتر از همیشه، عرصه را بر خود تنگ دیده اند و به خوبی می دانند دیگر جایی در منطقه ندارند و بهتر است آبرومندانه و داوطلبانه، از منطقه بیرون بروند تا بیشتر از این، متحملِ هزینه های جبران نشدنی نشوند.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اظهار داشت: «نوام چامسكی»، متفكر برجسته آمریكایی، سخنِ دلنشینی داشت كه نهایتِ این ترور را آشكار می سازد: «بدترینِ پویشِ تروریستی در جهان، در واشنگتن سازماندهی شده است و آن پویشِ ترور و كشتارِ جهانی است! تاكنون، هیچگاه چنین پویشِ تروریستی در این مقیاس وجود نداشته است! آمریكا، بزرگ ترین تروریستِ جهان است!» این یعنی اعتبارِ دولتِ آمریكا، متلاشی شده و قصرِ حیثیت و مشروعیتِ سیاسیِ آن، فروریخته است!
وی افزود: آمریكا دیگر حتی در درونِ مرزهای خود هم، هیبت و اقتداری ندارد و كسی حاضر نیست ذاتِ تروریستیِ این دولت، چشم ببندد. آمریكا در پیِ این ترور، آنچنان ضربه سخت و هولناكی خورد كه دیگر توانِ جبرانِ آنرا ندارد؛ این ضربه، هم لیبرال- دموكراسی را به چالش كشید و هم عظمت و هیبتِ ظاهریِ آمریكا را دچارِ ریزشِ شدید كرد. دیگر امكانِ بازگشت به گذشته وجود ندارد؛ خونِ سردار سلیمانی، تاریخ را ورق زد و مبدأ رویدادهای عجیبی شد و خواهد شد كه هیچگاه گمان نمی رفت. ما در حالِ ازجاكندگی قرار گرفته ایم؛ یك مای جدید، در حالِ تولد است و واقعیت ها با سرعتی جهش وار، به سمت آرمان هایی كه دور از دسترس به نظر می رسیدند، در حركت هستند!

1398/11/09
20:18:35
5.0 / 5
4554
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد